Najsłynniejsze jabłko świata, czyli historia powstania firmy Apple

serwis apple

Z całą pewnością firmy Apple nie trzeba nikomu przedstawiać. Rozpoznawalne „jabłko” cieszy się popularnością oraz renomą na całym świecie i bez wątpienia możemy przyznać, że produkty Mac, iPhone czy iPad są nie tylko rozpoznawalne, lecz cieszą się doskonałymi rekomendacjami na całym świecie. Chyba nie będzie stwierdzeniem na wyrost, że firma Apple w pewnym sensie odmieniła oblicze sprzętów elektronicznych. Dlaczego? Otóż Apple łączy w sobie niezwykły design, poczucie estetyki oraz niewątpliwie wysoką jakość produktu. Jak powstała jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek świata? Postaramy się omówić narodziny firmy Apple.

Narodziny firmy Apple

Kiedy spotyka się dwoje entuzjastów nowych technologii i prawdziwych wizjonerów, na efekty ich rozmów oraz działań nie trzeba długo czekać. Tak Też było w przypadku Apple. Historia powstania marki sięga lat 70. XX wieku, kiedy to Steve Wozniak i Steve Jobs rozpoczęli pracę w jednej firmie. Dla przypomnienia wspomnimy jedynie, że komputery ówcześnie nie były tak popularne, a wręcz przeciwnie. Ich dostępność była ograniczona, przez co można je było spotkać u naukowców czy urzędników. Wspólnicy, Steven Wozniak i Steve Jobs szybko znaleźli nić porozumienia i dostrzegli potencjał, jaki drzemie w branży komputerowej. Chcąc go wykorzystać, postanowili zająć się sprzedażą komputerów dostępnych dla wszystkich. Tak powstał pierwszy ich komputer o nazwie Apple I. Nie zdziwi pewnie nikogo fakt, że nie przypominał on obecnych urządzeń, a wręcz pod względem wizualnym i technicznym był od nich bardzo daleki. Co go jednak wyróżniło na tle dostępnych w latach 70. komputerów. Apple był produktem kompletnym, gotowym, stanowiącym całość.

Pomysł, który stał się realnością

Z tej historii wynika, że początek firmy był usłany różami i od razu okazał się łatwym sukcesem. Jednak jest to mylne wrażenie. By móc rozpocząć inwestycje i prace nad komputerami, wspólnicy zmuszeni byli wyprzedać to, w czego posiadaniu byli, czyli własne gadżety. W międzyczasie nawiązali współpracę z Ronaldem Waynem, który to właśnie odpowiada za stworzenie znaku firmowego Apple, czyli najsłynniejszego na całym świecie jabłka. Współpraca ta jednak nie trwała długo, bo Wayne po dwóch tygodniach sprzedał swoje udziały w firmie, które wynosiły 10%. Dostał za nie niecałe 800 dolarów. Gdyby wstrzymał się z tą decyzja 6 lat, zobaczyłby, że wartość jego akcji wzrosła do 1,5 miliarda dolarów.

Ale skąd wziąć inwestora?

Pierwsze produkty firmy Apple znalazły swoich właścicieli i okazały się sukcesem. Jednak wciąż funduszy było mało, by móc rozwijać firmę. Do tego projektu okazał się potrzebny inwestor, którego Steve Wozniak i Steve Jobs zaczęli poszukiwać. Stało się więc tak, że niejaki Mike Markkula postanowił wesprzeć ich działania i wsparł ich kwotą 250 tysięcy dolarów, stając się tym samym trzecim udziałowcem firmy. Apple rozwijała się, a produkty stawały się coraz bardziej zaawansowane. Już w roku 1977 (a firmę założono 1 kwietnia 19976 roku) zaprezentowano komputer w plastikowej obudowie, który wyświetlał kolorową grafikę. Zdawać by się mogło, że to zdarzenie przyniosło rozgłos i rozpoznawalność marki. Jednak rozgłos firma Apple zyskała dopiero w 1984 roku. W tym roku na sprzedaż trafił Macintosh. Produkt pochłonął spore nakłady finansowe, przeznaczone na reklamę, ale niestety nie sprzedawał się dobrze. Sukces odnotowano dopiero w roku 1998, kiedy to na rynek został wprowadzony iMac – komputer osobisty bez stacji dyskietek, z urzekającym i estetycznym designer. Od tego roku firma notuje coraz wyższe zyski. Powstają nowe produkty – iBook, iPod i dedykowane oprogramowanie iTunes. Te innowacyjne produkty sprzedają się doskonale i monopolizują rynek. Prawdziwym sukcesem i ukoronowaniem prowadzonych działań stały się projekty iPada, iPhonea oraz MacBooka. Te trzy urządzenia możemy nazwać najbardziej rozpoznawalnymi produktami firmy Apple. W ofercie firmy znajdziemy także iWatch oraz dedykowane platformy oraz systemy. Warto przypomnieć, że należą do nich między innymi Ios, tvOS oraz iCloud.

Sukces, który rośnie

Nie ulega wątpliwości, że nie tylko sam pomysł na biznes okazał się trafiony, ale do sukcesu przyczyniła się polityka Jobsa, która w swoim założeniu dążyła do tworzenia innowacyjnych, funkcjonalnych, prostych w obsłudze oraz niezwykle estetycznych produktów. Od stycznia 1977 firma działała formalnie jako spółka Apple Computer Inc., by od stycznia 2007 swoją nazwę zmienić na Apple Inc. Od 1980 roku notowana jest na Nowojorskiej Giełdzie Technologicznej(NASDAQ). Bez wątpienia, Apple jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na całym świecie i nie zanosi się, by cokolwiek mogło przyćmić jej sukces.