Pranie chemiczne

pranie chemiczne

Większość ubrań czy innych tekstyliów, które mamy w domu, najczęściej wrzucamy do pralki lub pierzemy ręcznie. Rzadko się zastanawiamy nad innymi formami czyszczenia, dopóki nie trafimy na rzeczy, których do pralki zmieścić nie możemy. Na wielu ubraniach możemy też znaleźć metki z napisem, że prać można jedynie chemicznie. Pranie chemiczne jest więc w wielu przypadkach koniecznością i raczej należy stosować się do zaleceń producenta.

Każde ubranie, jakie mamy w domu, wykonane jest z pewnego rodzaju tkaniny, z którą trzeba odpowiednio się obchodzić. To właśnie na metce znajdziemy informacje, jak taką odzież prać, czy można ją prasować oraz w jakiej temperaturze można pranie wykonać. Często również znajduje się informacja, że danej odzieży nie należy prać w pralce, tylko ręcznie. Jest też grupa ubrań, których w ogóle nie powinniśmy prać na własną rękę, gdyż wtedy na pewno będą do wyrzucenia.

Prane w wodzie może niszczyć materiał

Jeśli na ubraniu, na przykład garniturze czy płaszczu, widzimy zalecenie, aby prać tylko chemicznie, warto się do niego zastosować. Najprawdopodobniej oznacza to, że pranie wodne mogłoby zniszczyć lub zniekształcić dany materiał. Nie warto brać się więc za ręczne pranie płaszcza czy garnituru, aby oszczędzić na praniu chemicznym. Może się bowiem okazać, że ubranie po praniu nie będzie już nadawało się do niczego. Z pralni chemicznej warto również skorzystać wtedy, gdy chcemy pozbyć się trudnych do usunięcia prań lub odświeżyć stare ubrania, zniszczoną tapicerkę czy inne elementy wykonane z trudnego materiału.

Jak wygląda pranie chemiczne?

Pranie chemiczne wbrew pozorom niewiele ma wspólnego z takim praniem, z którym mamy do czynienia na co dzień. Przede wszystkim, nie wykorzystuje się do niego wody. Ubrania i tekstylia sa odświeżane na sucho. Nie zawsze jednak prane chemiczne oznacza stosowanie wyłącznie chemii – ubrania często są poddawane działaniu różnych naturalnych rozpuszczalników i substancji, które z prawdziwą chemia niewiele mają wspólnego. Są natomiast bardzo skuteczne i dają długotrwałe efekty. Pranie chemiczne nie odbywa się też ręcznie. Służą do niego specjalne urządzenia-agregaty, w których umieszcza się ubrania czy inne materiały, a następnie poddaje różnym, następującym o sobie procesom chemicznym. Zdarza się, że taki rodzaj prania jest bardzo czasochłonny. Nie wszystkie zabrudzenia czy plamy schodzą już po jednorazowym praniu, czasem trzeba je wielokrotnie powtórzyć. A bywa i tak, że pomimo wielu wysiłków, plam usunąć się nie da i ubrania będą po prostu do wyrzucenia.

Pranie chemiczne jest bezpieczne dla użytkowników

Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że pomimo że ubrania są poddawane sporemu działaniu różnego rodzaju środków chemicznych, są one później w stu procentach bezpieczne. Podczas prania środki chemiczne są całkowicie usuwane z odzieży. Co więcej, jest ona po praniu także prasowana, dzięki czemu korzystając z usług pralni chemicznej możemy mieć pewność, że otrzymamy nasze ubrania wyglądające jeszcze lepiej niż jak były nowe. Najpierw jednak trzeba znaleźć pralnię chemiczną, która realizuje swoje usługi na najwyższym poziomie. Jeśli bowiem skorzystamy ze słabych fachowców, trzeba liczyć się z tym, że nasze ubrania wcale nie powrócą do nas w takim stanie, jakiego byśmy oczekiwali.

O czym pamiętać przed oddaniem ubrania do pralni chemicznej?

Przede wszystkim, jeśli zależy nam na usunięciu plam czy zabrudzeń, warto oddać je do prania jak najszybciej, a nie czekać aż substancja tworząca plamę wejdzie w wielomiesięczną reakcję z tkaniną. Wtedy całkowite usunięcie zabrudzenia może okazać się niemożliwe. Przy oddawaniu ubrania do pralki warto też poinformować pracownika, w jaki sposób powstała plama, dzięki temu łatwiej będzie zaplanować, w jaki sposób ją usunąć. Jeśli mamy dwuczęściowy komplet, warto oddać obie części do prania, nawet jeśli tylko jedna cześć wymaga odplamiania. W przypadku panów dotyczy to przede wszystkim garniturów, a u pań kompletów żakiet plus spódnica. Podczas prania ubranie może bowiem nieznacznie zmienić odcień. Jeśli wypierze się tylko jedną część, może ona się różnić kolorystycznie od tej, która nie była prana.

Jak znaleźć dobrą pralnię chemiczną?

Podczas szukania pralni chemicznej warto kierować się przede wszystkim doświadczeniem jej pracowników oraz obecnością na rynku. W żadnym razie nie kierujmy się ceną – jeśli pralnia chemiczna ma ceny dużo poniżej zwykłych cen rynkowych w danym mieście, oddawanie do niej naszych ulubionych ubrań może być ryzykowne. Bardzo niskie ceny najczęściej wiążą się też ze słabą jakością usług. Pamiętajmy, że do pralni chemicznych najczęściej oddajemy ubrania dosyć kosztowne, takie jak garnitury, żakiety, eleganckie sukienki czy płaszcze. Warto więc zainwestować w ich profesjonalne pranie lub odświeżanie. Jeśli bowiem zostaną uszkodzone w słabej jakości pralni, wcale na praniu nie zaoszczędzimy, a wręcz przeciwnie – trzeba będzie kupować nowy garnitur lub płaszcz.