Elektryczne ciężarówki

Nowoczesność dostrzegalna jest dla nas tak naprawdę na każdym kroku. Innowacyjne rozwiązania technologiczne zauważalne są w wielu sferach naszego życia. Obecnie rewolucja wkroczyła również w branżę transportową i logistyczną. Wszystko dlatego, że rozwój elektryfikacji objął swoim zasięgiem przeróżne środki transportu – osobowe, dostawcze, a nawet ciężarówki. Elektryczne ciężarówki są produkowane przez najbardziej popularnych producentów samochodów. Sprawdź dlaczego warto uzupełnić firmowy tabor pojazdów właśnie o taką nowoczesną ciężarówkę!

Jak wygląda testowanie prototypu elektrycznej ciężarówki?

Jednym z producentów zajmujących się wytwarzaniem tak zaawansowanych technologicznie samochodów ciężarowych jest Tesla. Firma ta znana jest z charakterystycznych samochodów osobowych, teraz zajęła się również produkowaniem nieco większych pojazdów. Prototyp Tesli Seli wyceniany jest na około 1800 000 dolarów, dostępny będzie w wersji o zasięgu nawet 800 kilometrów. Parametry takiej elektrycznej ciężarówki są po prostu zadziwiające. Podaje się, że wystarczy zaledwie pięć sekund, aby taki pojazd rozpędził się do prędkości prawie stu kilometrów na godzinę. Możliwe jest to dzięki mocy, jaką dają zamontowane w Tesli Semi cztery elektroniczne silniki. Nie dziwi więc fakt, że już w fazie projektowej, zgłasza się wiele znanych światowych koncernów, które marzą o używaniu takiego środka transportu w swojej firmie. Wśród nich wymienia się chociażby firmę Pepsi, Wal-Mart, czy też Sysco. W codziennym ruchu towarowym, zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów, używane są elektryczne ciężarówki produkowane przez znaną firmę Mercedes Benz. Ich elektroniczny wytwór nosi nazwę eActrosa, a jego zasięg to nawet dwieście kilometrów. Po przejechaniu przez ciężarówkę takiej odległości niezbędne jest ponowne załadowanie baterii. Czas pełnego ładowania wynosi od dwóch do jedenastu godzin. Konkretny czas napełniania się baterii zależy od mocy ładowania, z jakiej się skorzysta. Tego rodzaju pojazd idealnie sprawdza się w branży transportowej, bowiem można umieścić na nim załadowanie, które waży nawet ponad jedenaście ton. Jedno jednak łączy wszystkich producentów tego rodzaju zawansowanych technicznie pojazdów – zgodnie twierdzą oni, że elektryczne ciężarówki całkowicie zrewolucjonizują współczesny świat transportu i logistyki. Ich marzeniem jest również to, że w przyszłości elektryczne pojazdy całkowicie zastąpią ich spalinowe odpowiedniki.

Jakie firmy testują obecnie elektryczne ciężarówki?

Jeśli chodzi o testy elektrycznych ciężarówek to pionierem w tej kwestii jest znana wszystkim firma kurierska UPS. Tego typu pojazdy można zobaczyć obecnie na ulicach Paryża oraz Londynu. Pojawiają się również wskazania, że z takich samochodów korzystać będzie także Poczta Polska. Podmioty te współpracują z firmą Arrival, która zajmuje się produkowaniem takich nowoczesnych pojazdów. Współpraca między tymi partnerami rozpoczęła się na przełomie 2016 oraz 2017 roku. Trwa już pewien czas, można więc liczyć się z tym, że wkrótce pojawią się pierwsze konkretne rezultaty wynikające z tej kooperacji. Testy elektronicznych pojazdów, prowadzone w naszym kraju, można zauważyć w kilkunastu miastach. Ma to miejsce chociażby w: Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Rzeszowie oraz Wrocławiu. Główną ideą, która przyświeca w tym zakresie polskim firmom, które zdecydują się na tak nowatorskie rozwiązanie, jest chęć zwiększenia ekonomiczności pracy samochodów ciężarowych. Bardzo ważne jest jednocześnie zainteresowanie kwestiami ochrony środowiska i świadomość, że elektryfikacja transportu jest niezwykle ekologiczna. Ograniczenie produkowania spalin i zanieczyszczeń sprawi, że o wiele lepiej będzie się oddychało, ponieważ powietrze będzie po prostu czystsze. Z jakimi innymi korzyściami wiąże się jeszcze użytkowanie elektrycznych ciężarówek? Przede wszystkim jest to spory zasięg oraz możliwość przejechania ponad dwustu kilometrów, po zaledwie jednym ładowaniu akumulatora w pojeździe. Bezpośrednio polepszy się także komfort jazdy, która stanie się o wiele mniej męcząca. Dzięki ogromnej przedniej szybie zdecydowanie zwiększy się pole widzenia, przez co wzrośnie bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Takie rozwiązanie niweluje również wydzielany podczas jazdy hałas.

Podsumowanie

Czy to oznacza, że za kilka lat takie właśnie elektroniczne samochody zastąpią dotychczas znane nam środki transportu? Tego rodzaju wyrokowania zdają się być nieco na wyrost. W końcu w filmach, które powstawały na początku XXI wieku, ukazywano, że w 2019 roku poruszać będziemy się latającymi autami. A jak widać nic takiego nie nastąpiło, nic również nie wskazuje na to, że miałoby się to wkrótce zmienić. Lepiej jest więc odczekać pewien czas i zobaczyć jakie zmiany w zakresie motoryzacji, transportu oraz logistyki przyniesie przyszłość. Jedno jest jednak pewne. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd, elektryczne ciężarówki będą się rzucały w oczy na polskich ulicach. Jeśli więc się pojawią, nie sposób będzie ich przeoczyć.

Materiał przygotowany we współpracy z truck-expoert.pl – części do samochodów ciężarowych