Jak marynować grzyby?

marynowanie grzybow

W sezonie letnim i jesiennym wiele osób wybiera się na grzybobranie. Gdy jest prawdziwy wysyp grzybów, można z jednorazowego wypadku wrócić nawet z kilkoma koszami. Trzeba jednak pamiętać, ze grzyby to produkty bardzo nietrwałe. Nie da się całych zbiorów przerobić na zupę grzybową czy potrawkę z grzybów, dlatego też trzeba większą ich część przerobić. Jednym ze sprawdzonych sposobów na przedłużanie trwałości grzybów jest ich marynowanie.

Choć wśród wielu osób pokutuje pogląd, że grzyby pod względem składników odżywczych są bezwartościowe, w rzeczywistości zawierają spore ilości białka i węglowodanów, a także kilka witamin, soli mineralnych i pierwiastków. Jednak większość miłośników grzybów ceni je przede wszystkim ze względu na walory smakowe. Dzięki marynowaniu można smakiem grzybów cieszyć się przez cały rok.

Po powrocie z grzybobrania warto natychmiast zabrać się za oczyszczanie grzybów i ich przeróbkę, gdyż już następnego dnia spora część zbiorów może być po prostu do wyrzucenia. Jeśli chcemy marynować grzyby, trzeba pamiętać, że nie wszystkie gatunki będą się do tego nadawać. W marynacie najlepiej sprawdzają się świeże, młode i nieduże grzyby, które nie zdążyły nasiąknąć wilgocią z runa leśnego, a więc są jędrne i najczęściej jeszcze nie zaatakowane przez robaki. Małe grzyby są też o wiele wygodniejsze w obróbce, gdyż bez problemu mieszczą się w całości w słoiku. Jeśli planujemy marynowanie grzybów, pamiętajmy również, że tradycyjne receptury zalecają, aby w jednym słoiku marynować wyłącznie jeden gatunek grzybów. Trzeba więc podczas czyszczenia grzybów od razu porozdzielać grzyby różnych gatunków, dzięki czemu nie pomieszają się podczas późniejszej obróbki.

Nie wszystkie grzyby sprawdzą się w marynacie

Spośród gatunków grzybów, do marynat idealnie nadają się prawdziwki, podgrzybki, kurki, maślaki, koźlaki czy opieńki. Zanim zabierzemy się za marynowanie zbiorów, warto jeszcze raz dokładnie przejrzeć wszystkie grzyby, aby mieć pewność, że mamy do czynienia wyłącznie z gatunkami jadalnymi. Osoby, które nie mają do czynienia z grzybobraniem zawsze powinny wybierać się do lasu wyłącznie z doświadczonymi grzybiarzami. Jeśli natomiast zbieramy grzyby samodzielnie, zabierajmy ze sobą jedynie te okazy, co do których jesteśmy w stu procentach pewni, że są to grzyby jadalne.

Przygotowanie do marynowania

Na wstępie wszystkie grzyby trzeba oczyścić z resztek ziemi, runa leśnego czy mchu. Czyszczenie powinno być bardzo dokładne, aby na grzybach nie pozostały drobinki ziemi czy też innych leśnych pozostałości. Oczyszczone grzyby trzeba kilkakrotnie przepłukać pod zimną wodą, aby mieć pewność, że usunęliśmy z nich wszystkie zanieczyszczenia. Niektóre grzyby trzeba też przed obróbka obrać. Przykładowo: z maślaków zdejmuje się ich lepką skórkę, gdyż pozostawienie jej może spowodować, że grzyby będą bardzo gorzkie, a co za tym idzie, raczej kiepskie, jeśli chodzi o walory smakowe. Po oczyszczeniu i opłukaniu grzyby w całości trzeba obgotować w lekko osolonej wodzie. Pamiętajmy, że wystarczy 15 minut, nie więcej, aby grzybów nie rozgotować. Wodę do gotowania należy dodatkowo zakwasić, najlepiej dosypując szczyptę kwasku cytrynowego. Jest on po to, by grzyby nie sczerniały i nawet w słoikach zachowały swoje intensywne barwy. Po ugotowaniu grzyby należy odcedzić i spłukać zimną wodą. Gdy już wystygną, można układać je we wcześniej wyparzonych słoikach.

Marynowanie na wiele sposobów

Grzyby można marynować na wiele sposobów, a ich ostateczny smak zależy od tego, jakich dodatków użyjemy. Obok grzybków można w słoikach ułożyć plasterki sparzonej cebuli czy marchewki, dzięki czemu całość zyska dodatkowy smak, a jednocześnie będzie bardzo ładnie prezentowała się w słoikach. Podstawowa marynata do grzybów składa się z wody, soli i cukru, a także octu i różnego rodzaju przypraw, które dodaje się zwykle według uznania. W marynatach grzybowych najczęściej spotykamy pieprz, gorczycę, ziele angielskie, chrzan, a czasem tez goździki. Dzięki temu powstaje kompozycja smakowa, która pozwala na uzyskanie intensywnego i oryginalnego smaku grzybów. Całość należy podgrzać, a następnie gorącym płynem zalać znajdujące się w słoikach grzyby. Od razu wszystkie słoiki zakręcamy pasteryzujemy.

Pasteryzację warto powtórzyć

Po pasteryzacji słoiki trzeba mocno dokręcić i postawić do góry dnem do momentu, aż wystygną. Aby mieć pewność, że tak zawekowane grzyby przetrwają przez długi czas, dobrze jest pasteryzację powtórzyć. W ten sposób uzyskamy smaczne i aromatyczne przekąski, po które będzie można sięgać jeszcze przez długi czas po grzybobraniu. Marynowane grzyby doskonale sprawdzają się jako oddzielna przekąska, można ich też używać jako dodatek podkreślający smak wielu dań. Świetnie sprawdzają się w towarzystwie mięs czy ryb na zimno, a także w różnego rodzaju sałatkach.