Mrówki w domu – Jak się ich pozbyć? Skuteczne, domowe sposoby.
Każdy doskonale wie, że mrówki są swego rodzaju symbolem pracowitości. Nie bez przyczyny w codziennym języku utarło się powodzenie „pracowity jak mrówka”. Określa się nim osoby, które wyróżniają się dużą pilnością, gorliwością i sumiennością w wykonywanej przez siebie pracy. Bezpośrednio odnosi się to do wizerunku mrówek, które jedna za drugą chodzą wokół wykonanego przez siebie mrowiska i chcą cały czas ulepszać swoją budowlę. Taka działalność mrówek w żaden sposób nie jest dla nas szkodliwa. Jeśli przebywają one na zewnątrz – w lesie, ogrodzie czy wokół domu ich istnienie nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Wręcz przeciwnie, mogą one nam pomóc, ponieważ są pożyteczne w walce ze szkodnikami, na przykład mszycą.
Sytuacja ta całkowicie odwraca się, gdy mrówki zaczynają wkradać się do naszych mieszkań i domów. Wtedy są one nieproszonymi gośćmi, których jak najszybciej należy wyprosić. Nie wiesz jak tego dokonać? Sprawdź więc czego nie lubią mrówki oraz jakie są najpopularniejsze domowe sposoby, które pozwalają pokonać te owady! Dowiesz się także jakie są przyczyny pojawiania się mrówek w domu. Dzięki temu uzyskasz możliwość prewencyjnego działania przeciwko tym owadom.
Przyczyny pojawiania się mrówek w domu
Mrówki w domu to po prostu szkodniki. Trzeba sobie to jasno powiedzieć. Nic więc dziwnego, że jeśli w Twoim mieszkaniu pojawią się mrówki niemal od razu zadajesz sobie pytanie – dlaczego tak się stało? Jeśli nie dbasz o porządek w domu, rzadko wynosisz śmieci, a pożywienie przechowujesz w niewłaściwy sposób odpowiedź na to pytanie może tkwić w tego rodzaju działaniach lub zaniechaniach. Musisz więc niezwłocznie zmienić swoje dotychczasowe zwyczaje, które jedynie przyciągały te owady na terytorium Twojego domu. Źródłem pojawienia się mrówek w domu mogą być również materiały, z którego wykonane są części Twojego domu lub znajdujące się w nim meble oraz wyposażenie. Jeśli są one drewniane to wszystko w pewnym stopniu się wyjaśnia. Bowiem mrówki lubią tworzyć swoje gniazda właśnie w drewnianych elementach. A jeśli do tego drewno jest stare, spróchniałe lub wyjątkowo elastyczne mrówki doskonale się tam czują.
Są również przyczyny pojawienia się mrówek, na które w żaden sposób nie ma się wpływu. Jednym z nich jest chociażby to, że nasz dom znajduje się na terenie, na którym mrówki poszukują dla siebie pożywienia. Nie bez znaczenia dla tego czy mrówki występują w naszym domu, czy też nie są również czynniki atmosferyczne. Latem, gdy jest ciepło mrówki częściej przebywają w swoim naturalnym środowisku, czyli na zewnątrz. Wszystko diametralnie zmienia się, kiedy nadchodzi nieco zimniejsza pora roku, a temperatury zdecydowanie się obniżają. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo, że częściej mrówki będą pojawiały się w naszych domach jesienią oraz zimą.
Gatunki mrówek
Mrówki występują powszechnie niemal w każdym zakątku świata, gdzie żyje ich łącznie ponad dwanaście tysięcy różnych gatunków. W samej Polsce można wyróżnić ponad sto gatunków tych owadów. Niektóre z nich uwielbiają przebywać w naszych domach i mieszkaniach. Nasuwa się pytanie związane z tym dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta – chodzi tutaj o to, że nasz dom może być schronieniem dla tych zwierząt. W końcu to miejsce, w którym jest ciepło, sucho, przytulnie, a pożywienia jest pod dostatkiem. Skoro my czujemy się tam komfortowo, dlaczego mrówki miałyby nie czuć się tam wystarczająco dobrze? Wśród wszystkich gatunków mrówek, które żyją w Polsce można wyróżnić kilka z nich, które wyjątkowo lubią zakradać się na nasze terytorium.
