Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci.

okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Dzieci uwielbiają spędzać czas na dworze, szczególnie w ciepłe słoneczne dni. Każdy dorosły wie, jak bardzo do prawidłowego rozwoju jest potrzebne słońce. /stanowi ono niezmiernie ważny element w procesie wytwarzania witaminy D3, a także wspomaga prawidłowy rozwój układu odpornościowego. Nie trzeba również nikogo przekonywać, że aktywne dzieci lepiej się rozwijają i po prostu są szczęśliwsze. Jednak nie można zapominać, że promienie słoneczne potrafią również siać spustoszenie nie tylko w skórze, ale są również groźne dla oczu. Dlatego wyjście na zewnątrz z dzieckiem w słoneczny dzień to wyprawa, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Po pierwsze nałożenia kremu z filtrem pół godziny przed wyjściem, po drugie dopasowani ubrań, które będą nie tylko przewiewne, ale również będą stanowiły ochronę przed promieniowaniem UV.  Ważne, żeby nie zapominać również o właściwej ochronie delikatnych oczu dziecka. I nie wystarczą tutaj zwykłe, plastikowe okulary. Warto odpowiedzieć sobie, dlaczego tak ważna jest ochrona oczu małych dzieci, a wtedy na pewno nie sięgniemy nigdy po plastikowe, bazarowe czy drogeryjne okulary.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów dla dzieci?

Najważniejsze jest posiadanie wiedzy, że okulary dla dzieci to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim ochrona. Odpowiednie okulary zatrzymują szkodliwe promienie UV. Ta kwestia jest niewątpliwie najważniejsza, ale żeby dobrze spełniały swoją funkcję muszą być dobrze dopasowane do twarzy. Jest to szczególnie ważne na plaży, gdzie słońce odbijające się od piasku i wody intensywnie drażni wzrok. Przy wyborze okularów najważniejsze jest zwrócenie uwagi na filtr. UV 400 zatrzymuje praktycznie w stu procentach szkodliwe promieniowanie.  Warto zakupić takie okulary z certyfikatem, żeby mieć pewność co do wartości filtra. Jeśli już szkła są wybrane, to następnym krokiem są oprawki. Jest niezbędne, żeby dobrze przylegały i były wygodne. Najlepsze są elastyczne, giętkie, odporne na zgniatanie i wyginanie.  Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które spełniają powyższe warunki, dlatego bez trudu znajdziemy odpowiednie dla naszego dziecka. Nie tylko będą spełniać swoją funkcję, ale również będą stanowić ozdobę. Dla dzieci, które potrzebują szkieł korekcyjnych istnieje również opcja z wyjmowanymi szkłami. Mamy wtedy dwa w jednym, bez wymiany oprawek dziecko ma zarówno okulary korekcyjne, jak i ochronne. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ nie trzeba przyzwyczajać dziecka do nowych oprawek, co niejednokrotnie jest bardzo trudne.

Dlaczego warto zainwestować w dziecięce okulary przeciwsłoneczne?

 Można usłyszeć wiele głosów mówiących, że kupno okularów przeciwsłonecznych dla dzieci w salonie optycznym, czy sklepie sportowym to gruba przesada. Nic bardziej mylnego. Okulary z salonu lub sklepu sportowego posiadają odpowiednie certyfikaty, które dają gwarancję bezpieczeństwa oczu naszych dzieci. Zwykłe, plastikowe okulary takiej ochrony nie zapewnią, a oczy dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych ze względu na to, że soczewka nie jest jeszcze do końca wykształcona, a jej przeźroczysta forma nie ma właściwości zatrzymania promieni UV, przez co wnikają one bez problemu w głąb, czyniąc tam spustoszenie. Właśnie dlatego okulary przeciwsłoneczne nie są jedynie fanaberią rodziców, którzy chcą, żeby ich pociecha wyglądała modnie. Odpowiedni model okularów zatrzyma promienie UV. Jest to priorytet, jeżeli chcemy zapewnić właściwą ochronę oczu naszym dzieciom.

Podsumowanie.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci są nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim ochroną. Niezmiernie ważne jest, żeby o tym pamiętać. Wzrok dziecka jest bardzo delikatny, a oko jeszcze  nie w pełni wykształcone, więc jeśli zdajemy sobie sprawę z potrzeby ochrony własnych oczu, o ile bardziej potrzebują jej oczy małego dziecka.