Samochód nowy czy używany, jaki kupić?

Posiadanie własnego samochodu nie jest w obecnych czasach tylko marzeniem, ale to rzeczywistość, która jest dostępna dla każdego, ponieważ mamy dostępnych wiele możliwości nabycia samochodu. Od używanych, które są tańsze, do zupełnie nowych z salonu, które są odpowiednio droższe. Własny samochód daje nam poczucie niezależności i pozwala na szybsze przemieszczanie się . Nasze funkcjonowanie nie jest wtedy zależne od transportu publicznego, ale możemy wszystko zaplanować samodzielnie. Pytanie tylko, które rozwiązanie jest lepsze, kupno używanego samochodu, czy może zupełnie nowy prosto z salonu?

Na co uważać kupując używany samochód?

Osoby z ograniczonym budżetem, albo takie, które chcą nabrać wprawy w prowadzeniu pojazdu najczęściej decydują się zakup samochodu używanego. Warto podejmować przemyślane decyzje, na spokojnie bez zbędnego pośpiechu. Dzięki czemu unikniemy błędów, które mogą się po drodze pojawić. Ofert o sprzedaży samochodów jest bardzo dużo, dlatego pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, to bardzo dokładnie wczytać się w ofertę. Jeżeli zdecydujemy się już na jakiś konkretny samochód należy dokładnie zapoznać się z jego historią, a dopiero w drugiej kolejności sprawdzić jego stan techniczny. Jeżeli nie sprawdzimy dokumentów samochodu możemy zakupić kradziony, albo taki, który stanowi zastaw dużego kredytu. W Polsce można to sprawdzić za pomocą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, natomiast w przypadku samochodów pochodzących z zagranicy warto skorzystać z dekodera VIN. Kosztuje to kilkadziesiąt złotych a daje wiedzę w postaci  danych auta, jego historii, możliwych kradzieży. Po sprawdzeniu tych danych warto pamiętać, że auto w trakcie zakupu musi mieć ważne ubezpieczenie, zakupienie nieubezpieczonego to kary rzędu kilku tysięcy złotych. Jeżeli pod katem formalnym samochód jest bez zarzutu warto sprawdzić jego stan techniczny. Wielu kierowców posiada podstawowa wiedzę na ten temat, ale zawsze można poprosić o pomoc zaufanego specjalistę, który swoim okiem oceni stan techniczny pojazdu. Dzięki czemu unikniemy zbędnych rozczarowań i dobrze wydamy pieniądze. Dobrym sprawdzianem jest również jazda próbna, podczas której warto zwrócić uwagę na kierownicę, układ hamulcowy,  pedał sprzęgła i gazu oraz działanie skrzyni biegów. Nawet jeśli nie wyczuwamy niepokojących sygnałów dla pewności można zdecydować się na wizytę u mechanika przed zakupieniem takiego pojazdu. Jest to gwarancja kupna auta takiego, jakie chcemy, a w przypadku usterek możliwość negocjacji ceny. Daje nam to poczucie kontroli nad sytuacją i reagowanie w odpowiednich momentach, a przede wszystkim pozwoli dobrze i rozsądnie wydać pieniądze.

Kupno samochodu w salonie.

Kiedy decydujemy się na kupno auta w salonie wydaje nam się, że to będzie o wiele prostsze, bez ryzyka, że pochodzi z kradzieży, że ma bogatą historię wypadkową, którą na pewno ktoś chce zatuszować, czy zaraz po zakupie zacznie się psuć, bo ma już swoje lata i potrzebuje nowych części. Wybierając samochód z salonu na pewno nie będziemy musieli borykać się z takimi problemami, ale trzeba wziąć pod uwagę inne zmienne i do tego również się przygotować. Najpierw musimy się zdecydować na rodzaj i markę samochodu i jeżeli to mamy za sobą, to znaczy, że ogromny krok za nami. Następnie warto zorientować się, czy taki model w odpowiednim kolorze jest dostępny, a jeśli nie ile możemy na niego czekać. Oczywiście wcześniejsza  znajomość ceny jest rzeczą oczywistą, jeżeli myślimy poważnie o zakupie auta. Jak już wykonaliśmy te wszystkie kroki czas na jazdę próbną. Warto w tym wypadku umówić się do kilku salonów, żeby mieć większą swobodę wyboru. Zapoznanie się z opiniami użytkowników tez jest bardzo ważne, daje nam możliwość świadomego wykorzystania jazdy testowej. Jeżeli zdecydujemy się na zakup samochodu, podpisujemy umowę z dealerem i po wpłaceniu należnej kwoty otrzymujemy dokumenty do rejestracji samochodu. Po procesie rejestracji należy niezwłocznie samochód ubezpieczyć i dopiero z pełnymi dokumentami możemy wyjechać z salonu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i dobrze zaplanować każdy krok, żeby sfinalizowanie zakupu poszło jak najbardziej sprawnie. Jednak trzeba mieć świadomość, że trwa to około miesiąca, a czasem może nawet dłużej.

Podsumowanie

Jak widać, żeby cieszyć się przyjemnością z jazdy własnym samochodem mamy możliwość zakupu auta używanego albo z salonu. Warto wiedzieć z czym trzeba zmierzyć się w jednym i drugim przypadku, żeby uniknąć niepotrzebnych stresów. Zarówno jedno, jak i drugie przedsięwzięcie wymaga uwagi i cierpliwości. Jeżeli zaplanujemy to dobrze i wykonujemy krok po kroku będziemy mogli usiąść w wymarzonym aucie i cieszyć się niezależnością w przemieszczaniu i podróżach.