Tarczyca bajkalska

tarczyca bajkalska

W czasach, gdy coraz bardziej popularna jest moda na medycynę naturalną i ziołolecznictwo, chętnie sięgamy po produkty wprost z ziołowej apteki. Jedną z roślin, które od pokoleń były wykorzystywane w medycynie, jest tarczyca bajkalska, nazywana również bajkaliną. Warto poznać jej unikalne właściwości i sprawdzić, jaki ma korzystny wpływ na cały organizm.

Tarczyca bajkalska to roślina, której w warunkach naturalnych w naszym kraju nie zobaczymy. Nie można jej spotkać na łąkach czy polach, a jedynie w ogrodach botanicznych, choć jej wygląd jest dosyć niepozorny i można ją pomylić z wieloma innymi chwastami i roślinami leczniczymi, które rosną także na naszych łąkach. W warunkach naturalnych tarczyca bajkalska rośnie między innymi na Syberii, W Chinach, Japonii i Mongolii. Jej naturalne występowanie sprawiło, że także w tamtych rejonach świata była najbardziej znana jako naturalny środek na wiele chorób i dolegliwości. W Polsce roślinę tę możemy dostać w postaci suszu do zaparzania ziołowej herbatki lub tez w kapsułkach, w których znajduje się wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej.

Prozdrowotne właściwości

Tarczycę bajkalską wykorzystywana przede wszystkim w medycynie chińskiej. Stosowana była w leczeniu astmy i innych problemów z drogami oddechowymi, gorączki, bólów brzucha i biegunki, a także infekcji dróg moczowych oraz dny moczanowej. Co więcej, roślina ta ma doskonały wpływ na serce oraz cały układ krążenia. W ciągu ostatnich lat przeprowadzono wiele badań dotyczących właściwości prozdrowotnych bajkaliny i kazało się, że zawiera ona sporo flawonoidów, które zapobiegają powstawaniu zatorów oraz zakrzepicy, choroby wieńcowej oraz innych poważnych chorób serca i układu krążenia, które znacznie obniżają aktywność oraz komfort życia osób chorych. Stosując tarczycę bajkalską można często zrezygnować z wielu innych leków wykorzystywanych w profilaktyce. Oczywiście, jeśli chcemy wykorzystać bajkalinę leczniczo, warto najpierw skonsultować się z lekarzem. Rezygnacja z innych leków i samodzielne leczenie chorób serca naturalnymi środkami roślinnymi zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy to robić poza kontrolą lekarską.

Tarczyca bajkalska obniża również ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, co ma spore działanie przeciwmiażdżycowe. Osoby, które mają w rodzinie choroby serca i są obciążone genetycznie, powinny więc zacząć stosować tarczycę bajkalską regularnie. Dzięki temu mogą mocno ograniczyć ryzyko pojawienia się nawet tych chorób, które w ich rodzinach są powszechne.

Na bezsenność i choroby alergiczne

Pozytywne składniki tarczycy bajkalskiej są również bardzo korzystne dla funkcjonowania naszego mózgu i układu nerwowego. Łagodzą stres i napięcie, pooprawiają pamięć i koncentrację, a także działają ochronnie na cały układ nerwowy. Świetnie sprawdzają się także u osób, które cierpią na bezsenność, mają problemy z zasypianiem, a po wybudzeniu się w nocy nie mogą ponownie zasnąć. Tarczyca bajkalska jest też wykorzystywana w leczeniu stanów zapalnych skóry i chorobach alergicznych objawiających się zmianami skórnymi. Wtedy stosuje się ją zewnętrznie poprzez robienie okładów bądź też korzysta z maści, w których bajkalina jest jednym z najważniejszych składników czynnych.

Choroby zębów i przyzębia

Korzeń z tarczycy bajkalskiej, który ma największe właściwości prozdrowotne, wykorzystywany jest również w profilaktyce stomatologicznej. Ma on bowiem działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. W wielu chorobach zapalnych jamy ustnej czy przyzębia tarczyca bajkalska obniża poziom bakterii, niszczy je, a co za tym idzie – przyspiesza leczenie infekcji. Ma również spore działanie profilaktyczne, dlatego można ją spotkać między innymi jako składnik pasty do zębów lub żeli do smarowania dziąseł w stanach zapalnych.

Można wyhodować samodzielnie

Choć tarczyca bajkalska rośnie naturalnie w zupełne innych strefach klimatycznych, można ją sobie wyhodować także w warunkach domowych lub we własnym ogródku. Roślina nie jest bowiem wymagająca, potrzebuje jedynie nasłonecznionego miejsca oraz umiarkowanego podlewania. Najważniejszą częścią całej rośliny jest korzeń. To właśnie on po wysuszeniu i sproszkowaniu służy do wytwarzania herbatek, nalewek czy olejków. Obecnie w aptekach można też dostać sporo preparatów tarczycy bajkalskiej w tabletkach. To zdecydowanie najbardziej wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą dzięki tej roślinie poprawić kondycję swojego organizmu i zadbać o profilaktykę chorób serca, układu krążenia, układy nerwowego czy systemu odpornościowego. Wystarczy codzienne łykanie kapsułek, aby szybko zauważyć korzystne właściwości dla całego naszego organizmu.