Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, kiedyś była powszechnie wykorzystywana do rozjaśniania włosów. Panie nie miały bowiem do dyspozycji profesjonalnych i łatwych w użyciu farb czy rozjaśniaczy. Obecnie jednak rozjaśnianie włosów przy wykorzystaniu wody utlenionej stosuje się dosyć rzadko. Trzeba bowiem pamiętać, że ta metoda może znacznie osłabiać kondycję włosów.
Woda utleniona, szczególnie jeśli stosujemy ją zbyt często, osłabia włosy, sprawia, że stają się kruche, łamliwe i niezbyt efektownie się prezentują. Zdarza się więc, że zamiast efektu włosów muśniętych słońcem uzyskamy efekt spalonych przez wodę utlenioną włosów. Warto więc przy takim zabiegu zachować szczególną ostrożność i nie wykonywać go zbyt często. Choć woda utleniona jest zdecydowanie bardziej naturalna niż farby do włosów dostępne w drogeriach, także ona może wpłynąć na słabienie i zniszczenie włosów. Jeśli więc planujemy rozjaśnić włosy wodą utlenioną, warto przez kilka tygodni nie farbować włosów, pozwolić im odzyskać naturalny kolor, a także postarać się je wzmocnić. Im włosy będą silniejsze i lepiej odżywione, tym lepiej przetrwają zabiegi przy użyciu wody utlenionej. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie włosów naturalnymi, ziołowymi szamponami, które nie zawierają siarczanów wysuszających włosy.
Rozjaśnianie krok po kroku
Do rozjaśnienia włosów wodą utlenioną potrzebujemy jej 3-procentowego roztworu, czyli takiego, który bez problemu dostaniemy w aptekach czy drogeriach. Następnie należy przygotować pusta butelkę z atomizerem, która będzie służyła do spryskiwania włosów. Wlewamy w niej wodę utlenioną oraz zwykłą wodę w proporcjach jeden do jednego. Zanim zabierzemy się za farbowanie całych włosów, trzeba – podobnie jak w przypadku wszystkich innych farb do włosów – zrobić próbę uczuleniową. W tym celu nanosimy odrobinę roztworu z butelki z atomizerem na mały, niewidoczny fragment włosów i skóry głowy. Trzeba odczekać do następnego dnia i sprawdzić, czy nie pojawiły się żadne zmiany skórne czy reakcje uczuleniowe. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do rozjaśniania całych włosów.
Trzymaj się wskazówek, nie wydłużaj czasu rozjaśniania
Przed zabiegiem warto włosy dokładnie umyć i użyć dobrej odżywki, która dodatkowo zabezpieczy strukturę włosa przed szkodliwym działaniem wody utlenionej. Po umyciu włosom należy pozwolić wyschnąć naturalnie, bez używania suszarki. W trakcie zabiegu rozjaśniania powinny być bowiem lekko wilgotne. Jeśli chcemy rozjaśnić całe włosy, należy wykorzystać do tego butelkę z atomizerem, a także spinki i klipsy do włosów, dzięki którym łatwiej będzie wydzielać poszczególne pasma do spryskiwania. Po rozpyleniu wody utlenionej należy dokładnie rozczesać grzebieniem wszystkie włosy, dzięki czemu mieszanka dostanie się w te partie, do których atomizer nie dotarł.
Po około 20 minutach należy dokładnie umyć włosy szamponem. Nie powinno się wydłużać czasu rozjaśniania, gdyż efekt wcale nie będzie lepszy, a możemy dodatkowo włosy osłabić, połamać lub całkowicie spalić. Efekt rozjaśnionych włosów uzyskamy natychmiast po zabiegu. Będą one jaśniejsze jedynie o kilka tonów, nie da się więc domowym sposobem zrobić jasnej blondynki z osoby czarnowłosej. Świetnie natomiast woda utleniona sprawdza się do podkreślenia jasnych pasemek u naturalnych blondynek. Aby jednak utrzymywał się dłużej, należy przeprowadzać tak zabieg dwa razy w tygodniu.
Bardzo ważna pielęgnacja
Po zabiegu rozjaśniania za pomocą wody utlenionej włosy z pewnością są bardzo osłabione, dlatego nie należy dodatkowo dostarczać im stresu i negatywnych czynników. Warto zadbać o to, by myc głowę dobrym szamponem, używać naturalnych odżywek i masek, które nawilżą i odżywią włosy, a także poprawią ich wewnętrzną strukturę. Pamiętajmy, że włosy rozjaśnione za pomocą wody utlenionej nie wrócą już nigdy do swojego pierwotnego koloru – efekt nie zmywa się i nie spłukuje. Warto więc dwa razy się zastanowić, zanim zrobimy sobie na głowie rewolucję, tym bardziej, że stosowanie wody utlenionej wymaga naprawdę sporych środków ostrożności, uwagi i precyzji.
Rozjaśnianie zamiast depilacji?
Rozjaśnianie włosów za pomocą wody utlenionej doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku fryzury na głowie, ale również zbędnego owłosienia chociażby na nogach, rękach, w okolicy bikini czy nad górną wargą. Wiele kobiet, które mają dość agresywnej depilacji i wielu problemów po zabiegach, decyduje się po prostu na rozjaśnienie niechcianych włosków, dzięki czemu stają się one praktycznie niewidoczne i przestają być problemem estetycznym. Aby rozjaśnić niechciane włosy za pomocą wody utlenionej należy po prostu nasączyć nią wacik, a następnie przecierać te partie ciała, w których chcemy sprawić, by owłosienie stało się niewidoczne. Zabieg należy powtarzać do momentu, gdy uzyskamy zadowalający efekt. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozjaśnianie włosów może spowodować także rozjaśnienie skóry. Także i w tym przypadku należy zachować ostrożność w stosowaniu wody utlenionej.