Oryginalny prezent na komunię

Pierwsza komunia święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu dzieci, które przygotowują się do niego długimi miesiącami. Oczywiście, najważniejszy jest wymiar duchowy tego dnia, jednak nieodłącznym elementem uroczystości są także prezenty, na które dzieci czekają. Komunijna moda prezentowa zmienia się dosyć często, dlatego warto spędzić nieco czasu na wyborze takiego prezentu, który będzie nie tyle modny, ile ciekawy, oryginalny i niebanalny. Do wyboru jest całkiem sporo opcji, większość z nich najczęściej jest uzależniona od możliwości finansowych osoby robiącej prezent.

Jeszcze kilkadziesiąt i kilkanaście lat temu pierwsza komunia nie była wydarzeniem organizowanym na taką skalę, jak obecnie. Dzieci owszem, dostawały prezenty, ale były one zdecydowanie bardziej skromne. Najczęściej jako prezenty dzieci pierwszokomunijne dostawały zegarki, rowery czy drobną biżuterię. Dziś prezenty są zdecydowanie bardziej okazałe, a same komunijne imprezy często przypominają małe wesela. Bardzo często nawet prezenty na komunię zaczynają przypominać te ślubne – często są to po prostu koperty z pieniędzmi. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo pieniądze zostaną wydane szybko, nie zostanie więc żadna pamiątka po uroczystym dniu pierwszej komunii. Warto więc zamiast iść na łatwiznę i wręczać kopertę z pieniędzmi, spróbować znaleźć taki prezent, który będzie fajną pamiątką, a jednocześnie ucieszy obdarowanego.

Laptopy, quady, play station?

Jako prezenty komunijne najczęściej wręczane są sprzęty elektroniczne, oczywiście im bardziej nowoczesne, tym lepsze. Problem jednak w tym, że dzisiejsze komunijne dzieci najczęściej mają już smartfony, gdy czy laptopy, nie są to więc prezenty ani oryginalne, ani niebanalne. Zwykle też szybko zostaną wymienione na nowszy model. Warto więc szukać czegoś poza elektroniką. Ostateczny wybór prezentu w dużym stopniu uzależniony jest od tego, jakim budżetem dysponujemy i kim jesteśmy dla pierwszokomunijnego dziecka. Przyjęło się bowiem, że najbardziej okazałe podarunki kupują oczywiście rodzice oraz rodzice chrzestni. Osoby z dalszej rodziny, które zostały zaproszone na uroczystość, mogą wydać na komunijny prezent zdecydowanie mniej.

Coś osobistego i pamiątkowego

Bardzo dobrym prezentem komunijnym może być portret dziecka, zarówno w ubraniu do pierwszej komunii, jak i wersji na co dzień. Portret z pewnością będzie piękną pamiątką na wiele lat. Można obecnie znaleźć oferty wielu artystów czy plastyków, którzy oferują tworzenie portretów ze zdjęć. Nie ma więc problemu, by zamówić taki portret nawet u profesjonalisty z drugiego końca kraju. Oczywiście, trzeba pamiętać, że wykonanie portretu zajmuje sporo czasu, a to oznacza, że nie da się go zamówić na ostatnią chwilę. Dobrym pomysłem może być również coś z biżuterii, ale nie typowej komunijnej, jak łańcuszek z krzyżykiem, ale bardziej osobistej i spersonalizowanej. Dobrą opcją jest biżuteria grawerowana z życzeniami, datą lub imieniem dziecka. Nawet, jeśli nie będzie jej nosić, będzie ona piękną pamiątką na wiele lat. W przypadku dziewczynek z biżuterii najlepiej sprawdzają się kolczyki lub pierścionki. Natomiast chłopcom polecane są delikatne bransoletki czy łańcuszki na szyje z grawerowanym tekstem. Grawerowaną biżuterię również należy zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę.

Ciekawy kurs lub wakacje

Osoby, które dysponują nieco większym budżetem komunijnym, mogą pomyśleć o tym, by kupić dziecku ciekawie spędzony czas. Może to być weekendowy czy wakacyjny wyjazd w jakieś fajne miejsce kojarzące się z zabawą czy rozrywką. Można też dziecku sfinansować jakiś ciekawy kurs czy zajęcia związane z jego zainteresowaniami. Jada konna, rysowanie, piłka nożna, sztuki walki, gra na jakimś instrumencie – do wyboru jest naprawdę całkiem sporo opcji. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko z prezentu ucieszy się tylko wtedy, gdy będzie on naprawdę zgodny z jego pasjami i zainteresowaniami. Warto więc najpierw nieco zasięgnąć języka czy podpytać, czym aktualnie dziecko się interesuje. Nie bazujmy na wiedzy sprzed roku czy dwóch – w przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym ich zainteresowania ewoluują dosyć często i to, co było u nich na topie rok temu, obecnie może już być całkiem nieaktualne. Oczywiście, jeśli chcemy dziecku podarować wyjazd do Legolandu czy do jakiegoś parku rozrywki, należy najpierw ten pomysł przedyskutować z jego rodzicami i upewnić się, czy pomysł jest trafiony. Dobrze jest też uzgodnić konkretny termin, który nie będzie kolidował z innymi planami wyjazdowymi.