Porady na temat kostki brukowej

kostka brukowa

Projektujesz przestrzeń wokół swojego miejsca zamieszkania? A może zdecydowałeś się na dokonanie metamorfozy Twojego ogrodu? Bez względu na to, jakie pobudki determinują Twoje działania, warto abyś zastanowił się nad wykorzystaniem kostki brukowej. Materiał ten potrafi wręcz idealnie wkomponować się w aranżację niemal każdego podwórka. I to w różnej formie. Sprawdź więc kilka przydatnych porad na temat kostki brukowej!

Dostosuj rodzaj kostki do roli, jaką ma pełnić!

Podstawową poradą w zakresie układania kostki brukowej jest konieczność przygotowania planu takich prac ogrodowych. Przede wszystkim należy wytyczyć przestrzeń, która ma zostać wykonana właśnie z takiego materiału. Początkowe zaprojektowanie i stworzenie harmonogramu kolejnych działań to klucz do odniesienia końcowego sukcesu w aranżowaniu ogrodu. Konieczne jest chociażby uwzględnienie tego, jak duże ciężary będzie musiała znosić kostka brukowa. Bezpośrednio determinuje to bowiem jej grubość, jaka zostanie wybrana. A zasada jest prosta – im bardziej intensywnie będzie wykorzystywana kostka, tym większa musi być jej grubość. Na ułożenie alejek można więc postawić na kostkę czterocentymetrową, natomiast w przypadku parkingu, czy podjazdu sprawdzi się ta o grubości sześć i osiem centymetrów. Jeśli już podejmie się tę decyzję, kolejnym krokiem jest solidne przygotowanie powierzchni, na której będzie układana kostka brukowa. To punkt wyjścia dla właściwych prac.

Spraw, aby wygląd kostki komponował się z pozostałą częścią aranżacji!

Kostka brukowa to materiał, który coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach i podwórkach. Wszystko przez jej uniwersalność. Bowiem stworzyć można z niej naprawdę wiele kompozycji. Są to na przykład – alejki ogrodowe, chodniki, podjazdy, parkingi, a nawet tarasy. Dzięki temu kostka brukowa znajdzie swoje miejsce w praktycznie każdym ogrodzie. Jednak, już na etapie wyboru konkretnego jej rodzaju, należy zwrócić uwagę na jej wizualne cechy. Widać więc, że zastosowanie kostki brukowej to dobra decyzja z punktu widzenia użyteczności takiego działania. Jednocześnie warto wziąć sobie do serca poradę, zgodnie z którą konieczne jest zwrócenie uwagi na dekoracyjne walory kostki brukowej. Zarówno ten materiał, jak i stworzone z niego kompozycje mogą zadziwiać oraz zdecydowanie poprawiać atrakcyjność wizualną naszego ogrodu, podwórka, czy otoczenia danego budynku. Jednak, aby wszystko tworzyło zgraną całość trzeba zwrócić uwagę także na kolor kostki brukowej. Główne barwy, jakie przyjmuje ten materiał to szarość i czerwień. Dobrze jest dobrać go w zgodzie z kolorystyką danego miejsca – na przykład dachu, czy tynku na budynkach.

Zdecyduj, czy skorzystasz z fachowej pomocy!

Wykonując tego rodzaju prace ogrodowe możesz skorzystać z dwóch rozwiązań. Z jednej strony możesz samodzielnie zająć się realizacją wszystkich niezbędnych działań. Jednak, możesz to uczynić, pod warunkiem, że dysponujesz wolnym czasem oraz umiejętnościami niezbędnymi do właściwego ułożenia kostki brukowej. Jednocześnie istnieje dobra alternatywa. Jest nią postawienie na pomoc specjalistów. A warto wiedzieć, że na rynku działa naprawdę dużo firm oferujących tego typu usługi. Wystarczy wybrać taką, która cieszy się najlepszą renomą i profesjonalizmem. W tym celu można polegać chociażby na ocenach wystawianych przez dotychczasowych klientów danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu, jeśli postawi się na odpowiednich fachowców, efekty będą wysokiej jakości, pojawią się niezwykle szybko, a co ważniejsze – będą z powodzeniem służyć przez długi czas.

Jakich błędów unikać przy układaniu kostki brukowej?

Praktyka pokazuje, że układanie kostki nie jest tak łatwe, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Działanie tego typu wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, pracy oraz dokładności i precyzji. Tylko wtedy efekty będą trwałe i zadowalające. Warto więc czerpać z doświadczenia innych i dowiedzieć się, jakich błędów nie można popełniać przy układaniu kostki. Oto przykłady takich niepoprawnych działań:

  • wybór kostki brukowej o nieodpowiedniej grubości
  • pozostawianie zbyt małych odstępów pomiędzy poszczególnymi kostkami
  • złe przygotowanie powierzchni, na której ma być ułożona kostka brukowa
  • nieodpowiednio dobrana podbudowa
  • wybór tańszych materiałów, o gorszej jakości
  • niewłaściwe rozplanowanie projektu
  • zapominanie o zadbaniu o regulację odpływu wody
  • brak odpowiedniego sprzętu
  • nadmierny pośpiech i rutyna przy układaniu nawierzchni

Podsumowanie

Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem budowlanym. Wykorzystywana jest do kreowania przestrzeni typowo użytkowych, jednak sprawdza się również w przypadku tych miejsc, dla których niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich walorów wizualnych. Dobierając odpowiednią barwę kostki brukowej, właściwy jej rodzaj oraz grubość, można zyskać pewność, że stworzy się miejsce przyjazne dla oczu, z którego bez żadnego uszczerbku będzie można korzystać przez długi czas. Skorzystaj więc z powyższych praktycznych porad i wykorzystaj kostkę brukową we własnym ogrodzie.