Mrówki faraona
Najpopularniejszym gatunkiem mrówek, które mogą pojawić się w domu są tak zwane mrówki faraona. Przybywają one do nas z ciepłych krajów, dlatego też, aby uchronić się od niekorzystnego dla nich klimatu panującego w naszym kraju wchodzą do naszych domów. W ich przypadku najgorsze jest to, że nie pojawiają się pojedynczo. Ale wręcz całymi rodzinami gęsiego maszerują po podłodze, blatach, stole czy ścianach. Przez to też ciężko je wyplenić je z mieszkania. Są one tak niewielkimi owadami, że wystarczy maleńka szczelina, aby dostały się do wnętrza domu. Szczególnie lubią zakładać gniazda w drewnianych elementach, na przykład w podłodze, meblach wykonanych z tego materiału lub drzwiach. Mało tego, mrówki faraona mogą być bezpośrednio szkodliwe dla naszego zdrowia. Bowiem mogą powodować bolesne ukąszenia. Oprócz tego najpopularniejszego gatunku mrówek, w naszych domach można zaobserwować również: gmachówki, hurtnice, darniowe, rudnice, amazonki oraz czerwone mrówki.
Jak pozbyć się mrówek?
Nasz dom oraz mieszkanie to nie miejsce dla mrówek, ani żadnych innych owadów. Więc za każdym razem, gdy tego rodzaju nieproszeni goście się w nim pojawią trzeba ich wyprosić. Trzeba to zrobić jak najszybciej, aby od razu zapobiec rozwojowi plagi mrówek w naszym domu. A dobrze jest wiedzieć, że jest na to co najmniej kilka sposobów. Wiele z nich można zastosować, dzięki skorzystaniu z kreatywnych pomysłów i składników, które można znaleźć nawet we własnym domu. A jeśli jakieś składniki należy dokupić to zwykle kosztują one naprawdę niewiele. Nie można zapominać także o specjalistycznych preparatach, które tworzone są specjalnie po to, aby być pomocą w walce z mrówkami.
Skuteczne domowe sposoby na mrówki w domu
Dowiedz się więc czego nie lubią mrówki oraz jakie są najpopularniejsze domowe sposoby, dzięki którym można z nimi walczyć:
Zablokuj drogi, skąd przybywają mrówki
Rozpocząć należy od tego, aby zabezpieczyć wszelakie otwory, które znajdują się w domu. Zaleca się wyeliminować wszystkie szpary, dzięki którym mrówki mogłyby się wkraść do
środka. Trzeba pamiętać, że mrówki to naprawdę miniaturowe owady, należy więc usunąć nawet najmniejsze miejsca, przez które mogą one dostać się do mieszkania.
Dbaj o świeżość jedzenia
Mrówki bardzo przyciąga jedzenie, które znajduje się w naszym domu. Dlatego też nie powinien dziwić fakt, że to kuchnia jest ulubionym miejscem tych owadów. Trzeba więc chronić żywność przed mrówkami – można to osiągnąć poprzez odpowiednie przechowywanie jej w specjalnych, szczelnych pojemnikach. Później najlepiej jest je chować w lodówce. Dzięki temu produkty spożywcze ani się nie zepsują, ani nie dobiorą się do nich mrówki.
Sok z cytryny lub octem
Jeśli zaobserwujesz, że są miejsca, w których tych insektów jest najwięcej możesz posmarować je sokiem z cytryny lub octem. Ich intensywny zapach powinien skutecznie odstraszyć mrówki.
