Treningi karate niezależnie od wieku. Dlaczego warto trenować karate?

Dlaczego warto trenować karate? Otóż powodów jest wiele. Jednak zanim ja omówimy, musimy wspomnieć o tym, że karate to sztuka walki i sport walki, który został stworzony w Okinawie, w Japonii. Tak naprawdę na chwilę obecną karate obejmuje swoim zasięgiem cały świat, a stylów tej sztuki walki na chwilę obecną powstało ponad 100. Warto wiedzieć również o tym, że jedyną organizacją, która odpowiedzialna jest za ruch sportowy karate i uznawana jest przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest World Karate Federation. Wspomnijmy jeszcze o tym, że charakterystyczne dla karate jest także system stopni uczniowskich oraz mistrzowskich. Stworzony on został na bazie judo, ale odrębny i jest on w wielu organizacjach i stylach karate.

Co warto wiedzieć o karate?

Karate najprawdopodobniej pochodzi z kępą, czyli japońskiej sztuki walki, która przypomina boks. Warto wiedzieć również o tym, że swego czasu istniał zakaz trenowania karate, dlatego też wiele z jego technik zostało włączonych w okinawskie tańce ludowe. Samo słowo „kara” może być zapisany znakiem oznaczającym słowo „pusty”, a „te” oznacza „ręka”, więc z powodzeniem słowo „karate” możemy przetłumaczyć jako „pustą rękę”. Co to właściwie oznacza? Mianowicie chodzi o to, że jest to sztuka walki, w której nie używamy broni.

Niezwykle istotne jest również to, że karate od momentu powstania niezwykle ewoluowało. W bardzo wielu stylach aspekt prawdziwej i realnej walki został u mnie tylko zachowany, a nawet bardziej rozwinięty. W niektórych jednak stylach sztuka ta znacznie zmieniła swój charakter z utylitarne go systemu walki na doskonalenie psychofizyczne. Tak naprawdę w wielu stylach na pierwszy plan wysuwa się aspekt drogi, którą kroczył się przez całe życie. Jest to właśnie symbol niekończącego się procesu dążenia do doskonałości. W chwili obecnej istnieją trzy podstawowe kierunki karate. Pierwszy z nich to karate, które traktowane jest jako walka na śmierć i życie. Jest to styl klasyczny, okinawskie. Nazywamy to karate tradycyjnym. Drugim kierunkiem w karate jest traktowanie go jako sportu z elementami samoobrony i to uznaje się w większości w stylu. Tutaj także przeprowadza się zawody. Trzeci kierunek karate to psychofizyczne doskonalenie się, które nie jest nastawione na samoobronę czy rywalizację.

Kto może trenować karate?

Istotne jest to, że na poziomie jak rekreacyjnym każdy i niezależnie od wieku oraz swojej sprawności może zapisać się na treningi karate. Jednak jeżeli myślimy o aspektach sportowych, powinniśmy pamiętać o tym, że tak naprawdę największe szanse na sukcesy mają osoby, które trenują karate od dziecka, a co za tym idzie, przez wiele lat kształtują swoją technikę walki oraz charakter. Jeżeli zależy nam na tym, b rozpocząć treningi karate, z powodzeniem możemy zapisać się do szkoły karate bez względu na nasz wiek oraz aktualną sprawność fizyczną.

Dlaczego warto trenować karate?

Wspomnieliśmy o tym, że na karate zapisywane są coraz częściej dzieci już w wieku 3 lat. Karate to rozwój nie tylko fizyczny, ale również trenowanie charakteru oraz pełne samodoskonalenie się i samoakceptacja. Warto wspomnieć również o tym, że regularnie uprawiana aktywność fizyczna pozwala nam zachować prawidłową wagę oraz kondycję. Sprawa ta dotyczy również oczywiście karate. treningi karate znacznie uelastyczniają mięśnie całego ciała i tym samym wzmacniają je. Regularnie prowadzone sparingi pomogą nam poprawić równowagę, naszą wytrzymałość oraz szybkość. Ponadto karate ma także korzystny wpływ na układ krążenia. Doskonaląc technikę walki nauczymy się także koncentracji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Karate pomoże nam także w trenowaniu pamięci ruchowej oraz szybkiego podejmowania decyzji czy nawet logicznego myślenia. Warto wspomnieć również o tym, że karate to nie jest rozwój wyłącznie fizyczny i poprawa naszej koordynacji ruchowej. Karate ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Musimy pamiętać o tym, że sfera fizyczna oraz psychiczna w karate łączy się ze sobą harmonijnie. Podczas treningów karate z pewnością zyskamy większą wiarę w siebie, nauczymy się opanowania, a także jasnego oglądu sytuacji. Będziemy mogli również z powodzeniem trenować zdolność koncentracji oraz umiejętnego i konsekwentnego dążenia do celu. Karate pozwoli nam także na doskonałe panowanie nad emocjami oraz będzie kształtowało w nas cierpliwość.

Podsumowanie

Na treningi karate z pewnością warto zapisać już dzieci, ale również osoby dojrzałe z powodzeniem mogą uczęszczać na tego typu zajęcia. Wcale nie jest tutaj wymagana znaczna sprawność fizyczna, gdyż do tego dochodzi się w kolejnych etapach i regularnych treningach. Samodyscyplina i samoakceptacja, których możemy się nauczyć w trakcie treningów karate to niezwykle ważne aspekty, które niewątpliwie pomogą nam w życiu codziennym.