Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety

Projektując wygląd swoje kuchni lub dokonując jej metamorfozy warto zastanowić się nad tym jaki rodzaj kuchni chce się zaaranżować. A do wyboru jest tradycyjny model zamknięty, w którym pomieszczenie to jest całkowicie odseparowane od pozostałej części mieszkania. Inne rozwiązanie przewiduje stworzenie kuchni otwartej, która bezpośrednio łączy się na przykład z salonem lub jadalnią. Jest to nowoczesne wyjście, które w wielu przypadkach może okazać się ciekawym zabiegiem architektonicznym. Warto więc sprawdzić jakie są wady i zalety kuchni otwartej. Poznaj je i przekonaj się czy taka kuchnia mogłaby powstać w Twoim mieszkaniu.

Jakie są zalety otwartej kuchni?

Kuchnia otwarta na salon lub jadalnię to nowoczesne rozwiązanie architektoniczne, które staje się coraz powszechniejsze również w naszym kraju. Jest to poważna alternatywa dla tradycyjnego sposobu aranżacji kuchni. Oto najważniejsze mocne strony otwartej kuchni:

  • Jeśli pomieszczenie, w którym musi znaleźć się kuchnia jest małe lub brak w nim źródła naturalnego światła, jedynym rozwiązaniem jest zaaranżowanie kuchni otwartej. Można połączyć ją z salonem lub jadalnią i w ten sposób optycznie powiększyć przestrzeń i zyskać dodatkowe miejsce w kuchni.
  • Kuchnia otwarta to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią przyjmować gości i jednocześnie przygotowywać dla nich posiłki. Taka metoda zaprojektowania kuchni ewidentnie sprzyja integracji. Goście mogą usiąść przy stole lub na kanapie w jadalni, a Ty nie pozostawiasz ich samych, tylko ciągle możesz pozostawać z nimi w kontakcie.
  • To także dobry pomysł utworzenia kuchni dla osób, które posiadają dzieci. Dzięki połączeniu kuchni z pozostałą częścią mieszkania można jednocześnie przygotowywać posiłek dla swojej pociechy oraz mieć na nią oko kiedy bawi się w salonie lub ogląda bajkę.
  • Otwarta kuchnia może spełnić marzenie wszystkich osób, które marzą o tym, aby w posiadać w kuchni tak zwaną wyspę. Jest to ustawiona na środku konstrukcja mebli kuchennych i blatów, na której może być umieszczona kuchenka lub zlew. Montując taką wyspę można zyskać dodatkowy blat roboczy oraz w ciekawy sposób oddzielić część kuchenną od salonu lub jadalni. Inne sposoby podziału polegają na użyciu różnych materiałów do wykonania podłóg w poszczególnych pomieszczeniach, czy też wstawieniu ścianki działowej, stołu lub sofy w miejscu, które ma je odgradzać.

Kuchnia otwarta na salon – jakie są słabe strony takiego rozwiązania?

Jednak nie wszystkim takie rozwiązanie będzie pasowało. Bowiem otwarta kuchnia ma również kilka wad, które mogą skutecznie przekonać wiele osób do zrezygnowania z takiego sposobu aranżacji. Oto najbardziej znaczące wady:

  • Konieczność ciągłego utrzymywania porządku w kuchni. Jeśli jest ona otwarta na inne pomieszczenia, bez przeszkód widać wszystko co się w niej znajduje. Trzeba więc dbać o czystość, odkładanie rzeczy na przeznaczone dla nich miejsce oraz często zmywać naczynia.
  • Otwarta kuchnia to również rezygnacja z intymności. Nie jest to miejsce, w którym można odseparować się od reszty mieszkania. Wnętrze tego pomieszczenia jest doskonale widoczne z praktycznie każdego punktu w domu. Jeśli więc lubisz gotować w samotności kuchnia otwarta nie jest dla Ciebie.
  • Jeśli kuchnia ma być otwarta na salon lub jadalnię, bardzo ważne jest, aby stanowiła z nimi zwartą całość. Dlatego też jest to kolejny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę. Najlepiej jest jednocześnie projektować zarówno kuchnię, jak i pomieszczenie, z którym się ona łączy. Pozwoli to uzyskać efekt w postaci spójnej aranżacji, utrzymanej w jednym stylu.
  • Jeśli przygotowujesz w kuchni posiłki, które podczas gotowania lub pieczenia wydzielają mocny zapach, posiadając kuchnię otwartą musisz liczyć się z tym, że rozprzestrzenią się one na pozostałą część mieszkania. Intensywny zapach mięsa lub ryby, który utrzymuje się w całym domu jeszcze kilka godzin po zjedzeniu posiłku to naprawdę nic przyjemnego.
  • Otwarta kuchnia sprawia również, że wszystkie hałasy, jakie się z niej wydobywają docierają do innych pomieszczeń w mieszkaniu. Jeśli włączysz okap nad kuchenką, mikser lub zmywarkę, osoba, która będzie oglądała telewizję w salonie połączonym z kuchnią może nie być do końca zadowolona z takiego rozwiązania.
  • Otwarta kuchnia to także większe niebezpieczeństwo dla Twoich dzieci, które bez przeszkód mogą dostać się do niej i sięgnąć po przedmioty, które mogą je zranić.

Podsumowanie

W sytuacji, gdy stajesz przed wyzwaniem związanym z aranżacją swojej kuchni musisz pamiętać o wszystkich funkcjach, jakie ma spełniać to pomieszczenie. Z jednej strony powinno ono być miejscem do przygotowywania, gotowania i spożywania posiłków przez domowników. Natomiast z drugiej, musi ono stanowić przestrzeń, w której można odpocząć i wypić poranną kawę lub przyjąć swoich gości. Dobrze jest również, jeśli kuchnia urządzona jest stylowo oraz ze smakiem, a jej wygląd współgra z pozostałą częścią mieszkania. Taki efekt można osiągnąć właśnie poprzez stworzenie kuchni otwartej, która staje się popularnym sposobem aranżacji w nowoczesnym budownictwie.