Woda alkaliczna

woda alkaliczna

Trendy na zdrowe odżywianie i moda na wszystko, co jest naturalne i oryginalne sprawiają, że producenci zdrowej żywności mają ogromne pole do popisu, wypuszczając nieustannie nowe produkty. Niektóre z nich rzeczywiście mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, inne natomiast są popularne jedynie ze względu na dosyć mocną reklamę i promocję. Jednym z produktów, który jest coraz bardziej modny, jest woda alkaliczna, nazywana również wodą żywą. Sprawdźmy, czy faktycznie picie takiej wody powoduje, że stajemy się bardziej zdrowi niż przy piciu zwykłej wody mineralnej.

Woda alkaliczna, czyli zasadowa, to taka, która ma nieco wyższy poziom pH niż zwykła woda mineralna. Najczęściej w wodach mineralnych, jakie spotykamy w sklepach, pH oscyluje w granicach neutralnego, czyli 7,5. W przypadku wody alkalicznej ten poziom jest wyższy. Jedną z zalet wody alkalicznej, jaka jest podkreślana przez jej producentów, jest korzystny wpływ na zakwaszenie organizmu, czyli prawdziwą plagę naszych czasów. Zakwaszony organizm powoduje bóle głowy, bóle brzucha, kiepskie funkcjonowanie układu pokarmowego i nerwowego, a także słabsze działanie układu odpornościowego i gorsze samopoczucie. Warto więc szukać rozwiązań, aby naturalnie odkwasić organizm i przywrócić mu naturalny stan wewnętrzny. Jednym z nich może być woda alkaliczna, która w naturalny sposób, bez leków i suplementów może przywrócić prawidłowe pH naszego organizmu.

Dla osób zestresowanych i odchudzających się

Zakwaszenie organizmu w dużym stopniu ma związek z tym, jak się odżywiamy oraz jak funkcjonujemy na co dzień. Wodę alkaliczna powinny pić przede wszystkim te osoby, których codzienna dieta jest bogata w produkty zakwaszające organizm. A są nimi między innymi: mocna kawa i herbata, alkohol w każdej postaci, tłuste mięso, słodycze oraz słone przekąski. Picie wody alkalicznej pozwala zredukować ich negatywny wpływ na nasz organizm. Chociaż, oczywiście, o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby po prostu zrezygnowanie z tych produktów, zamiast szukać antidotum, które będzie nas odtruwać.

Producenci wody alkalicznej podkreślają też, że bardzo dobrze wpływa ona na nasz metabolizm – przyspiesza jego działanie, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego oraz usuwanie z niego złogów oraz toksyn. Woda zasadowa jest więc polecana osobom, które są na diecie odchudzającej, gdyż może działać wspierająco. Co więcej, picie wody jest w trakcie odchudzania bardzo wskazane. Nawet, jeśli stosujemy się do zaleceń dietetyka i spożywamy jedynie dozwolone na diecie produkty, większych efektów na wadze nie zauważymy, jeśli nasz organizm będzie odwodniony. Regularne picie co najmniej 2 litrów wody dziennie jest obowiązkowe, jeśli chcemy odchudzać się zdrowo, a jednocześnie zadbać o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Zachowajmy zdrowy rozsądek

Niektórzy producenci wody alkalicznej, a także jej najwięksi zwolennicy twierdzą, że jest ona cudownym panaceum na wszystkie możliwe choroby. W wielu miejscach internetu i w mało wiarygodnych publikacjach można spotkać się ze stwierdzeniami, że woda ma właściwości lecznicze, a nawet że jest w stanie wyleczyć raka. Nie dajmy się zwariować, takie stwierdzenia nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, a tym bardziej nie sa poparte żadnymi wiarygodnymi badaniami. Twierdzenie, że żywa woda ma cudowne właściwości jest jedynie chwytem marketingowym, który ma nas skłonić do kupowania wody w cenie kilkanaście razy wyższej niż za butelkę zwykłej wody. Owszem, woda zasadowa ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i na nasz organizm, ale w żadnym razie nie można traktować jej jako lek na wszelkie możliwe choroby. A nawet więcej, zdarzają się sytuacje, gdy picie wody alkalicznej w dużych ilościach może po prostu zaszkodzić.

Woda alkaliczna ma też ciemne strony

Woda zasadowa, choć z pewnością ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, może również szkodzić. Przede wszystkim, nie powinny pić jej osoby, które cierpią na choroby nerek. Wysoko zmineralizowana woda przyspiesza bowiem tworzenie się złogów i kamieni nerkowych. Wody alkalicznej nie powinny pić też osoby starsze, nie powinno się też jej podawać małym dzieciom. Pamiętajmy też, by nie popijać nią leków, gdyż w wielu przypadkach może powodować obniżenie ich działania. Co więcej, jeśli na co dzień żyjemy zdrowo, pijemy dużo normalnej wody, odżywiamy się prawidłowo i utrzymujemy aktywność fizyczną, woda zasadowa nie jest nam potrzebna. Nasz organizm jest bowiem w dobrej kondycji i nie ma powodów do nadmiernego zakwaszenia. Kupowanie wody alkalicznej tylko dlatego, że jest mocno reklamowana i promowana mija się z celem. Warto zachować zdrowy rozsądek.