Samochód na godziny- zbędny wydatek, czy przyszłość kierowców?
Posiadanie własnego samochodu jest marzeniem niejednej osoby. Daje on poczucie niezależności, komfort poruszania się bez konieczności dostosowywania się do środków transportu publicznego. Jest niezmiernie przydatny w podróży, bo nie musimy martwić się bagażem i jego ilością oraz mamy swobodę w poruszaniu się. Jednak posiadanie samochodu to również obowiązki, jakie spadają na właścicieli. Trzeba pamiętać o przeglądach, wykupieniu ubezpieczenia, zatroszczyć się o miejsce parkingowe, z czym jest coraz trudniej, szczególnie w dużych miastach. Niestety awarie samochodów prędzej czy później się zdarzą, dlatego trzeba być finansowo przygotowanym na takie okoliczności. Czy w takim przypadku rozwiązaniem nie będzie wypożyczenie samochodu tylko na czas nam potrzebny. Firma wypożyczająca zatroszczy się o przeglądy, ubezpieczenie, nie może wypożyczyć uszkodzonego samochodu, no i co ważne na dłuższą metę nie musimy martwić się o parking.
Kiedy najczęściej wypożyczamy samochody?
Obecnie firmy zajmujące się wynajmem samochodów to rynek, który ciągle się rozwija i nie jest jeszcze popularny. Najczęściej samochody są wypożyczane na wakacjach, kiedy używanie własnego samochodu jest niemożliwe, albo po prostu z niego rezygnujemy. Kolejnym przykładem, kiedy często sięgamy po wypożyczony samochód to moment, kiedy nasz własny jest w naprawie, która potrwa dłużej. W innych przypadkach to ciągle rzadkość, jednak trzeba przyznać, że wypożyczanie samochodów ma przyszłość, dzięki temu, że świadomość ludzi zmienia się i już nie jest takie ważne posiadanie samochodu na własność, ale możliwość korzystania z niego przy jak najmniejszych kosztach.
Jakie dokumenty są potrzebne przy wypożyczeniu samochodu?
Obecnie podliczając koszty bardziej opłaca się wynajęcie samochodu na krótki okres niż długofalowe podpisywanie umowy. Przed wynajęciem warto zapoznać się z umową. Wyszukanie firm zajmujących się wynajmem samochodu nie jest trudne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce i wyskakuje mnóstwo ofert. Żeby móc wypożyczyć samochód potrzebujemy prawa jazdy, ważne jest tutaj, że wiele firm wypożycza samochody od 21 roku życia kierowcom, którzy posiadają je przynajmniej od roku. Kolejnym dokumentem jest dowód osobisty lub paszport, w celu potwierdzenia danych osobowych z prawa jazdy. Potrzebna jest również karta kredytowa lub debetowa, częściej jednak kredytowa, ponieważ tutaj istnieje możliwość zablokowania środków. Jest to potrzebne przy pobieraniu kaucji i ewentualnym jej zwrocie. W niektórych krajach można dokonać wypożyczenia również za pomocą transakcji gotówkowych, ale taka sytuacja występuje coraz rzadziej.
Na co zwracać uwagę przy wypożyczaniu samochodu?
Jak widać nie potrzeba wiele, żeby wynająć samochód. Ogromnym ułatwieniem jest możliwość jakie daje nam internet. Wyszukujemy wtedy firmę, od której chcemy wypożyczyć auto, sprawdzamy warunki i możemy dokonać bezpośredniej rezerwacji. Warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, jakie otrzymujemy przed podpisaniem umowy, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek i ewentualnych dodatkowych kosztów. Warto również zapytać o tankowanie samochodu. Większość firm przyjmuje zasadę, że samochód jest zatankowany do pełna i taki ma być również zwrócony. To uczciwe, bo mamy wtedy pewność, że tankujemy tylko taką ilość, jaką wyjeździmy. Kolejna sprawa, gdzie warto zachować czujność, to wszelkie usterki i zadrapania przed wypożyczeniem. Warto zrobić zdjęcia, żeby mieć dowód w razie potrzeby. Tak przygotowani spokojnie możemy odpalić wypożyczony samochód i ruszyć w drogę
Podsumowanie
W Polsce posiadanie wypożyczalni samochodów nie jest jeszcze biznesem bardzo dochodowym. Jednak obserwuje się tendencję zwyżkową, dzięki czemu biznes ten ma przyszłość. Tym bardziej, że jest coraz więcej propozycji w różnym przedziale cenowym. Możliwość wypożyczenia samochodu używanego pozwala jeszcze więcej zaoszczędzić. Tutaj również można liczyć na promocje i zniżki, jeżeli jesteśmy stałymi klientami. Wypożyczenie samochodu pozwala nam na zupełną swobodę w użytkowaniu samochodu bez podejmowania kosztów związanych z jego utrzymaniem, a te jak wiemy są niemałe. Dobrze jest spróbować przynajmniej raz a okaże się, że jest to o wiele prostsze niż myśleliśmy i wtedy kupno własnego samochodu zastąpimy wypożyczeniem wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy.