Jak przygotować siemię lniane?

siemie lniane

Siemię lniane należy do produktów, które od wieków stosowane były na wiele dolegliwości zdrowotnych. W ostatnim czasie, gdy powróciło zainteresowane medycyna naturalną, także siebie lniane stało się popularnym środkiem na wiele dolegliwości. Warto więc mieć zawsze pod ręką te brązowe ziarenka, gdyż mają całe mnóstwo właściwości prozdrowotnych.

Siemię lniane powszechnie kojarzone jest przede wszystkim jako antidotum na wiele dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nic w tym dziwnego, w żołądku tworzy delikatną osłonkę, która chroni ścianki żołądka i jego błonę śluzową przed drażniącym działaniem soków żołądkowych. Regularne picie siemienia lnianego jest więc wskazane przy wrzodach żołądka, przewlekłym zapaleniu błony śluzowej żołądka, problemach trawiennych, wzdęciach oraz zaparciach.

Co więcej, siemię lniane wykazuje również właściwości odchudzające, przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu w organizmie. Siemię lniane pełne jest również błonnika, czyli włókna roślinnego, które przez nasz organizm nie jest trawione, ale wykazuje świetne właściwości. Błonnik w żołądku zwiększa swoją objętość nawet kilkaset razy, dzięki czemu wędrując przez układ pokarmowy zabiera ze sobą wszystkie toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Działa więc wyjątkowo oczyszczająco nie tylko na sam układ pokarmowy, ale również na cały organizm.

Korzyści odczujesz na własnej skórze

Dostarcza też wiele cennych substancji odżywczych, witamin i minerałów. Działa odżywczo na skórę, obniża poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Siemię zawiera sporo antyoksydantów i dobrych kwasów tłuszczowych – obniża ryzyko pojawienia się miażdżycy i chorób krążenia, opóźnia starzenie się tkanek i narządów, a także wykazuje działanie antynowotworowe. Regularne spożywanie siemienia lnianego z pewnością wpływa więc na zniwelowanie wielu dolegliwości oraz na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Warto więc te drobne ziarenka włączyć do codziennej diety i spożywać na wiele sposobów. Z pewnością szybko odczujemy ich korzystne działanie na własnej skórze. I to dosłownie – siemię lniane działa bowiem bardzo korzystnie na stan skóry i włosów.

Wiele możliwości przygotowania

Siemię lniane można przygotować i spożywać na wiele sposobów. Każdy więc bez problemu znajdzie taką formę spożywania siemienia, która będzie dla niego idealna. W sklepach można dostać najczęściej siemię lniane w postaci ziarenek. Doskonale sprawdzają się one jako dodatek do wypieków, sałatek czy też zdrowych przekąsek. Najlepiej jednak jest przygotować z pestek napar. Wystarczy kilka łyżeczek siemienia lnianego zalać gorącą wodą i poczekać, aż całość się zaparzy i zmieni konsystencję. Po zalaniu wrzątkiem siemię zamienia się w płyn o konsystencji kisielu. Warto go pić w całości, gdy nieco przestygnie – nie pijemy samego kisielu, ale również jemy pestki z naparu. Dzięki temu w stu procentach wykorzystamy wszystkie drogocenne składniki odżywcze znajdujące się w siemieniu.

Mielone siemię lniane

Dobrą alternatywą dla całych ziarenek może być mielone siemię lniane, które również można dodawać jako składnik do wielu potraw czy nawet deserów. W sklepach można dostać gotowe, mielone siemię lniane w różnych smakach, które wystarczy jedynie dodać do jedzenia bądź też zalać je gorącą wodą. Jednak najwięcej właściwości ma to siemię lniane, które samodzielnie zmielimy tuż przed spożyciem. Dzięki temu większość cennych substancji nie zdąży się ulotnić i dostarczymy je w całości naszemu organizmowi. W aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością można również dostać siemię lniane w tabletkach. To wersja dla osób leniwych, które nie mają ochoty na parzenie ziarenek czy zmielonego lnu. Trzeba jednak mieć świadomość, że tabletki najczęściej zawierają siemię lniane w formie pozbawionej oleju, a co za tym idzie – także niektórych cennych korzystnych dla zdrowia substancji, za które siemię jest tak mocno cenione przez zwolenników naturalnej medycyny.

Siemię lniane na skórę i włosy

Napar z siemienia lnianego można wykorzystać nie tylko do picia, ale również zewnętrznie jako naturalny kosmetyk. Z kisielu z siemienia lnianego można zrobić maseczkę na włosy lub na twarz. Warto jednak wtedy przecedzić siemię lniane przez sitko, aby na włosy nakładać jedynie sam kisiel, a nie ziarenka. Później bowiem będzie dosyć trudno się ich pozbyć z włosów. Już po kilku zastosowaniach siemienia lnianego na włosy oraz na twarz z pewnością zauważymy różnicę. Włosy nie tylko lepiej będą wyglądały, ale również staną się bardziej odżywione, mniej łamliwe i będą dużo szybciej rosnąć. Siemię lniane na włosach sprawdza się o wiele lepiej niż wiele drogeryjnych kosmetyków. Podobnie jest wtedy, gdy wykorzystamy je jako maseczkę na twarz – nie powoduje podrażnień, uczuleń, dostarcza skórze substancji odżywczych, a także mocno ją nawilża. Warto je wykorzystać jako alternatywę dla wielu drogeryjnych kosmetyków. Jak widać, aby poczuć pozytywne właściwości siemienia lnianego, niekoniecznie trzeba je jeść czy pić.