Jak się robi kawę rozpuszczalną?

Dla dużej grupy osób poranek nie może istnieć bez kawy. Taki gorący i aromatyczny napój jest dla nich źródłem energii do działania oraz skutecznym sposobem na całkowite obudzenie się. Smakosze kawy mogą wybierać spośród różnych jej rodzajów i form przygotowania. Każdy znajdzie więc kawę idealną dla siebie. Jedną z nich jest kawa rozpuszczalna. Jeśli jesteś jej fanem, warto abyś dowiedział się na jej temat nieco więcej. Sprawdź jak jest ona produkowana oraz w jaki sposób można ją zaparzyć!

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

Każdy wynalazek, który zyskał później ogromną popularność, ma wielu ojców, czyli osób uważających się za jego twórcę. Nie inaczej jest w przypadku kawy rozpuszczalnej. Najczęściej twierdzi się, że wynalazcą mieszanki, którą ówcześnie nazywamy kawą rozpuszczalną był pochodzący z Nowej Zelandii David Strang. Pod koniec XIX wieku uzyskał on patent na rozpuszczalny proszek kawowy, który zapewne był niezwykle podobny do kawy, jaka dzisiaj jest nam znana. Bez względu jednak na to, kogo wskaże się jako twórcę tego napoju, i tak trzeba przyznać, że popularność kawy rozpuszczalnej nie maleje od lat. Jednak, aby móc wypić filiżankę aromatycznego napoju, kawa musi zostać wytworzona w dosyć skomplikowanym i wieloetapowym procesie produkcyjnym. Co do zasady, wskazuje się, że istnieją dwa podstawowe sposoby wytwarzania takiego rodzaju kawy. Oba polegają na suszeniu, tyle, że jedna metoda to suszenie przez wymrożenie, a w przypadku drugiej używa się gorącego powietrza:

  • Pierwszy sposób to prażenie ziaren kawy, mielenie ich oraz parzenie ich w ogromnych zbiornikach. Tak przygotowany kawowy wywar filtruje się, czyści i poddaje działaniom temperatury. Zwykle jest to około minus czterdzieści stopni Celsjusza.
  • W drugiej wersji tworzenia kawy korzysta się z gorącego powietrza, którym suszy się kawę. Zawarta w niej woda wyparowuje, a w efekcie powstaje jedynie sproszkowana kawa, jaką znamy z opakowań, które możemy kupić w sklepach.

Jakie są najważniejsze zalety kawy rozpuszczalnej?

Zalet kawy jest wiele. Jedną z nich jest prostota wykonania ulubionego napoju. Wystarczy wsypać nieco kawy do kubka i zalać wodą. Następnie dodaje się ulubione dodatki, takie jak cukier, mleko, czy aromatyczne przyprawy, i gotowe. Do jej przygotowania nie jest potrzebny żaden profesjonalny sprzęt, jak na przykład zaparzacz czy ekspres do kawy. Ponadto, amatorzy kawy rozpuszczalnej, wybierają ją dlatego, że podczas picia nie muszą przejmować się pływającymi w filiżance fusami. Dzięki gorącej wodzie kawa zostaje w pełni rozpuszczona. Tego rodzaju kawa nadaje się nie tylko do picia, można wykorzystać ją również jako składnik deserów, ciast, czy innych wypieków. Jej aromat może poprawić walory zapachowe i smakowe. Warto także wspomnieć, że standardowy kubek takiej kawy ma niewielką zawartość kalorii. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której doda się tam dużo tłustego mleka oraz kilka łyżeczek cukru – wtedy sytuacja ulega zmianie.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa w każdej postaci, również ta rozpuszczalna, ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Najważniejsze jest zachowanie zdrowe rozsądku i umiaru przy spożywaniu tego rodzaju używki. Jeśli będzie się sięgało po kawę jedynie od czasu do czasu, na pewno nie trzeba martwić się, że pojawią się jakieś negatywne skutki takich działań. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że należy wystrzegać się napoi kawowych typu „3w1” lub „2w1”. W przypadku tego rodzaju mieszanek, nigdy nie ma się pewności, co do ich konkretnego składu. Jeśli ma się ochotę na kawę, lepiej jest więc sięgnąć po kawę rozpuszczalną w klasycznym wydaniu. Duże znaczenie ma również jakość kawy po jaką sięgamy. Warto sprawdzać jej skład i wybierać jedynie taką, w której zawartość kawy wynosi 100 procent. W innym wypadku można zetknąć się z wadami, jakie niesie za sobą taka kawa. Wśród nich można wymienić chociażby: toksyczne działanie na nerki, negatywny wpływ na nasz układ nerwowy, czy tez zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów. Tego rodzaju efekty uboczne mogą być wywołane poprzez składniki, jakie zawiera w sobie taka kawa. Najbardziej niebezpieczne są: kofeina, przeciwutleniacze, metale ciężkie, cholesterol oraz szczawiany.

Podsumowanie

Kawa rozpuszczalna jest najpopularniejszą i najszybszą formą przygotowania takiego gorącego napoju. Jednak nie każdy wie, że kawa kawie nie równa. Warto więc z rozwagą dokonywać zakupu kawy. W tym kontekście należy zwrócić uwagę skład kawy, kształt jej drobinek, markę oraz cenę. Taka analiza pozwoli przygotować napój podobny do tego, który można wypić w kawiarni. Ponadto, jeśli jesteś na diecie odchudzającej lub po prostu przywiązujesz wagę do tego, co wchodzi w skład Twojego jadłospisu powinieneś unikać kaw dostępnych w saszetkach. W takich mieszankach niejednokrotnie można znaleźć jedynie niewielki procent prawdziwej kawy – o wiele więcej jest barwników, cukrów, zagęszczaczy lub emulgatorów. Jeśli już sięgasz po kawę, zadbaj o to, aby była ona jak najwyższej jakość. Wtedy na pewno zdołasz odczuć jej pozytywny wpływ.