Wózki magazynowe – rodzaje i zastosowanie

wózki magazynowe

Każda firma, która zajmuje się przede wszystkim sprzedażą lub dystrybucją różnego rodzaju produktów, musi zadbać o odpowiednią przestrzeń magazynową. Wraz z rozwojem firmy rośnie również zapotrzebowanie na przestrzeń, w której przechowywane są wszystkie towary. Co więcej, trzeba również zapewnić wygodny transport wewnątrz magazynu. Nie da się bowiem wszystkiego zrealizować jedynie przy użyciu pracy rąk ludzkich.

Aby magazyn spełniał swoją funkcję i uzupełniał pracę innych działów firmy, powinien przede wszystkim znajdować się w dobrej lokalizacji, mieć wygodny komfortowy dojazd, dostosowany także do wielkogabarytowych samochodów. Nie ma bowiem nic gorszego niż magazyn, który znajduje się w miejscu, do którego samochody dostawcze docierają z trudem. Każdy magazyn powinien być również właściwie wyposażony w półki i inne elementy stworzone do właściwego przechowywania. Ale to nie wszystko – trzeba pamiętać, że towar na magazynie nie znajduje się zbyt długo i odbywa się nieustanna rotacja. Potrzeba jest więc sprawna komunikacja i transport, zarówno z samochodów dostawczych na magazyn, jak i w stronę przeciwną. Im większy magazyn, tym więcej uwagi trzeba poświęcić kwestiom transportu.

Duży magazyn i zwiększenie powierzchni przechowalniczej to powód do radości, oznacza bowiem, że firma się rozwija i potrzebuje coraz większego zaplecza. Jednak wraz z rozwojem firmy rośnie również zapotrzebowanie na sprawny transport towarów. Każda przestrzeń magazynowa musi więc być wyposażona w odpowiedniej jakości wózki magazynowe, niekoniecznie jedynie popularne i powszechnie wykorzystywane paleciaki. Wybór wózków magazynowych powinien być kwestią indywidualną. Każdy właściciel firmy i magazynu powinien najpierw określić swoje potrzeby oraz rodzaj towaru, jaki będzie przewożony na wózkach, a dopiero potem zacząć poszukiwania konkretnych pojazdów. Zawsze jednak warto wybierać wózki magazynowe pochodzące od sprawdzonych, renomowanych i solidnych producentów. Dobra marka to gwarancja, że wózek będzie działał sprawnie i niezawodnie przez długi czas oraz zapewni stuprocentowe bezpieczeństwo towarowi orz użytkownikom wózka. Na wózkach magazynowych nie warto oszczędzać, gdyż takie działanie może właścicielowi firmy przynieść o wiele więcej szkód niż korzyści.

Wózki paletowe

Jednym z najbardziej znanych rodzajów wózków magazynowych są wózki paletowe. Służą one przede wszystkim do przewożenia towarów znajdujących się na paletach, doskonale więc współgrają z paletowymi pólkami magazynowymi. Wózki paletowe są bardzo solidne, trwałe, odporne na obciążenia i zapewniają bezproblemowe i bezpieczne przewożenie ładunku bez żadnego zagrożenia zarówno dla towaru, jak i dla osoby obsługującej wózek paletowy. Na rynku tego rodzaju wózków można znaleźć całe mnóstwo modeli, które są dostosowane do przewożenia cięższych i lżejszych towarów. Wózki paletowe są bardzo funkcjonalne, dosyć zwrotne, dobrze radzą sobie nawet na ograniczonej przestrzeni. Wszystkie modele wózków do palet są tak skonstruowane, że bez problemu może je obsłużyć jedna osoba, nawet wtedy, gdy do uniesienia zabieranego ładunku potrzebnych byłoby kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. Wozi paletowe mogą być wyposażone w szereg dodatkowych akcesoriów i elementów. Bywają też modele wyposażone w silniki elektryczne, które dodatkowo ułatwiają ich użytkowanie.

Wózki platformowe

W magazynach powszechnie można spotkać także wózki platformowe, które są przystosowane do przewożenia niewielkich ładunków. Są one bardzo szybkie, sprawne i bardzo dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka sprawność oraz krótki czas przewiezienia ładunku. Wózki platformowe są świetnie zaprojektowane, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Są wygodne w obsłudze, poręczne, świetnie sprawdzają się przy załadunku i rozładunku samochodów dostawczych. Po zakończonej pracy można je bez problemu złożyć i załadować na pakę samochodu.

Wózki taczkowe

W magazynach, w których składowane są niewielkie towary, często można spotkać wózki taczkowe. Są one bardzo poręczne, mają niewielkie rozmiary, przewozi się na nich skrzynki, worki i kartony. Bez problemu radzą sobie także z transportem pralek, lodówek czy zmywarek. Wózki taczkowe dostępne są w różnych wersjach i modelach, dzięki czemu można bez problemu wybrać taki model, który sprawdzi się idealnie w konkretnych warunkach. Są też specjalne skonstruowane modele, które przystosowane są do przewożenia bardziej skomplikowanych produktów, jak butle z gazem czy beczki z niebezpiecznymi substancjami.

Wózki wysokiego składowania

Ten model wózków jest stworzony do prac na wysokościach i do składowania towarów wysoko pod sufitem. Takie wózki najczęściej są bardzo sprawne, zwrotne, przystosowane do poruszania się na wąskich, trudno dostępnych alejkach. Podobnie jak inne rodzaje wózków, także te wysokiego składowania są dostępne w wielu różnych wersjach, dopasowanych do konkretnych potrzeb.