Picie rumianku

Medycyna naturalna i ziołolecznictwo w ostatnich latach przeżywają swój renesans. Coraz chętniej sięgamy po naturalne produkty, które mają poprawić nasze zdrowie, kondycję czy samopoczucie. Jednym z darów natury, po który warto sięgać jak najczęściej jest rumianek. Przyrządzana z niego herbatka nie tylko doskonale smakuje, ale również ma całe mnóstwo właściwości prozdrowotnych.
Rumianek jest jednym z najpopularniejszych ziół, które były stosowane w medycynie naturalnej praktycznie od zawsze. Nic w tym dziwnego, jest bowiem rośliną, którą można spotkać praktyczne na każdej łące, a więc nie trzeba się obawiać, że go zabraknie. Już nasi przodkowie doskonale wiedzieli, że rumianek ma sporo właściwości, przyrządzali z nich więc herbatki i napary. Najwięcej właściwości leczniczych mają kwiaty rumianku, to właśnie one są więc najczęściej wykorzystywane do przyrządzania ziołowych mieszanek czy herbatek. Dziś już, oczywiście, nie musimy samodzielnie zbierać czy suszyć rumianku. Można bez problemu kupić w aptekach czy sklepach zielarskich rożnego rodzaju herbatki, zarówno jednoskładnikowe, jak i takie, w których rumianek wchodzi w skład kompozycji ziół.
Bogactwo naturalne kwiatów rumianku
W kwiatach rumianku, zarówno świeżych, jak i wysuszonych, znajduje się całe mnóstwo substancji prozdrowotnych. Znajdziemy w nich przede wszystkim sporo olejków eterycznych, które zawierają duży miks witamin i minerałów, a także flawonoidy, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Rumianek zawiera też związki przeciwalergiczne, fitosterole, garbniki, cholinę, sole mineralne oraz wiele innych składników, które tworzą unikalną kompozycję prozdrowotną. Regularne picie rumianku może więc kompleksowo wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. Herbatka rumiankowa ma też bardzo przyjemny smak – w odróżnieniu od wielu innych ziół, jej picie może więc być prawdziwą przyjemnością.
Jakie dolegliwości złagodzi rumianek?
Herbatka z rumianku jest skutecznym środkiem na wiele dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Rumianek działa rozkurczająco, przyspiesza przemianę materii, poprawa trawienie, a także przepływ żółci przez przewody żółciowe. Jest więc doskonałym antidotum na niestrawność po ciężkim posiłku. Dodatkowo rumianek łagodzi bóle brzucha, reguluje pracę przewodu pokarmowego, a także działa rozkurczająco i wiatropędnie. Można więc go stosować w dolegliwościach jelitowych, wzdęciach i zaparciach. Herbatkę z rumianku mogą pić także osoby cierpiące na wrzody żołądka i inne choroby układu pokarmowego.
Picie rumianku korzystnie wpływa także na układ nerwowy i jego regenerację po intensywnym wysiłku umysłowym. Pozwala na wyciszenie się, odstresowanie, ma działanie uspokajające. Doskonale sprawdza się przy problemach z zasypianiem lub jako ukojenie po ciężkim dniu w pracy. Rumianek ma również właściwości przeciwbólowe, warto więc sięgnąć po herbatkę wtedy, gdy boli nas głowa, mamy bóle mięśniowe lub po prostu odczuwamy ogólne zmęczenie całego organizmu. Taka ziołowa herbatka sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż kolejna filiżanka kawy czy czarnej herbaty.
Rumianek działa też oczyszczająco, gdyż ma zdolność usuwania wielu szkodliwych toksyn z organizmu. Filiżanka herbatki z rumianku wypijana regularnie, codziennie, może więc przyczynić się do utrzymania organizmu w dobrej kondycji oraz do oczyszczania go na bieżąco ze wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii. Rumianek działa też przeciwzapalnie i antybakteryjnie, dobrze jest więc po niego sięgać w sezonie gryp i przeziębień. Pozwala na złagodzenie objawów, a także oczyszcza drogi oddechowe. Picie herbatki z rumianku działa rozgrzewająco, co przyspiesza leczenie infekcji i przeziębień.
Rumianek na skórę
Rumianek ma też spore działanie antyalergiczne, przydaje się wiec jako środek łagodzący podrażnienia w przypadku zmian skórnych, wysypek czy innych objawów uczulenia. Można go stosować bezpośrednio na skórę, złagodzi i przyspieszy gojenie się różnego rodzaju ran, owrzodzeń czy stanów zapalnych. Ma działanie antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Doskonale sprawdza się wiec jako środek wspomagający podczas leczenia zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych. Co więcej, hamuje też wydzielanie histaminy, czyli substancji odpowiadającej za ostre reakcje alergiczne, między innymi za zapalenie spojówek. Herbatką z rumianku można więc przemywać chore oczy, niemal od razu odczujemy sporą ulgę.
Dobroczynne właściwości rumianku już od dawna dostrzegli producenci różnego rodzaju kosmetyków. Wyciągi z rumianku możemy więc spotkać w kremach, balsamach, szamponach i innych kosmetykach pielęgnacyjnych. Osoby, które mają skłonność do alergii, powinny jednak stosować rumianek ostrożnie. Choć działa on antyalergicznie, to stosowanie go zewnętrznie może powodować reakcje alergiczne.