Najczęstsze usterki laptopów – wstęp

naprawa laptopów

Do naszego serwisu trafia sprzęt różnego rodzaju i wymagający różnych napraw. Jednak nie da się ukryć, że bardzo często naprawiamy laptopy. Jakie są najczęstsze usterki laptopów? Z czym spotykamy się w naszej pracy niemalże każdego dnia? Opowiemy wszystko w poniższym tekście.

Najczęstsze usterki laptopów – jakie naprawy wchodzą w grę?

Najczęstsze usterki laptopów bywają różne i także w różnym stopniu uszkodzenia sprzętu. Niekiedy zdarza się, że naprawa bywa bardzo szybka i niezbyt wymagająca. Innym razem musimy poświęcić bardzo dużo czasu an to, by w ogóle uratować laptop i dane na nim. Przedstawimy listę tego, jakie najczęstsze usterki laptopów trafiają się w naszym serwisie. Oto one:

Zalanie laptopa

Jeśli mielibyśmy wskazać, jakie są Najczęstsze usterki laptopów, ta usterka byłaby na pierwszym miejscu. Często podczas pracy czy korzystania z laptopa stawiamy obok jakiś napój – kawę, wodę, herbatę, sok czy coś innego. Niefortunny ruch reki może sprawić, ze zawartość szklanki czy kubka wyleje się na laptopa. Wtedy najczęściej zalaniu i uszkodzeniu ulega klawiatura i płyta główna. Pamiętajmy, że jeśli doszło do czegoś takiego, jak zalanie laptopa, należy natychmiast odłączyć go od zasilania i wyjąć baterię. Pamiętajmy tez, żeby odwrócić laptopa klawiatura do dołu.

Uszkodzenie matrycy

Najczęstsze usterki laptopów to także uszkodzenie matrycy. Usterka ta powstaje wskutek mechaniczny, czyli zazwyczaj przy upadku laptopa, przygnieceniu go ciężkim przedmiotem czy zamknięcie go, gdy na klawiaturze cos leży – na przykład długopis. Wtedy konieczna jest wymiana matrycy na nową.

Awaria zasilania

Najczęstsze usterki laptopów dotyczą także tego, że laptop się nie ładuje lub nie działa jego bateria. Może okazać się, ze uszkodzone jest an przykład gniazdo zasilania.

Przegrzewanie się laptopa

Sprawa ta dotyczy w dużej mierze starszych komputerów, które od wielu lat nie były poddawane konserwacji, polegającej na ich dokładnym wyczyszczeniu. Konieczna będzie w takim wypadku wymiana pasty termoprzewodzącej i termopadów. Warto także pamiętać, że najczęstsze usterki laptopów są czasami możliwe do uniknięcia, jeśli odpowiednio dbamy o sprzęt.

Uszkodzenie obudowy

Najczęstsze usterki laptopów zazwyczaj dotyczą uszkodzeń mechanicznych, tak jak wspominaliśmy o tym w przypadku uszkodzenia matrycy. Zazwyczaj przyczyną jest upadek lub uderzenie. Może nawet zdarzyć się, ze przez to jest uszkodzona klawiatura, z której wypadają klawisze. Jeśli doszło do tego, konieczna będzie oczywiście wymiana uszkodzonych elementów na nowe, choć też nie jest to regułą – niekiedy może udać się je skleić.

Uszkodzone zawiasy

Zawiasy po prostu się psują i możemy to zaliczyć do tego, że są to bez wątpienia również najczęstsze usterki laptopów. Jeśli nie wymienimy ich odpowiednio wcześnie, mogą one nawet uszkodzić obudowę, a nawet matrycę komputera, przez co koszt naprawy będzie znacznie większy, jeśli za późno do niej przystąpimy.

Awaria systemu operacyjnego

Najczęstsze usterki laptopów to także częste problemy z systemem operacyjnym. Komputer się nie włącza, resetuje, pokazuje się niebieski ekran lub laptop bardzo wolno działa – to wszystko wiąże się z awarią systemu operacyjnego. Może się okazać, że reinstalacja systemu będzie konieczna, ale przed przystąpieniem do tego, należy zadbać o archiwizację danych, by niczego ważnego nie utracić.

Zawirusowany komputer

Najczęstsze usterki laptopów to także wirusy i Trojany, które znacznie spowalniają działanie komputera lub w ogóle je uniemożliwiają. Warto mieć na laptopie zainstalowany program antywirusowy i pamiętać o aktualizacji systemu oraz programów. Z pewnością warto zainwestować w płatne programy antywirusowe.

Utrata danych Najczęstsze usterki laptopów, z którymi zgłaszają się do nas nasi klienci, to także utrata danych. Wiąże się to często z awarią dysku twardego. Dokładamy zawsze wszelkich starań, by odzyskać wszystkie dane z komputera, choć jest to proces bardzo wymagający i niełatwy.