Sposoby na odstraszanie szpaków

Sposoby na pozbycie się szpaków

Napadają znienacka, całymi bandami i w ciągu kilku minut są w stanie ogołocić z owoców całe drzewo. Problem szpaczych gangów znany jest zarówno sadownikom jak i działkowcom działającym na nieco mniejsza skalę. Czy macie jednak cały czereśniowy sad czy kilka owocowych drzewek strata jest równie bolesna – oto właśnie Wasz czas i pieniądze przepadły, a ptasia banda pokręci się jeszcze chwilę na Waszą głowa, pohałasuje i popędzi szukać kolejnego nieszczęśnika. Czy są więc jakieś metody, które pozwolą walczyć z tą niemal zorganizowaną przestępczością? Czy jest jakiś skuteczny sposób na szpaki? Zaraz się dowiecie.

Stań do walki i pozbądź się szpaków

Zadanie nie należy do łatwych – szpaki są sprytne, inteligentne, potrafią naśladować głosy, działają w grupie i nie mają skrupułów.

Walkę z nimi można zacząć od zakupów – internetowe sklepy oferują szereg rozwiązań, które mogą Wam pomóc w przepędzeniu intruzów. Szczególnie jeśli dysponujecie sporym areałem i macie dużo drzewek, warto rozważyć zakup specjalnej armatki, która wydaje dźwięki odstraszające szpaki. W kwestii dźwięków to jednak nie wszystko – oferta jest dużo bogatsza – dźwięki i ultradźwięki będą Wam pomagać, jeśli zdecydujecie się na zakup specjalnych emiterów – odgłosy mogą być różne – mają one za zadanie odstraszyć ptaki nagłym, niespodziewanym hukiem albo odgłosami wydawanymi przez drapieżniki, które w naturze nastają na cześć i zdrowie szpaków. Jeśli jednak nie planujecie wytaczać tak wielkich dział, szczególnie, że koszty są niemałe, możecie nieco je obniżyć i zmierzyć się ze szpakami domowymi sposobami. Jakkolwiek śmiesznie to brzmi to powieszenie na gałęziach płyt CD, czy kawałków taśm kaset VHS może przynieść rezultaty – odblaski słonecznego światła będą odstraszać ptasich złodziei. Można również, niewielkim nakładem, nabyć odporne na deszcz postaci ptasich drapieżników, tych których boją się szpaki.
Czy to wszystko jednak zadziała ? Warto spróbować, szczególnie jeśli zależy Wam, aby choćby spróbować owoców z własnych drzewek. Ogrodniczy specjaliści radzą, aby wszystkie te metody łączyć, w celu osiągnięcia pożądanego efektu synergii.

Profesjonalni sadownicy, prawdziwi specjaliści w walce ze szpakami, radzą jednak, aby zdecydować się na metody zweryfikowane w praktyce – specjalne siatki, które powstrzymają ptactwo na dobre. Problemem w przypadku tego rozwiązania jest niemała cena siatek oraz oczywiste problemy z jej założeniem i zdjęciem – nie każdy ma więc możliwość użycia tego sposobu. Jest jeszcze jedna metoda, która na pozór wydaje się być nieco wariacka – polega bowiem ta tym, aby zaprosić do siebie szpaki …na stałe. Ma to sens – straty będą kontrolowane, a rezydujące u nas osobniki będą odstraszać konkurencję. Należy w swoim sadzie założyć lęgowe budki dla szpaków – gdy osiądzie w niej szpacza rodzina zacznie zajadle bronić swojego terytorium przed intruzami. Owoce będą znikać, to fakt – rodzinka wszak musi cos zjadać, warto jednak podzielić się pysznymi owocami ze szpakami, które zyskają miano współlokatorów i do tego zdeterminowanych strażników i ochroniarzy w jednym. Przyjemnością będzie również obserwacja tych inteligentnych, ruchliwych ptaszków. Naszym zdaniem to najlepszy sposób.