Zwalczanie mszyc

Zwalczanie mszyc

Mszyce w ogrodzie to prawdziwy problem, pojawiają się w wielkich ilościach, a jako, że atakują głównie młode pędy rozwój rośliny zostać może zupełnie wstrzymany. Mszyce cechuje masowe występowanie oraz niepohamowany apetyt – żerować mogą na wielu gatunkach roślin począwszy od buraka poprzez krzewy owocowe aż po marchew. Zwykliśmy kojarzyć mszyce z jasnozielonymi owadami, które bytują w koloniach i są bardzo inwazyjne. To wszystko prawda, jednak w przyrodzie występuje wiele odmian tego gatunku, nie wszystkie są zielone, za to wszystkie mają nienasycony wprost apetyt. Mszyce nie zjadają, ale wysysają z roślin, życiodajne dla nich soki. Taki rodzaj ataku jest dla roślin niezwykle niebezpieczny – zahamowany zostaje ich wzrost, zagrożone staje się owocowanie, ponieważ mszyce atakują pędy i pąki, dodatkowo roślina traci odporność na choroby i skrajne warunki atmosferyczne, liście roślin odbarwiają się lub skręcają. Widząc zatem na ogrodowych roślinach mszyce powinniśmy zareagować jak najszybciej.

Sposoby na mszyce

Co do zasady metody, które pozwolą nam pozbyć się mszyc z ogrodu podzielić możemy na dwie grupy – ekologiczne oraz syntetyczne. Ekologiczne metody zwalczania szkodników są zawsze lepszym sposobem na kształtowanie warunków panujących w środowisku naturalnym, ich stosowanie wymaga jednak większej cierpliwości, zwykle jest trudniejsze i obarczone większym ryzykiem niepowodzenia, środki chemiczne natomiast zwykle bywają niezawodne, ale nie są obojętne dla roślin z naszego ogrodu.

W zakresie metod naturalnym możemy wybierać spośród gotowych preparatów, które powstały na bazie roślin takich jak czosnek, który odstrasza mszyce. Dobre rezultaty dają również środki oparte o glony. Możemy także, jeśli dysponujemy odpowiednią dozą ambicji i czasu, samemu sporządzić odpowiedni preparat – należy stworzyć wyciąg z roślin, które są dla mszyc nieznośne – znajdziemy je bez trudu – to między innymi poczciwy mniszek lekarski oraz pokrzywa lub czosnek albo krwawnik – to rośliny popularne, łatwo dostępne, a ich zebranie nie stanowi żadnego problemu.

Ci, którzy podobne mikstury sporządzali już wielokrotnie sugerują dodatnie do wyciągu mydła – potasowego lub szarego, które przedłuży działanie stworzonego przez nas preparatu. Jeśli, w rozpaczy, sięgnąć chcemy po chemiczne środki stosujmy je zawsze zgodnie z instrukcją i zachowujmy zasady bezpieczeństwa, które uchronią nas, nasze rośliny i zwierzęta przed negatywnym wpływem preparatów.

Ważne jest sąsiedztwo

Im lepiej poznasz swojego wroga tym skuteczniej będziesz działać – warto wiedzieć, że mszyce uwielbiają niektóre rośliny, ale innych nie znoszą – odstrasza je wspomniany już czosnek, lawenda czy też mięta lub cząber. W walce z mszycami pomogą nam nie tylko rośliny, ale również zwierzęta, choćby biedronki, dla których mszyce są prawdziwym przysmakiem. Warto również wiedzieć, że mszyce często wchodzą w wojenne sojusze z owadami takimi jak mrówki – mszyce produkują lepką substancję, którą zajadają się mrówki. Ten rodzaj kooperacji prowadzić może do tego, że mrówki będą bronić kolonii mszyc, warto zatem kontrolować ilość mrówek w ogrodzie.