7 cudów starożytnego świata

Na całym świecie znajduje się wiele pięknym miejsc, obiektów i tworów natury, których widok po prostu zapiera dech w piersiach. Bez przeszkód można określać je mianem prawdziwych cudów. Istnieją one teraz, podziwiać można je było również w przeszłości. Poznaj więc najważniejsze siedem cudów starożytnego świata!

Na całym świecie znajduje się wiele pięknym miejsc, obiektów i tworów natury, których widok po prostu zapiera dech w piersiach. Bez przeszkód można określać je mianem prawdziwych cudów. Istnieją one teraz, podziwiać można je było również w przeszłości. Poznaj więc najważniejsze siedem cudów starożytnego świata!

Czym są cuda starożytnego świata?

Siedem cudów świata starożytnego to miejsca, które w tym okresie historycznym cieszyły się największą popularnością. Jeśli w tamtych czasach ktoś zapragnął zobaczyć na własne oczy to, co najpiękniejsze na świecie, musiał wyruszyć w podróż szlakiem właśnie takich największych cudów. Turyści przybywali tam z dalekich stron, wszystko po to, aby samodzielnie przekonać się o wyjątkowości tych arcydzieł. Były to bowiem przede wszystkim budowle architektoniczne, jak również dzieła sztuki, które w uznaniu ówczesnych Greków uzyskały największy szacunek. Warte zauważenia jest to, że wszystkie obiekty określane mianem cudów nie zostały stworzone przez naturę. A wręcz przeciwnie – wszystkie powstały w wyniku aktywności i działań podejmowanych przez człowieka. Wyróżniały się przede wszystkim tym, że do ich wykonania zostały użyte niezwykle rozwinięte technologie, a ich budowa tworzona była na szeroką skale. W efekcie powstawały budowle, które cechowały się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Pierwsze zestawienie, w którym wymieniono siedem cudów starożytnego świata, zostało stworzone już w II wieku p.n.e. Jego autorem był Antypatr z Sydonu. Początkowo taka lista miała zastąpić starożytnym grekom typowe przewodniki, bowiem wskazywała miejsca, których zobaczenie za życia było po prostu obowiązkowe.

O jakich obiektach można mówić, że są cudami starożytnego świata?

Pierwotna lista siedmiu cudów świata powstała setki lat temu. Jednak nawet teraz warto wiedzieć, jakie obiekty były uznawane przez starożytnych za najbardziej warte uwagi. Siedem cudów starożytnego świata to obiekty takie jak:

  • Piramida Cheopsa – wytworzona przez Egipcjan na prawie trzy tysiące lat przed Chrystusem, istnieje do dzisiaj.
  • Wiszące Ogrody Semiramidy – stworzone przez Babilończyków, uległy jednak zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi.
  • Świątynia Artemidy w Efezie – budowla nie przetrwała do dzisiaj, bowiem została spalona przez Herostratesa.
  • Posąg Zeusa w Olimpii – posąg ten wytworzyli Grecy, a do jego zniszczenia przyczynił się pożar.
  • Mauzoleum w Halikarnasie – wykonane przed naszą erą przez Greków.
  • Kolos Rodyjski – powstał przed Chrystusem, przetrwał zaledwie kilkanaście lat, bowiem zniszczyło go trzęsienie ziemi.
  • Latarnia Morska na Faros – wybudowali ją Grecy i Ptolemeusze.

Co obecnie jest uznawane za największe cuda świata?

Współcześnie doszło jednak do stworzenia nowej, alternatywnej listy największych światowych cudów. Przygotowaniem takiego zestawienia zajęła się firma New Open World Corporation ze Szwajcarii. Szczęśliwa siódemka laureatów została wyłoniona na podstawie głosów zebranych w wyniku rozmów telefonicznych oraz internetowego głosowania. Siedem nowych cudów świata zostało zaprezentowanych w Lizbonie w 2007 roku. Tym zaszczytnym mianem można teraz określać obiekty takie jak: Wielki Mur Chiński, jordańską Petrę, Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Machu Picchu w Peru, Chichen Itza w Meksyku, Koloseum w Rzymie oraz indyjską Tadż Mahal. Ponadto wyłoniono również wielu finalistów tego konkursu, wśród których znalazły się obiekty takie jak: ateński Akropol, Angkor Wat w Kambodży, Moai na Wyspie Wielkanocnej, paryska Wieża Eiffla, Hagia Sofia, moskiewski Plac Czerwony, Piramidy w Gizie, amerykańską Statuę Wolności, Stonehenge oraz Operę w Sydney.

Czy wiesz, że istnieje również siedem cudów natury?

Warto wspomnieć, że w 2011 roku został opublikowany ranking, w którym przedstawione zostały największe cuda świata naturalnego. Spośród 261 kandydatów, reprezentujących aż 222 państwa, wybrano zwycięską siódemkę. Wyniki plebiscytu zostały oparte na głosach oddanych przez internautów. Nasz kraj był godnie reprezentowany przez miejsca takie jak: Pustynia Błędowska, Puszcza Białowieska oraz Pojezierze Mazurskie. Dwie ostatnie kandydatury dostały się nawet do pierwszej setki zestawienia. W czołówce znalazły się natomiast następujące miejsca: rzeka Amazonka w Ameryce Południowej, wietnamska zatoka Ha Long, Wodospad Iguazu, Wyspa Jeju w Korei Południowej, indonezyjska Wyspa Komodo, rzeka Podziemna Puerto Princesa na Filipinach oraz Góra Stołowa, która leży w RPA.

Podsumowanie

Już od zarania dziejów liczba siedem stanowiła wyjątkowy symbol. Jej znaczenie było szerokie – odnosiło się do Biblii, filozofii starożytnej, a nawet matematyki – jednak zawsze wiązała się z doskonałością i swego rodzaju ideałem. Nie dziwi więc fakt, że wymienia się właśnie siedem cudów starożytnego świata. Same w sobie są one wyjątkowe, a razem tworzą kompilację szczególnych dzieł architektonicznych oraz budowli. Pewnym uzupełnieniem znaczenia tego wyrażenia jest związek frazeologiczny, którego używa się do szczerego lub ironicznego określania jakiegoś wspaniałego zjawiska lub osoby. Mowa oczywiście o zdaniu – „ósmy cud świata”.