Pielęgnacja koni

Konie są wyjątkowo wdzięcznymi i przyjaznymi zwierzętami, nic więc dziwnego, że wiele osób chętnie korzysta z uroków jazdy konnej czy spotykania się z tymi zwierzakami w stajni czy na wybiegu. Koń towarzyszył człowiekowi niemal od zawsze. Kiedyś wykorzystywany był jako środek komunikacji czy siła pociągowa, dziś już tak ciężko nie pracuje. Sprawdza się przede wszystkim w rekreacji, ciekawym spędzaniu wolnego czasu, agroturystyce, a także w hipoterapii, czyli leczniczym działaniu koni.

Właściciele stadnin i opiekunowie koni doskonale zdaja sobie sprawę, że konie to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązek. Zwierzęta te są bardzo wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację, żywienie i utrzymanie ich w dobrym zdrowiu. Warto o tym pamiętać już od momentu, gdy postanowimy kupić pierwszego konia. Już na wstępie potrzebny będzie właściwy budynek do zorganizowania w niej stajni. Musi być ona odpowiedniej wielkości, dopasowana do ilości koni, które docelowo planujemy utrzymywać. Co więcej, trzeba zadbać nie tylko o miejsce na końskie boksy, ale też o suche i dobrze wentylowane pomieszczenia, w których będzie przechowywana pasza oraz siano i słoma na podłoże. Trzeba również pamiętać, aby w stajni panowały odpowiednie warunki termiczne oraz wilgotność.

Każdy hodowca koni powinien zdawać sobie sprawę z tego, że konie są zwierzętami potrzebującymi przede wszystkim przestrzeni i najlepiej czują się na świeżym powietrzu. W sezonie wiosenno-letnim powinny więc mieć do dyspozycji duże wybiegi, na których będą mogły swobodnie się poruszać. Przyjmuje się, że każdy dorosły koń potrzebuje około jednego hektara pastwiska, warto więc dopasować liczbę utrzymywanych zwierząt do możliwości, jakie daje posiadany przez nas teren. Utrzymywanie koni w stajni powinno więc zatem być ostatecznością.

Czyszczenie sierści, pielęgnacja kopyt

Poza zapewnieniem koniom właściwych warunków bytowych, nie można zapominać o ich pielęgnacji, którą należy wykonywać na co dzień. Podstawą takich zabiegów pielęgnacyjnych jest czyszczenie sierści, grzywy raz ogona. Dobrym pomysłem jest wyprowadzenie na czyszczenie na zewnątrz, dzięki temu ograniczymy poziom zapylenia wnętrza stajni. Codzienne czesanie konia usuwa z jego sierści kurz, brud, martwy naskórek, pasożyty, a także pobudza krążenie w skórze i rozluźnia mięśnie zwierzęcia. Czesanie należy rozpoczynać z lewego boku, od szyi aż do tyłu w kierunku zadu. Poza oczywistymi zaletami zdrowotnymi i pielęgnacyjnymi, czesanie konia pozwala też na budowanie swoistej więzi pomiędzy nim a opiekunem. Zwierzę, które ufa opiekunowi, jest łatwiejsze i mniej problemowe we współpracy, szczególnie podczas jazdy.

Oprócz czesania sierści, regularnie należy też czyścić końskie kopyta. Muszą być one prawidłowo wypielęgnowane, gdyż choroby kopyt są nie tylko uciążliwe i bolesne, ale również negatywnie wpływają na ogólny stan organizmu. W pielęgnacji kopyt ważne jest nie tylko regularne czyszczenie czy podkuwanie, ale również zapewnienie koniowi właściwych warunków w stajni. Powinien on mieć do dyspozycji czyste i suche podłoże, a ewentualne odchody należy usuwać na bieżąco.

Kąpanie koni

Raz na jakiś czas dobrze jest także konie wykąpać. Warto jednak pamiętać, aby robić to w odpowiednich warunkach. Zdecydowanie nie jest to najlepszy pomysł zimą, gdy temperatury są bardzo niskie i kąpiel w takich warunkach może powodować wiele chorób obniżających dobrostan zwierząt. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by latem regularnie robić zwierzętom prysznic. Pamiętajmy jednak, by stosować go jedynie wtedy, gdy temperatura powietrza ma co najmniej 20 stopni, a temperatura wody nie jest niższa niż 16 stopni. Prysznic można robić samą wodą lub też wykorzystać różnego rodzaju specjalistyczne środki czyszczące i szampony. Warto jednak stosować je z umiarem. Zbyt często mycie konia szamponami czy mydłami może powodować wysuszanie skóry zwierzęcia, przez co traci ona swoją naturalną ochronę i staje się bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia i wnikanie pasożytów.

W niektórych stadninach, szczególnie tych większych i bardziej nowoczesnych można również spotkać specjalne baseny dla koni. To dobre rozwiązanie, które również ułatwia pielęgnację tych zwierząt, warto jednak także w tym przypadku zachować umiar i nie kąpać koni zbyt często. W sezonie letnim można również pławić konie w różnych naturalnych zbiornikach wodnych, do których mamy dostęp. Warunkiem jest jednak, by były to stawy, jeziora, czy rzeki, w których woda jest czysta, a dno twarde i z niezbyt dużą ilością mułu. Jeśli nie sprawdzimy dna, może się bowiem okazać, że zwierzęta po kąpieli będą miały spore problemy z wyjściem na brzeg.