Jak mieć konia i nie zbankrutować?

Jak mieć konia i nie zbankrutować

Każda osoba, która przynajmniej w pewnym stopniu miała styczność z jazdą konną doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to dosyć kosztowny sport. Wydatki mogą dotyczyć kupna pełnego ekwipunku dla jeźdźca, jak również opłat, które należy ponieść za lekcje i treningi w szkole jazdy konnej, czy też za zawody, w których się uczestniczy. Nieco inaczej kwestie finansowe kształtują się również w przypadku, gdy podejmie się decyzje o zakupie własnego konia. Bowiem jest to dopiero punkt wyjścia – dalsza opieka nad koniem również wymaga poniesienia niemałych kosztów. Są jednak różne sposoby, które pozwalają nieco bardziej ekonomicznie podejść do tego tematu. Sprawdź więc, co trzeba robić, aby posiadanie konia nie doprowadziło Cię do bankructwa!

Jak skompletować pierwszy sprzęt jeździecki, aby nie zbankrutować?

Zakup sprzętu jeździeckiego, zwłaszcza w momencie gdy dopiero zaczyna się przygodę z tym sportem, budzi wiele kontrowersji. W związku z czym można zauważyć, że ukształtowało się w tej kwestii kilka stanowisk. Jedno z nich pokazuje, że na początku nie warto kupować własnego sprzętu, tylko wypożyczyć go. Jest to dosyć rozsądne, bowiem przecież nie ma pewności, że taka aktywność przypadnie nam do gustu i będzie się chciało ją kontynuować. A więc najpierw można skorzystać z czyjegoś sprzętu, a dopiero później kupić swój własny. Inne rozwiązanie zaleca zaopatrzenie się na początku w elementy sprzętu, które są po prostu niezbędne. Wśród nich znajdą się chociażby: kask, bryczesy, sztyblety, kurtka, czy też rękawiczki.

Wątpliwości jednak budzi kwestia związana z tym czy kupować rzeczy tańsze, czy też od razu inwestować w drogi sprzęt. Nieco bardziej rozsądne wydaje się być to pierwsze rozwiązanie. Lepiej jest bowiem na początku wydać mniej, a później dopiero kupić lepsze i droższe wyposażenie. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że nie zawsze wysoka cena idzie w parze z równie wysoką jakością. Dobrze jest więc z rozwagą podejść do tego zagadnienia. Pamiętać również trzeba, że są elementy jeździeckiego ekwipunku, które można zakupić po kosztach. Jednocześnie są także takie, w które od razu dobrze jest zainwestować.

Warto też wybrać odpowiedni sklep jeździecki, który posiada szeroki asortyment produktów, jednocześnie oferując atrakcyjne ceny.

W jaki sposób można zaoszczędzić?

Dobra wiadomość jest jednak następująca – posiadanie konia wcale nie musi doprowadzić Cię do bankructwa. Wystarczy, że dowiesz się na czym możesz zaoszczędzić oraz w jaki sposób tego dokonać.

Jeśli chodzi o elementy wyposażenia jeździeckiego, na które nie trzeba wydać mnóstwa pieniędzy są one następujące:

  • paka, czyli szafka na sprzęt jeździecki
  • kantar
  • uwiąż
  • kurtka dla jeźdźca
  • bluzka, bluza, podkoszulek
  • czaprak dla konia

Warto również poznać zasady, których praktyczne zastosowanie pomaga dokonywać racjonalnych i ekonomicznych zakupów. Przed udaniem się do sklepu jeździeckiego należy przede wszystkim przeglądnąć wyposażenie jakie się posiada i sprawdzić czego nam brakuje. Pomóc w tym może lista zakupów. Dzięki temu podczas zakupów będzie można zaopatrzyć się w to, czego rzeczywiście nam potrzeba. Zmniejsza się również prawdopodobieństwo tego, że kupi się kolejną parę sztybletów, czy bryczesów, które już przecież posiadamy i kolejne nie są nam potrzebne.

