Meble na wymiar – Zalety i wady tego rozwiązania.

Meble na wymiar - wady i zalety

Meble na wymiar są przede wszystkim wybawieniem dla mieszkań czy pomieszczeń niewymiarowych. W przypadku kiedy mamy ogólnie niewiele powierzchni do zagospodarowania, będą również jedynym korzystnym sposobem jej wykorzystania. Dzięki meblom dedykowanym mamy nie tylko możliwość doboru wszelkich elementów, ale również mamy wpływ na ich strukturę i wprowadzanie zmian, jak również zastosowanie wiele rozwiązań w jednym. Dowolność jest tutaj dużym atutem i pomimo większych kosztów wykonania jest to zakup opłacalny, o czym poniżej.

Opis rozwiązania

Trudno powiedzieć czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wygląda albo jak powinno wyglądać przygotowanie i stworzenie mebli na wymiar. Warto prześledzić cały proces krok po kroku, aby nie tylko zauważyć odpowiednie zależności, ale i wynikowość prawidłowości wykonania od poprzedzających zadań, jakie przed nami i wykonawcami stoją:

      • Krok 1. Należy wybrać firmę, która jest sprawdzona i polecona. Najlepiej aby można było na własne oczy przekonać się jak wyglądają meble przez nią stworzone i czy poprzedni klienci są zadowoleni?
      • Krok 2. Należy ułożyć sobie w głowie komplet zamówienia, czyli określić funkcjonalność jaką chcielibyśmy uzyskać oraz rodzaj materiałów.
      • Krok 3. Dalej przychodzi czas na spotkanie z wykonawcą na miejscu, gdzie meble mają się pojawić, najlepiej aby wówczas (o ile dojdziemy do wstępnego porozumienia co do wykonania, ceny i terminu) wykonawca porobił wstępne przymiarki.
      • Krok 4. Określenie dokładnego projektu i zatwierdzenie ustaleń wraz z podpisaniem umowy (lub przyjęciem ustnego zobowiązania – w zależności od naszego zaufania do firmy) i ustaleniem terminu realizacji.
      • Krok 5. Realizacja stolarki i montaż mebli. W trakcie warto nadzorować prace, czy na pewno są zgodne z umówionym projektem, czy montaż przebiega poprawnie i czy efekt końcowy jest taki jak ustaliliśmy?
      • Krok 6. Odebranie dzieła i zapłata wraz z ustaleniem zasad rękojmianych i gwarancyjnych.
    • Krok 7. O ile jesteśmy zadowoleni z usług, powinniśmy wystawić pozytywną opinię takiej firmie lub przekazać referencje, dzięki czemu kolejni klienci będą mieli potwierdzenie jej prawidłowego wykonywania.

Najtrudniejsza jest realizacja kroku 4 i 5, gdzie musimy bardzo precyzyjnie ustalić czego chcemy i upewnić się, że wykonawca dobrze zrozumiał nasze zamierzenia. Brak precyzyjnych ustaleń może powodować rozczarowania przy efekcie końcowym, który nie może się wiązać z brakiem zapłaty za wykonanie dzieła w tenże sposób.

Pamiętajmy wobec tego o dokładnym sprecyzowaniu własnego „widzi mi się”. Nie możemy bowiem winić wykonawcę za to, że wykonał coś zgodnie z planem i projektem, nie domyślając się, że mieliśmy jeszcze coś w zanadrzu naszych wyobrażeń.

Meble na wymiar – zalety

Meble dedykowane to ogrom zalet, które zupełnie zacierają cienie wad, o ile uznajemy, że takie istnieją.

Trwałość

Ogromną zaletą jest trwałość wykonanych mebli na wymiar. Przede wszystkim często osadzone są w ramy niekształtnych wymiarów naszych pomieszczeń, co powoduje mniejsze ich zużywanie i niszczenie poprzez np. obijanie czy przesuwanie.

Ogromną rolę odgrywają tutaj użyte materiały, na których, jeśli chcemy mieć naprawdę trwały produkt, nie możemy oszczędzać. Dodając to tego ręczną pracę możemy spodziewać się czegoś naprawdę wytrzymałego.