Czego nie lubią mrówki – użyj tych składników
Obserwacja dróg, którymi wędrują mrówki jest naprawdę bardzo ważna. Bowiem na ich ulubione miejsca można nałożyć inne składniki, których one nie lubią. Są to na przykład: wazelina, przyprawy takie jak: sól, pieprz, cynamon, proszek do pieczenia, a także aromatyczne zioła, jak chociażby: tymianek, majeranek, bazylia, lawenda, pietruszka oraz mięta. Mrówki nie lubią także zapachu fusów po zaparzonej kawy, niedopałków papierosów jak i sfermentowanej skórki cytryny. Na ścieżkach, po których poruszają się w domu można ułożyć również: naftę, terpentynę, zielone liście od pomidorów, rozgniecioną kredę, sodę oczyszczoną oraz węgiel drzewny. Dosyć popularne w tych miejscach staje się także wykorzystanie minerału o nazwie boraks. Wymieszany z ugotowanym żółtkiem jajka skutecznie odstrasza te stworzenia. Mrówki lgną do słodkiego. Można więc przygotować dla nich pułapkę, czyli słoik wypełniony miodem, w którym nagromadzi się duża liczba owadów.
Znajdź gniazdo
Najlepiej jest jednak, jeśli uda ci się odnaleźć gniazdo mrówek, które stanowi zarzewie całego problemu. Wtedy masz do wyboru kilka wyjść: albo spryskać je środkami owadobójczymi, polać wrzącą wodą, albo bezpośrednio nanieść na nie wymienione powyżej składniki, których mrówki po prostu nie cierpią.
Utrzymuj czystość w domu
Bardzo istotne jest również utrzymywanie czystości w domu. Kurz przyciąga mrówki, warto więc dbać o to, aby nigdzie się on nie osadzał. Niezwykle ważne jest także regularne usuwanie odpadków organicznych oraz śmieci. Jeśli za długo przebywają one w koszu na śmieci bardzo szybko mogą zalęgnąć się w nim mrówki. Trzeba więc często odkurzać, zmywać i przecierać miejsca, do których dotarły mrówki. Dobrze jest zapamiętać, że do mycia najlepiej sprawdza się mieszanka wody ze zwykłym płynem do mycia naczyń.
Środki chemiczne
Gdy naturalne, tradycyjne, domowe sposoby zawodzą nie pozostaje nic innego jak skorzystać z chemicznych środków, dzięki którym można pozbyć się mrówek. W sprzedaży dostępna jest ich szeroka oferta, dlatego zawsze można wybrać odpowiedni środek. Ceny takich preparatów rozpoczynają się już od kilku złotych, więc nie jest to wydatek, który bardzo obciąża naszą kieszeń. Jednym z profesjonalnych urządzeń, który powinien przegonić mrówki jest ultradźwiękowy odstraszacz. Wydaje on dźwięki, których ludzkie ucho nie wychwytuje, jednak dla mrówek są one niezwykle nieprzyjemne.
Wezwij fachowców
Jeśli wypróbowanie wszystkich powyższych sposobów nie przyniesie oczekiwanych skutków jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z fachowej pomocy. Odszukać trzeba profesjonalną firmę, która zajmuje się eliminacją owadów, które pojawiają się w domach i mieszkaniach. Jednak zwykle jest to ostateczność, bowiem te domowe sposoby bardzo często okazują się w pełni skuteczne.
Podsumowanie
Mrówki to jedne z owadów, które najczęściej występują w naszym kraju. Jeśli przebywają w swoim naturalnym środowisku ich egzystencja nie za bardzo zajmuje naszą głowę. Sytuacja diametralnie się zmienia w sytuacji, gdy mrówki postanawiają zawładnąć naszym domem. Wtedy nikomu już nie jest do śmiechu. Nic dziwnego, bowiem mrówki szybko zajmują nasze terytorium, jednak o wiele więcej czasu potrzeba na to, aby jakoś je z niego wyprosić. To walka uciążliwa, czasochłonna i wymagająca dużej dozy cierpliwości. Tym bardziej, że mrówki niesamowicie szybko się rozmnażają i ich ilość sprawia wrażenie, że po prostu rośnie w oczach. Jednak zastosowanie któregoś z powyższych przykładów pozwala skutecznie pozbyć się tych owadów ze swojego domu oraz mieszkania. Najgorsza jest tutaj bierność, bowiem może doprowadzić jedynie do rozwoju powstałego problemu. Weź więc sprawy w swoje ręce i pokaż mrówkom kto rządzi w Twoim domu.