Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne? Na co lepiej się zdecydować?

Żaluzje fasadowe

Osłony okienne stały się niemal nieodłączną częścią nowoczesnego budownictwa. Ze względu na bardzo modne duże powierzchnie przeszklone, konieczne staje się zapewnienie kontroli ilości promieni słonecznych wpadających do wnętrza budynku. Z tego względu projektanci i inwestorzy sięgają po rozwiązania, które nie tylko chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, ale spełniają także szereg innych funkcji. Do najpopularniejszych rodzajów tego typu rozwiązań należą żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne.

Charakterystyka i zalety żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe świetnie wpasowują się w nowoczesne trendy budownictwa. Oprócz estetycznego wyglądu zapewniają idealną kontrolę nad ilością wpadającego do wnętrza światła. Ich konstrukcja pozwala na dowolną konfigurację położenia lamel, dzięki czemu oprócz izolacji od promieni słonecznych nie musimy rezygnować z widoku na zewnątrz. Dzięki możliwości ustawienia żaluzji pod wybranym kątem możemy zmniejszyć lub zwiększyć intensywność światła naturalnego. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest swoboda kontroli oraz znaczne obniżenie kosztów klimatyzacji i ogrzewania. Zapewniają one także świetną izolację termiczną. Oprócz tego charakteryzują się dużą wytrzymałością i mogą być produkowane na indywidualny wymiar. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na idealne dobranie ich do aranżacji budynku. Żaluzje fasadowe mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Więcej szczegółów na: https://grako.pl/do-domu/plisy/

Charakterystyka i zalety rolet zewnętrznych

Równie popularne są rolety zewnętrzne. Ich konstrukcja jest bardzo prosta. Składają się ze skrzynki z mechanizmem, w której chowa się roleta składająca się z połączonych ze sobą lameli np. aluminiowych, prowadnic i profili. Ich główną funkcją jest zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi oraz hałasem. Zapewniają również dobrą izolację termiczną, chroniąc tym samym przed utratą ciepła. Pozwala to na obniżenie kosztów ogrzewania w okresie zimowym. Podobnie jak żaluzje fasadowe, występują w szerokiej gamie kolorystycznej i mogą być sterowane zarówno ręcznie, jak i elektrycznie.

Na co się zdecydować?

Oba rozwiązania zapewniają podobne korzyści, jednak ze względu na większą swobodę manipulacji bardziej praktycznym rozwiązaniem wydają się żaluzje fasadowe. Izolując się od promieni słonecznych przy pomocy rolety, rezygnujemy również z widoków za oknem. W przypadku żaluzji fasadowych odpowiednia manipulacja kątem ich nachylenia pozwala na jednoczesne ograniczenie ilości wpadającego światła i zachowanie widoku na zewnątrz. Dla porównania rolety umożliwiają tylko całkowite lub częściowe zasłonięcie okien.

Oprócz tego żaluzje fasadowe mogą być zintegrowane z systemami automatyki pogodowej. Dzięki temu automatycznie dostosowują się do panujących na zewnątrz warunków. Bez ingerencji domowników kontrolować będą ilość wpadających promieni słonecznych i dostosują swoją pozycję w razie silnego wiatru, tak by zabezpieczyć się przed uszkodzeniem. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania najlepiej jest podjąć już na etapie projektów, gdyż cechują się one różnymi warunkami zabudowy.