Obrzeża trawnikowe- jak dobrać?

obrzeża trawnikowe

Zastosowanie w ogrodzie obrzeży trawnikowych jest idealnym sposobem na wyraźne oddzielenie trawy od kwiatowej rabaty. Element ten sprawia, że cała przestrzeń staje się uporządkowana oraz estetyczna. Jednak występują one w kilku modelach, warto więc sprawdzić, jaki wariant najlepiej sprawdzi się na projektowanym przez nas terenie. Poznaj praktyczne wskazówki, które podpowiedzą jak dobrać obrzeża trawnikowe!

Wybierz odpowiedni rodzaj obrzeży trawnikowych!

Decydując się na zainstalowanie w swoim ogrodzie obrzeży trawnikowych, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z ich rodzajami. Znacznie ułatwi to dokonywanie ostatecznego wyboru w tej kwestii oraz dopasowanie konkretnego modelu do zindywidualizowanych potrzeb. Najpopularniejszy i najbardziej charakterystyczny podział dokonywany jest na podstawie materiału, z jakiego wykonane są konkretne obrzeża trawnikowe. Na tej podstawie można wyznaczyć nawet kilkanaście różnych wariantów. Do najczęściej spotykanych należą:
– obrzeża trawnikowe wykonane z metalu – zwykle są stalowe bądź aluminiowe, cechują się minimalizmem oraz trwałością
– betonowe lub granitowe obrzeża trawnikowe – są eleganckie i stylowe, sprawdzą się przede wszystkim w ogrodach, w których dominują nowoczesne trendy
– obrzeża trawnikowe z wikliny – nadają przestrzeni charakterystyczny naturalny oraz niebanalny wygląd
– plastikowe obrzeża trawnikowe – nie są zbyt atrakcyjne i wytrzymałe, jednak można je szybko zamontować
– obrzeża trawnikowe z drewna – to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, które przy okazji wyróżnia się stosunkowo niską ceną

Jaką funkcję mają obrzeża trawnikowe?

Obrzeża trawnikowe stają się coraz częściej wykorzystywanym elementem ogrodowej aranżacji. Dlaczego tak jest? Wszystko przez niezwykłą użyteczność obrzeży trawnikowych. Ich główną rolę jest przede wszystkim rozdzielanie oraz rozgraniczanie od siebie poszczególnych części podwórka. Takie wytyczanie granic przez obrzeża pozwala precyzyjnie zaprojektować ogród, utwardzić niektóre nawierzchnie, jak również wyznaczyć przestrzeń, na której posiany zostanie trawnik, posadzi się rośliny, krzewy oraz drzewa. Jest więc wiele zalet takiego rozwiązania, przez co naprawdę warto z niego skorzystać. Jednocześnie pojawia się jednak pytanie dotyczące tego, czym kierować się przy wyborze konkretnego rodzaju obrzeży trawnikowych. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę nasze osobiste preferencje oraz to, co się nam podoba. Inna kwestia, którą trzeba uwzględnić to przeznaczenie tworzonej granicy pomiędzy trawnikiem, a rabatami. Nie można pominąć także celu, jaki nam przyświeca oraz efektu końcowego, na którego osiągnięciu najbardziej nam zależy w konkretnym przypadku. Dla przykładu – wysokość wybranego obrzeża trzeba dopasować do tego, czy chce się, aby granica była widoczna, czy też ukryta.

Gdzie kupić obrzeża trawnikowe?

Szeroką ofertę obrzeży trawnikowych znaleźć można w większości sklepów z wyposażeniem budowlanym oraz ogrodowym. Kupić można tam obrzeża wykonane z wielorakich materiałów. Przebierać można wśród różnych kolorów, czy też większych i mniejszych elementów, z których ułożyć można konstrukcję. Jednak warto postawić także na ekologiczne oraz oszczędne rozwiązania. Można dokonać tego poprzez wykorzystanie drewna, kamieni, czy też kostki brukowej, jaka pozostała po wykonaniu alejki ogrodowej, parkingu lub podjazdu.

Jak prawidłowo ułożyć obrzeża trawnikowe?

Poznając obrzeża trawnikowe na pewno zastanawiasz się w jaki sposób należy je zamontować w Twoim ogrodzie. Dobra informacja jest taka – nie potrzebujesz w tym celu korzystać z pomocy fachowców. Wszystkie prace możesz wykonać we własnym zakresie. Wystarczy, że zapamiętasz kilka wskazówek i zastosujesz je w praktyce:

  • Pierwszy krok to zaplanowanie, w którym dokładnie miejscu ułożone zostanie obrzeże trawnikowe. Linię graniczną możesz szybko wytyczyć przy pomocy sznurka oraz patyczków.
  • Następnie powinieneś wziąć do ręki łopatę i rozpocząć oddzielanie dwóch części ogrodu poprzez wykopanie na granicy rowka. Jego przekrój powinien przypominać swoim kształtem trójkąt – pozytywnie wpłynie to na stabilność wszystkich elementów obrzeża.
  • Wykopany rowek należy wypełnić podbudową obrzeża trawnikowego. Najlepiej w tej roli sprawdzi się mieszanka piasku oraz cementu.
  • Jeśli podbudowa będzie już gotowa, można rozpocząć właściwe układanie elementów materiału, które mają stworzyć obrzeże trawnikowe. Warto tak zaplanować pracę, aby rowek nie był zbyt głęboki, dzięki temu kamienie, kostka brukowa, czy cegła będą delikatnie wystawały ponad powierzchnię trawy lub rabaty. Takie połączenie będzie nie tylko praktyczne, ale również atrakcyjne wizualnie.

Podsumowanie

Bogatą ofertę obrzeży trawnikowych znaleźć można w większości sklepów z wyposażeniem budowlanym oraz ogrodowym. W sprzedaży są dostępne różne typy takiej formy wykończenia nawierzchni, dlatego też każdy właściciel ogrodu może dobrać wariant, który sprawdzi się w jego projekcie. Również Ty dokonaj takiego zakupu i przekonaj się sam, że to wielofunkcyjne oraz uniwersalne rozwiązanie sprawdzi się także na Twoim podwórku!