Wygoda

Dla osób, które nie mają czasu na mierzenie, jeżdżenie po sklepach, oglądanie i dobieranie odpowiednich paneli meblowych to rewelacyjne rozwiązanie.

Nie dość, że fachowcy sami przyjadą do domu, dokładnie wszystko wymierzą, spiszą naszą koncepcję, to jeszcze podpowiedzą co można ulepszyć, a czego nie warto robić.

Wszelkie kąty i nierówności nie będą już naszą bolączką, bo nimi również zajmie się ekipa wykonawcza podczas montażu całości.

Maksymalne wykorzystanie powierzchni

Kolejną zaletą jest odpowiednie wykorzystanie powierzchni. Nie musimy iść na ustępstwa w doborze szafy, która nam się mniej podoba, ale za to mieści się w naszej wnęce. Szczególnie dobrze odnajdują się tutaj szafy garderobiane, które przecież mają pomieścić jak najwięcej, a dodatkowo zająć maksymalnie mało (o ile w ogóle można to tak nazwać) powierzchni.

Niewielkie kuchnie czy sypialnie również proszą się o niezagracanie, ale o jak najlepsze wykorzystanie powierzchni, której często zwyczajnie brakuje dla gotowych rozwiązań. Pólki i miejsca na poukrywanie wszelkich naszych sprzętów, ubrań i bibelotów mogą w przecudowny sposób odnaleźć swoje miejsce i zniknąć za przepięknymi wykończeniami np. szafy pod zabudowę.

Podobnie rzecz się ma z łazienką, która wręcz prosi się o odpowiednią aranżację, żeby każda z szafek nie była od innego zestawu, tylko dlatego, że pod zlewem zabrakło 5 cm, a koło muszli klozetowej nic więcej niż 20 cm-owa półka naścienna się nie zmieści.

Estetyczna przestrzeń z praktycznym rozwiązaniem może spokojnie pójść w parze z naszym gustem i aktualnymi trendami. Pomoże również w zachowaniu odpowiedniego porządku i braku wpasowywania coraz to nowszych rozwiązań, które mając na celu maksymalizowanie wykorzystania powierzchni, często tworzą zwyczajny rozgardiasz aranżacyjny.

Solidność

Jeśli dobrze wykonaliśmy pierwszy krok wskazany w opisie rozwiązania, to już solidność mamy w kieszeni. Wykonawca nie może sobie bowiem pozwolić na nieprawidłowe wykonanie, dlatego każdy panel mebla wykona jak najlepiej.

Wysoka jakość

Meble na zamówienie wytwarzane są ze swego rodzaju namaszczeniem, z dużą większą starannością niż produkowane masowo (o ile przy tych drugich w ogóle można mówić o dużej staranności)

Ale musimy pamiętać, żeby materiał dobrany również był z wyższej półki, bo cena usługi wykonania wraz ze wzrostem konkurencji coraz bardziej maleje, jednak cena towarów zachowuje względną stabilizację. Chcąc natomiast zaoszczędzić na jakości towaru – nawet najlepszy fachowiec nie będzie w stanie wykonać umeblowania wysokiej jakości.

Zastosowanie wielu rozwiązań w jednym, czyli swoboda konfiguracji

Ta zaleta dla niektórych jest najważniejsza. Nie ważne koszty, czas oczekiwania, ale efekt, z którego można później korzystać, bo daje pełnię satysfakcji.

Nie musimy bowiem z niczego rezygnować. Dobieramy półeczki, szafeczki, rozgałęźniki, klamki, zawiasy, lusterka, drzwiczki, kolory, teksturę – wszystko!

Własny projekt, a więc indywidualny charakter

Nie musimy dwoić się i troić z czego zrezygnować, na jakie pójść ustępstwa, a co w zamian za to osiągniemy, jak przy gotowych meblach. Zamówienie mebli na wymiar eliminuje konieczność ustalania kompromisów i weryfikowania swoich wyobrażeń i wymarzonej funkcjonalności.

W wypadku mebli dedykowanych, tworząc własny projekt, którego nie musimy sami kreślić, ponieważ zrobią to za nas fachowcy decydujemy nawet o najdrobniejszym elemencie. To tutaj mamy prawdziwe pole do aranżacji naszych marzeń.

Możemy spokojnie zaplanować umeblowanie w sposób nie tylko wygodny, ale i estetyczny. Dzięki własnemu projektowi cały dom/mieszkanie lub sąsiednie pokoje mogą odzwierciedlać dokładnie taki rodzaj designu jaki wymyślimy.

Warto, aby zastanowić się nad stworzeniem mebli na wymiar nie tylko do kuchni, ale i pokoju, garderoby czy łazienki. Wąski korytarzyk też pewnie niejednokrotnie pokazał nam się w marzeniach jako umeblowany ze smakiem, oryginalnie, ale według naszego, innowacyjnego pomysłu.

Nasz projekt może zakładać nie tylko maksymalne wykorzystanie powierzchni, bez pozostawiania luk pomiędzy górą a sufitem, czyli tzw. łapaczy kurzu, ale może również stanowić element wystroju naszego domu.

Dobrze rozplanowane lustra (nie tylko wolnowiszące, ale również na szafach, szafkach, toaletkach czy innych meblach) mogą spowodować wizualne powiększenie powierzchni mieszkalnej lub ułatwienia funkcjonalne w postaci obserwacji dzieci, bawiących się w sąsiednim pomieszczeniu.

Dobry wykonawca podpowie nam również jak wykorzystać miejsca, których być może sami nie jesteśmy w stanie umiejscowić w naszym planie zagospodarowania przestrzeni. Ale… decyzja o wykonaniu i tak należy do nas. Czyli ostatecznie mamy dokładnie to czego chcemy.

A chcieć można bardzo wiele, bo przecież nikt nie zabroni mi obejrzenia najpierw wielu rodzajów umeblowania, przejrzenia dostępnych funkcjonalności i dokładnego omówienie projektu z wykonawcą bez konieczności wyboru jednego rodzaju wygód na korzyść drugich.

Co ważne można pozwolić sobie przecież na odtworzenie mebli jakie wspominamy z dzieciństwa lub te, do których byliśmy przyzwyczajeni, a się zniszczyły lub innych rodzajów modnych mebli, jakich z pewnością nie znajdziemy „na półce w sklepie”.

Oryginalność – unikatowość

W związku z tym, że meble na wymiar wykonywane są ręcznie, zgodnie z tym co sami stworzymy w naszych głowach, nie jest możliwa powtarzalność naszego rozwiązania. Owszem podobieństwa możemy znaleźć we wszystkim, przecież stół zawsze będzie miał nogi, krótsze czy dłuższe ale zawsze, bo inaczej byłby blatem itd.

Unikatowość może być czasem odzwierciedleniem naszych wyobrażeń z dzieciństwa czy zwykłych marzeń jakie kreują nam się w głowie w momencie posiadania własnych czterech kątów.

Możemy mieć pewność, że inny rodzaj mebli, niż ten oferowany w sklepach, zwróci uwagę odwiedzających. I nawet jeśli nie było to w naszym zamyśle, z pewnością odczujemy miłą satysfakcję z przelania swojej kreatywności za pomocą ręki stolarza.

Co jeszcze podkreślać będzie oryginalność takich mebli? Ich indywidualny i osobisty charakter, który pasować będzie dokładnie do osoby odpowiedzialnej za jego wirtualne stworzenie.

Transport i montaż

Od razu w cenę wliczony jest transport i montaż. Owszem w gotowych meblach ze sklepów również możemy dokupić taką usługę, ale należy za nią słono zapłacić. Często wobec tego przy zakupie niewymiarowych mebli podejmujemy się sami składania, z niestety różnym skutkiem.

W przypadku mebli na wymiar szczęśliwie nie podejmiemy się ich złożenia,  dzięki czemu nie popełnimy błędów montażowych, a i wygoda nieoceniona.

Wady – czy są takie w ogóle?

Warto o nich wiedzieć lub się z nimi zapoznać, choć w większości to po prostu różnice, na które musimy się nastawić wybierając ten rodzaj zakupu umeblowania. Analizując je okazuje się bowiem, że dla wielu nie są żadną przeszkodą, a czasem wręcz kolejną zaletą.

Wyższe koszty

Pierwszą wadą jaką można by było wymienić są oczywiście wyższe koszty. I faktycznie, nie ma się co łudzić, że możemy gdzieś kupić taniej, bo tak nie jest.

