Najbogatszy człowiek w historii

Pieniądze odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu ludzi. Są one impulsem do działania, jak również celem, do którego dąży większość z nas. Na przestrzeni wieków można zaobserwować przykłady osób, którym udało się nagromadzić wręcz ogromny majątek. Kwoty, jakie znajdują się na ich kontach bankowych ciężko sobie nawet wyobrazić. Sprawdź więc kto jest najbogatszym człowiekiem w historii i jakiej wartości posiada bogactwo!

Jaki człowiek w przeszłości był najbogatszy?

Udzielenie odpowiedzi na pytanie, kto był w przeszłości najbogatszym człowiekiem, nie należy do najprostszych. Bowiem bardzo często zadanie to utrudniane jest przez brak sprawdzonych danych na ten temat, które mogłyby stać się podstawą obliczeń i kalkulacji. Jednak najczęściej w tym kontekście wskazuje się, że był to John Davison Rockefeller. Amerykanin ten urodził się w 1839 roku, zmarł natomiast w 1937. Zasłynął z podejmowania wielu rodzajów aktywności. Jednak największą popularność, a co za tym idzie największe zyski, przyniosła mu działalność jako przedsiębiorca i filantrop. Dorobił się w głównej mierze na inwestycja w przemysł naftowy. Dowodzona przez niego firma Standard Oil była amerykańskim potentatem na rynku paliwowym. Rockefeller był także jednym z fundatorów Uniwersytety w Chicago. Szacuje się, że wielkość majątku, jaki nagromadził przez całe swoje życie to nawet 660 miliardów dolarów. Tak ogromna fortuna stanowiła wtedy aż dwa procent narodowego PKB w Ameryce. Po jego śmierci udziały w tym bogactwie miała jego rodzina – syn oraz wnuk, czyli John D. Rockefeller Junior oraz David Rockefeller.

Kto jeszcze zasłynął z posiadania wielkiego bogactwa?

Na przestrzeni wieków można zaobserwować przykłady wielu osób, które wyróżniały się posiadaniem znacznego bogactwa. Niejednokrotnie brak jest konkretnych danych, jakie pozwoliłyby precyzyjnie oszacować rzeczywistą wartość ich majątku. Jedno jest jednak pewno, do najbogatszych postaci historycznych należały: Sulejman Wspaniały, Stephen Girard, Jakob Fugger, Wilhelm Zdobywca, Mansa Musa, Cesarz Oktawian August, Aurangzeb, Filippo Di Amedeo De Paruzzi, Muammar Kadafi, Sesarz Shanzong, Cesarz Akbar, Józef Stalin, Andrew Carnegie, Alan Rufus, Henry Ford, Sam Walton, Jay Gould, Stephen Girard, John Jacob Astor, Cornelius Vanderbilt, Alan Czerwony oraz Czyngis-chan.

Kto w dzisiejszych czasach uznawany jest za najbogatszego?

Co roku tworzone są zestawienia, w których zamieszczane są nazwiska najbogatszych osób na świecie. Sumy, jakie znajdują się na ich kontach bankowych, dla zwykłego człowieka są po prostu trudne do wyobrażenia. Wraz z końcem minionego roku również ukazał się właśnie taki ranking. Zgodnie z jego treścią można zauważyć, że obecnie największy majątek posiada Jeff Bezos. Urodzony w 1964 roku Amerykanin jest uznawany obecnie za najbogatszą osobę we współczesnej historii. Posiada majątek, którego wartość przekracza 152 miliardy dolarów. Taka kwota jest tym bardziej imponująca, że zaledwie jeden rok wystarczył Bezosowi na powiększenie stanu swojego konta o 52 miliardy dolarów. Z trzeciego miejsca w zestawieniu awansował aż na sam szczyt rankingu. Swoją rolę jako finansowego rekordzisty potwierdza on również tym, że jako pierwszy w historii przekroczył granicę 150 miliardów dolarów. Powstaje więc pytanie – jaka działalność przyniosła temu mężczyźnie aż tak duże zyski? Bezos jest znany przede wszystkim z tego, że założył Amazon, czyli jeden z najpopularniejszych ówcześnie sklepów internetowych, z którego chętnie korzystają osoby z całego świata. Ponadto Jeff Bezos jest również właścicielem firmy Blue Origin. Przedsiębiorstwo to zajmuje się pracami związanymi z tanimi lotami w kosmos. Mało tego, ten miliarder króluje również na amerykańskim rynku prasowy, bowiem należy do niego gazeta The Washington Post. Widać więc doskonale, że Bezos ma naprawdę wiele źródeł, które generują jego dochody.

Jacy ludzie mogą obecnie pochwalić się ogromnym majątkiem?

Jednak warto wspomnieć również o osobach, które znajdują się na kolejnych miejscach tego rankingu. Ich majątki również potrafią przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Oto pozostali bogacze współczesnego świata:

  • Bill Gates – przez wiele lat królował w tego rodzaju rankingach, teraz znajduje się na drugim miejscu, a jego majątek to około 90 miliardów dolarów
  • Warren Buffett – nagromadził aż 84 miliardy dolarów
  • Bernard Arnault – uznawany za najbogatszego Europejczyka, posiada 72 miliardy dolarów
  • Mark Zuckerberg – posiada majątek o wartości 71 miliardów dolarów
  • Amancio Ortega – twórca popularnej marki Zara ma majątek wart 70 miliardów dolarów

Podsumowanie

Majątki nagromadzone przez największych bogaczy świata naprawdę robią wrażenie. Chyba każdy z nas marzy, aby kiedykolwiek dorobić się przynajmniej niewielkiej części takiego bogactwa. Jednak nie jest to takie proste. Jednocześnie należy się zastanowić, czy aż tak wielkie sumy pieniędzy rzeczywiście są nam niezbędne. W końcu stare przysłowie mówi, że pieniądze szczęścia nie dają.