Sposoby na kreta

sposoby na zwalczanie kretów

Ponoć obecność kreta na działce to rodzaj komplementu, gryzonie te wybierają bowiem czyste, nieskażone, żyzne terytoria. Trudno jednak pocieszać się tym faktem, gdy codziennie na naszym dopieszczonym trawniku pojawiają się nowe kopczyki. Krety są uciążliwe i stwierdzenie to jest faktem, mimo, iż ich winę umniejsza fakt, że krecim źródłem pożywienia nie są nasze rośliny, a dżdżownice, gąsienice czy pędraki – korzenie roślin naruszają one bez szczególnej intencji, są to przypadkowe ofiary krecich polowań. Jednak działalność kretów pozostawia w ogrodzie niechciane ślady. Jeśli chcecie wiedzieć jak skutecznie przepędzić krety z ogrodu poznajcie nasze sposoby.

Miejcie litość

Należy pamiętać, że krety są po ochroną i nasze działania powinny mieć na celu przepędzenie kreta, jego odstraszenie lub uniemożliwienie mu wstępu – nie należy go krzywdzić czy zabijać. Niech to będzie równa walka z poszanowaniem prawa.

Dźwięki

Począwszy od wiatraczków poprzez zdumiewające instalacje wykonane z butelek PET i patyków – wszystko to, co emituje dźwięk pod wpływem podmuchów wiatru jest dla kreta nieprzyjemne. Zwierzęta te nie widzą, ale rekompensują sobie brak jednego zmysłu wyjątkową czułością innego – słuchu. Emitowane przez urządzenia dźwięki mogą zniechęcić krety do wizyt w naszym ogrodzie.

Zapach

Istnieją gatunki roślin, których zapach drażni krety i sprawia, że omijają je szerokim łukiem. Nie chcesz kretów w ogrodzie – posadź bazylię, czosnek, urocze aksamitki lub czarny bez.

Zakazany powiew grozy

Inna grupa sposobów uwzględnia metody, których nie polecamy – śmiercionośne pułapki na krety, petardy, których zadaniem jest ogłuszenie i zagazowanie zwierzęcia. Do wątpliwych estetycznie metod należy upychanie w glebie kulek ludzki włosów czy papierosowych petów – tych sposobów również nie polecamy – z pewnością są bardziej obrzydliwe niż krecie kopczyki.

Chemia

Gotowe preparaty, których zadaniem jest odstraszanie kretów i nornic są bezpieczne, pod warunkiem wszakże, że będą używane zgodnie z instrukcją. Opinie na temat ich skuteczności są jednak podzielone – zanim jednak zaczniecie ściągać włosy z grzebienia i upychać je w ziemi warto wypróbować gotowe preparaty.

Pewniak

Ślady po krecieJak zawsze najlepszą metodą jest profilaktyka. Zamiast odstraszać czy przenosić krety trzeba po prostu uniemożliwić im wejście na działkę. Nadają się do tego siatki na krety – wykonane z trwałych tworzyw, o okach właściwej wielkości, powstrzymają krety raz na zawsze. Warto wiedzieć, że siatki takie nie mają negatywnego wpływu na rośliny, są obojętne w zetknięciu z glebą, a po zainstalowaniu służyć będą długie lata. Aby rozwiązanie to było skuteczne należy wkopać siatkę na właściwą głębokość – mniej więcej w przedziale od 6 do 10 cm. Założenie siatki na krety jest najłatwiejsze podczas zakładania nowych ogrodów jest jednak również możliwe, choć trudniejsze, w przypadku ogrodów już istniejących. Specjaliści podkreślają, że spośród wszystkich wymienionych w tekście metod ta ostatnia daje niemal stuprocentową pewność. Warunkiem jest właściwe umiejscowienie siatki, wtedy żaden kret już się do nas nie przedrze.