W jakim stylu zaprojektować kuchnię?

kuchnia

Aranżacja kuchni to spore wyzwanie dla osób, które projektują od podstaw swoje wnętrza. Trzeba bowiem pamiętać, że kuchnia jest wymagającym pomieszczeniem, które powinno być nie tylko eleganckie i stylowe, ale również musi spełniać wszystkie zasady ergonomii. W jakim stylu zaprojektować kuchnię, aby spełniała oczekiwania użytkowników, a jednocześnie była wygodna i komfortowa w codziennym użytkowaniu?

Wystrój kuchni oraz ustawienie mebli bardzo często zależy od możliwości, jakie daje konkretne pomieszczenie. Projekt może również się różnić w zależności od tego, czy decydujemy się na kuchnię zamkniętą czy też otwartą na salon lub jadalnię. Jeśli chodzi o stylistyki wystroju wnętrza, mamy do dyspozycji wiele różnych trendów, zarówno tych klasycznych i stosowanych od dawna, jak i nowoczesnych pomysłów pełnych designerskich rozwiązań.

Kuchnia nowoczesna

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią chłodną elegancje i minimalizm może być kuchnia nowoczesna. W najnowszych trendach kuchennych można spotkać przede wszystkim typową kuchnię-laboratorium, która jest bardzo jasna, przestronna, pełna jednolitych frontów mebli i pozbawiona detali. W takiej kuchni wszystkie urządzenia czy akcesoria kuchenne są schowane, kuchnia pozbawiona jest dekoracyjnych dodatków. Dzięki temu jest bardzo chłodna, stylowa, ale też nie zawsze się sprawdza. Typowe kuchnie nowoczesne, w których należy utrzymywać obowiązkowy porządek, raczej nie sprawdzają się w przypadku rodzin z dziećmi i osób, które na co dzień korzystają z kuchni. Elegancka, nowoczesna kuchnia zdecydowanie bardziej sprawdzi się w przypadku młodych osób, które często jedzą gdzieś na mieście i mogą sobie pozwolić na eleganckie, stylowe meble, które można sprzątać i czyścić jedynie raz na jakiś czas.

Kuchnia rustykalna

Osobom, które wolą bardziej przyjazne i klimatyczne wnętrza z pewnością spodoba się kuchnia rustykalna i jej tradycyjny klimat. W takim wnętrzu najczęściej króluje drewno w różnych odsłonach, które przełamane jest bielą ścian lub dodatków. Kuchnia rustykalna najlepiej prezentuje się w dużych wnętrzach, gdzie można pozwolić sobie na pewne kontrolowane zagracenie przestrzeni. W kuchni rustykalnej najczęściej poza strefą do przechowywania czy przygotowywania posiłków znajduje się strefa jadalniana z dużym, zwykle drewnianym stołem. Uzupełnieniem wystroju są tkaniny – poduszki na krzesła, dekoracyjne ściereczki ręczniki kuchenne, a także delikatne, materiałowe zasłonki. Kuchnia rustykalna to wnętrze z duszą, w którym aż chce się przebywać nie tylko podczas przygotowywania posiłków, ale również w czasie odpoczynku.

Angielska kuchnia

Osoby, które lubią tradycyjne i klimatyczne wnętrza, ale również nie stronią od nowoczesnych trendów, mogą zdecydować się na kuchnię urządzoną w stylu angielskim. Ta stylistyka w bardzo umiejętny sposób łączy tradycję z nowoczesnością. Kuchnia w stylu angielskim jest przede wszystkim bardzo jasna, przestronna, pełna światła. Króluje w niej biel w wielu odcieniach – od zimnego, aż po ciepły, wchodzący w ecru. Meble kuchenne w kuchni angielskiej najczęściej wykonane są z pomalowanego na biało drewna. Prezentują się bardzo nowocześnie, a jednocześnie swoim zdobnictwem i ornamentyką nawiązują do tradycyjnych kuchennych trendów. W kuchni angielskiej często pojawiają się też ciemne akcenty, które przełamują wszechobecną biel. Może to być ciemna, drewniana podłoga lub czarne blaty, które elegancko się prezentują, a jednocześnie są zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Kuchnia w stylu eko

Wśród najnowszych trendów kuchennych, które kilka lat temu szturmem weszły na rynek kuchennych aranżacji są kuchnie w stylu eko. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią naturalne materiały oraz życie w zgodzie z naturą. W kuchni w stylu eko króluje drewno w każdej postaci, duże okna, najlepiej z widokiem na ogród, a także wiele innych naturalnych materiałów. Na blatach najczęściej spotykamy naturalne kamienie, na ścianach zamiast płytek pojawiają się okładziny z ozdobnych kamieni bądź też korek w nowoczesnej odsłonie. W kuchni w stylu eko nie powinno również zabraknąć zieleni. Może ona pojawić się w doniczkach na kuchennym stole lub na parapecie w domowym, ziołowym ogródku. Kuchnia w stylu eko, podobnie jak rustykalne, klasyczne wnętrza jest bardzo przyjazna, przytulna, a przy tym dotyczy nie tylko samego wystroju wnętrza, ale również podejścia do przygotowywania posiłków i niemarnowania jedzenia. Jeśli decydujemy się na kuchnię w eko stylu, warto zadbać także o rozwiązania oszczędzające wodę czy miejsce do segregacji śmieci.