Produkty na wymiar, które okażą się znacznie tańsze niż te dostępne w ogólno znanych sieciówkach mogą okazać się zwyczajnie niefunkcjonalne lub nietrwałe, bo przecież na czymś wykonawca zaoszczędzić musi. Wykonana praca jest bowiem niewspółmiernie wyższa od tej maszynowej.

Ale… nie wyobrażajmy sobie, że meble na wymiar to koszt dwukrotnie wyższy od tych gotowców, ponieważ tak nie jest. Kupując w sklepach rozwiązania dla mas, płacimy za markę, w przypadku zaś mebli na wymiar koszt ten przekłada się na coś zupełnie innego:

    • Dobrą stolarkę,
    • Dobrej jakości materiały,
    • Idealny, bo nasz – projekt,
    • Lepsze i trwalsze rozwiązania,
  • Wymarzoną funkcjonalność.

Analitycznie podchodząc do kwestii finansowych, okaże się, że dobra inwestycja w solidność i trwałość zwróci się, ponieważ nie będziemy musieli wymieniać ich za kilka lat, jak w przypadku mebli niededykowanych.

Niesprawdzona firma

Niestety istnieje wśród większości takie przeświadczenie, że każde meble na wymiar będą trwalsze i solidniejsze od tych gotowych. To olbrzymi błąd, bo tak samo jak kupimy meble w niesprawdzonym sklepie, tak samo niesprawdzona, niepolecana lub wręcz negatywnie oceniana firma, mogą nam narobić dużo kłopotów z wykonawstwem. Wiązać się to może nie tylko z:

    • trudnością dopilnowania realizacji,
    • terminowością,
  • prawidłowością wykonania,

ale również z gwarancją i rękojmią, które później bardzo trudno dochodzić, pomimo ustawowych praw, jakie nam przysługują.

Czas oczekiwania

Oczywiście jeśli chcemy mieć meble tu i teraz, to nie wahajmy się, tylko jedźmy do sklepu i zakupmy gotowe. Te na wymiar muszą przeżyć dłuższą drogę realizacji:

    1. najpierw dokładne wymierzenie,
    1. następnie wstępny projekt,
    1. powtórne zdjęcie wymiarów i ostateczne zatwierdzenie do realizacji,
    1. praca stolarska,
    1. montaż
  1. ewentualne poprawki, wykończenia.

Osoby, które decydują się jednak na meble na wymiar albo zastanawiają się, który rodzaj wybrać mają świadomość tej różnicy czasowej. Trudno nazwać to wadą, raczej nieuniknioną koniecznością.

Decyzja na lata czyli przywiązanie do miejsca

Oznacza to, że nie będziemy mogli przemeblowywać dowolnie naszego mieszkania, co szczególnie lubią robić kobiety.

Dodatkowo trudno będzie z większą przeprowadzką, jeśli parametry nowego miejsca zamieszkania będą zgoła odmienne.

Ważne jest jednak to, że nie decydujemy się na meble na wymia,r jeśli chcemy dokonywać jakichś zmian w najbliższej przyszłości. Najczęściej wybieramy meble dedykowane właśnie mając przed sobą dłuższą perspektywę ich użytkowania w taki, a nie inny sposób.

Utrudnienia remontowe

Skoro nie możemy przemeblowywać mieszkania, to w trakcie remontu też będą one przeszkadzać. Czy nie jest tak, że meble pod wymiar wykonujemy właśnie tuż po remoncie, a kolejny planujemy za dobre 15 lat? Warto się zastanowić, bo w porównaniu do wartości użytkowania, to i tak nie będzie to miało większego znaczenia.

Podsumowanie

Meble dedykowane mają znacznie więcej zalet niż wad. Będą one najlepszym wyborem dla osoby lubiącej solidność, dobry gust i pewnego rodzaju unormowaną sytuację, bez konieczności wprowadzania częstych zmian w swoim otoczeniu. Wprowadzają one stabilizację, praktyczne rozwiązania, ale podkreślają również indywidualny styl i dają dużo większy komfort korzystania. Jeżeli chcesz nadać nowy, niezwykły charaktery swoim wnętrzom, polecamy ofertę pracowni stolarskiej Delform. Ich ofertę możesz znaleźć tutaj: meble na wymiar.