Zupka chińska a zdrowie
Kto z nas choć raz nie jadł z braku czasu lub w kryzysie finansowym zupki chińskiej na obiad, niech pierwszy rzuci kamieniem. Zupki chińskie są smaczne, sycące, aromatyczne i na pewno zaspokajają głód, jednak z ich składem odżywczym czy wartościami prozdrowotnymi nie jest już najlepiej. Czasem wystarczy poczytać dobrze listę składników umieszczoną na opakowaniu zupki, aby stwierdzić, że tak naprawdę wcale nie mamy na nią ochoty.
Pierwotna idea zupki chińskiej była inna niż obecna. Miało to być przede wszystkim szybkie danie, które będzie łatwo przygotowywane, a także będzie zapobiegało niedożywieniu ludności japońskiej. Bo to właśnie Japończycy, a nie Chińczycy wymyślili zupkę chińską. Jednak obecnie zupka chińska nie ma nic wspólnego ani z Chinami, ani z Japonią. Produkowana jest przez firmy z różnych regionów świata, które skupiają się na tym, by oferowany produkt by jak najszybszy w przygotowaniu i dostępny w całym mnóstwie różnych smaków.
Z czego składa się zupka chińska?
Podstawą każdej chińskiej zupki jest makaron błyskawiczny, czyli taki, który jest gotowy do jedzenia w kilka minut po zalaniu go gorącą wodą. D makaronu dorzuca się saszetkę pełną przypraw, wśród których niewiele jest jednak naturalnych i aromatycznych ziół. Większość przypraw to sama chemia, dzięki której udaje się uzyskać przeróżne smaki zupki. W niektórych produktach można również znaleźć niewielkie saszetki z tłuszczem, który również dodaje się do przygotowywanej zupy. Jeśli przyjrzymy się składowi chemicznemu zupki chińskiej, okazuje się, że można w nim znaleźć całkiem sporo substancji, jednak nie takich, których spodziewalibyśmy się po zdrowym jedzeniu. Sporo jest konserwantów, aromatów identycznych z naturalnymi, wzmacniaczy smaku, glutaminianu sodu i wielu innych dodatków, które nie brzmią zbyt zachęcająco.
Ze wszystkich składników zupki chińskiej najbardziej naturalny i bezpieczny dla zdrowia wydaje się sam makaron. Dodatki smakowe zdecydowanie nie przyczyniają się do poprawy kondycji naszego organizmu. Choć wszystkie substancje, które znajdują się w zupce chińskiej, są jak najbardziej dozwolone przy produkcji żywności, trzeba pamiętać, że kluczowe znaczenie ma ich ilość. Jeśli raz na jakiś czas je spożyjemy, zapewne nie odczujemy żadnych dolegliwości, jeśli jednak pojawiać się będą w naszej diecie regularnie, na pewno zauważymy negatywne skutki dla naszego organizmu.
Brak pełnowartościowych substancji odżywczych
Zupkę chińska trudno jest uznać za zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Jest dosyć kaloryczna, przede wszystkim ze względu na makaron, dlatego też szybko zabija głód i jest sycąca. Ale trzeba pamiętać, że jest to jasny makaron, który składa się z węglowodanów prostych. Są one bardzo szybko przetwarzane przez nasz organizm, dlatego też dużo szybciej odczujemy ponownie głód. Nadmiar wzmacniaczy smaku również powoduje większy niż zwykle apetyt, dlatego też po zjedzeniu zupki chińskiej wcale nie czujemy się najedzeni, a nasz organizm domaga się kolejnej porcji intensywnego smaku. W zupce chińskiej nie ma natomiast witamin, minerałów, substancji bioaktywnych ani innych substancji odżywczych. Jest to więc jedzenie, które zapełnia nam żołądek, ale w żadnym razie nie zaspokaja zapotrzebowania na poszczególne substancje odżywcze. To najważniejsza różnica pomiędzy zupką z torebki, a tradycyjna zupa powstającą na wywarze z mięsa i warzyw.
Nadmiar sodu wypłukuje składniki odżywcze
Zbyt częste jedzenie zupek chińskich nie jest korzystne dla zdrowia i może powodować sporo dolegliwości. Po pierwsze, wbrew pozorom, są prostą droga do otyłości, ich regularne jedzenie prowadzi bowiem do tak zwanego syndromu metabolicznego. Regularne spożywanie zupek chińskich może prowadzić do poważnych chorób serca i układu krążenia, miażdżycy, nadciśnienia, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nietrudno sobie przecież wyobrazić, jak tyle sztucznych substancji wpływa na delikatną błonę śluzową żołądka czy jelit. Jedzenie zupek chińskich psuje też kondycję i wygląd naszej skory, która staje się szara, ziemista, pozbawiona blasku, a dodatkowo zaczynamy mieć podkrążone oczy. Niedożywiony organizm pozbawiony substancji odżywczych szybko zaczyna źle wyglądać nie tylko od środka, ale również na zewnątrz,
Co więcej, duża ilość zupek chińskich jest niezdrowa, gdyż dostarcza organizmowi zbyt wiele sodu. Powoduje on wypłukiwanie z organizmu witamin i minerałów, a także spore zastoje wody, opuchlizny i obrzęki. Jeśli więc nie potrafimy obejść się bez zupki chińskiej, warto sięgać po nią jedynie raz na jakiś czas. Jeśli raz na kilka miesięcy zjemy na obiad taka zupkę, z pewnością nie odczujemy żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Jednak jeśli będziemy spożywać takie produkty regularnie, organizm raczej nam za to nie podziękuję. To, co zaoszczędzimy na jedzeniu, trzeba będzie wydać na lekarza i leki, które przywrócą zdrowie rozregulowanemu organizmowi.