Inną sprawdzoną metodą, dzięki której można nieco zaoszczędzić jest szukanie rabatów i promocji. Skorzystanie z nich pozwala zakupić pełnowartościowy sprzęt, jednocześnie za niego nie przepłacając. A więc powodzenia w oszczędzaniu! Pamiętaj – konsekwencja i duże samozaparcie jest w tym względzie bardzo ważne.

Na czym nie powinno się oszczędzać?

Wśród ekwipunku, w który musi zaopatrzyć się jeździec znajduje się wiele elementów, które są tak ważne, że po prostu nie powinno się na nich oszczędzać. Bowiem może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, a oszczędność będzie jedynie pozorna.

Kask jeździecki

W tym przypadku wymienić można chociażby kask. Jest to podstawowy element, bez którego nie można rozpoczynać jazdy konnej. Kask ma na celu przede wszystkim zapewnienie człowiekowi ochrony w razie ewentualnego upadku z konia. Warto więc dobrać kask we właściwym rozmiarze, który będzie dobrze dopasowany do rozmiaru głowy. Jednocześnie kask powinien być wykonany z wytrzymałego materiału, który nie rozwali się zbyt szybko i będzie zapewniał nam bezpieczeństwo.

Siodło

Elementem, w który dobrze jest zainwestować jest również siodło. Korzysta się z niego bardzo często, powinno dostarczać komfort zarówno jeźdźcy, jak i zwierzęciu, ważne jest więc, aby było wygodne i dobrej jakości.

Bryczesy

Właściwym posunięciem jest również zainwestowanie nieco większej kwoty w bryczesy, czyli specjalne spodnie przeznaczone do jazdy konnej. Najlepiej, aby były one z pełnym lejem, dzięki czemu osoba jeżdżąca na koniu będzie bardziej stabilnie się na nim utrzymywać.

Sztyblety jeździeckie

Solidne i wytrzymałe buty są przydatne nie tylko w życiu codziennym, ale także podczas jazdy konno. Sztyblety powinny charakteryzować się zarówno wysoką jakością, jak również wytrzymałością na różne warunki atmosferyczne.

Rękawiczki

Ostatnim z wymienionych tutaj elementów, na których nie powinno się oszczędzać są rękawiczki. To składnik wyposażenia, który zapewnia ciepło, ochrania dłonie i jednocześnie bardzo szybko się zużywa. Chyba, że podejmie się decyzję o wyborze rękawiczek o wysokiej jakości, które będą służyć przez dłuższy czas. Jednak będąc na początku swojej jeździeckiej drogi warto korzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych w tym zakresie. Mowa tu chociażby o sprzedawcach w sklepie z ekwipunkiem dla koni, jak również znajomych, którzy podpowiedzą kiedy opłaca się zaoszczędzić, a kiedy lepiej jest tego nie robić.

Podsumowanie

Dla wielu osób podjęcie decyzji o rozpoczęciu przygody z jazdą konną może okazać się jednym z najlepszych życiowych wyborów. Regularne treningi mogą stać się nieodłącznym elementem każdego dnia. A więź, jaka może stworzyć się pomiędzy jeźdźcem, a jego koniem to coś naprawdę niezwykłego. Jednak cały czas należy mieć na uwadze, że opieka nad koniem wymaga wielkiej odpowiedzialności i zaangażowania, a także poniesienia dość znacznych kosztów finansowych. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że są pewne elementy wyposażenia dla jeźdźca i konia, w które należy zainwestować nieco większą ilość pieniędzy, ale jest również pewna pula sprzętu, przy której zakupie wręcz nie powinno się przepłacać.

Dobrze jest więc wcześniej poświęcić odpowiednią ilość czasu na przeanalizowanie, czy będzie się w stanie podołać zadaniu związanemu z opieką nad koniem, jak również jego właściwą pielęgnacją. W końcu koń nie jest zabawką, ale żywym stworzeniem.