Komora normobaryczna

komora normobaryczna

Komora normobaryczna to pewnego rodzaju nowość na rynku usług prozdrowotnych, okazuje się jednak, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób, którym zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Choć póki co tego rodzaju miejsc jest dosyć niewiele, nieustannie powstają nowe komory normobaryczne, z których korzystają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również osoby przyjezdne. Skąd bierze się rosnąca popularność komory normobarycznej?

W komorze normobarycznej panują optymalne warunki powietrza, które zawiera ściśle określone dawki tlenu oraz dwutlenku węgla. Większość osób jest przekonana, że atmosfera, w jakiej żyjemy jest dla nas optymalna. Tymczasem w rzeczywistości parametry powietrza wcale nie są dla nas najlepsze. Oprócz składu powietrza, ważne jest również ciśnienie, jakie w nim panuje. Najczęściej jest ono zbyt niskie lub zbyt wysokie, dlatego też nie przyswajamy optymalnie tlenu. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, okazuje się, że dla naszego organizmu najlepszym stanem jest normobaria, czyli stan ciśnienia atmosferycznego, który najbardziej optymalnie na nas wpływa. Jest to ciśnienie około 1500 hPa. W warunkach naturalnych nie ma możliwości, by ciśnienie utrzymywało się na takim poziomie przez dłuższy czas. Stąd też bierze się popularność komór normobarycznych, w których dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest utrzymywanie przez cały czas stałego, optymalnego dla naszego zdrowia ciśnienia.

Optymalna mieszanka tlenu, dwutlenku węgla i wodoru

W komorze normobarycznej mamy do czynienia nie tylko z optymalnym ciśnieniem, ale również bardzo dobrym powietrzem. Podawany jest przede wszystkim tlen z mieszanka innych gazów, które ułatwiają jego prawidłowe przyswajanie przez nasz organizm. W komorze jest też nieco więcej dwutlenku węgla niż w naturalnym środowisku. Ułatwia to rozszerzanie się naczyń krwionośnych, transport tlenu raz jego podawanie do wszystkich komórek ciała. Odpowiednia ilość dwutlenku węgla jest więc dla naszego organizmu równie ważna, jak tlen. Trzecim składnikiem powietrza w komorze hiperbarycznej, który ma kolosalny wpływ na nasz organizm jest cząsteczkowy wodór. To bardzo silny, naturalny antyoksynant, który wiąże wolne rodniki wędrujące po naszym organizmie. To właśnie one są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się organizmu, niszczenie komórek, tkanek i narządów. Eliminowanie wolnych rodników sprawia, że komora normobaryczna działa nie tylko dotleniająco na nasz organizm, ale również pozwala na oczyszczenie i detoksykację.

Co zyskamy odwiedzając komorę normobaryczną?

Już jednorazowa wizyta w komorze normobarycznej pozwoli nam odczuć jej pozytywne działanie, oczywiście trzeba jednak pamiętać, że najlepsze efekty uzyskamy przy regularnym korzystaniu z takiego miejsca. Przede wszystkim cały nasz organizm będzie lepiej dotleniony, lepiej się będzie oddychało, w skórze zostaną pobudzone wszystkie procesy naprawcze i regeneracyjne. Będzie ona lepiej ukrwiona i odżywiona, co korzystnie wpłynie na jej wygląd i koloryt. Komora normobaryczna pozwala na wzmocnienie procesów odbudowy skóry poprzez pobudzanie jej komórek do produkcji kolagenu i elastyny, a co za tym idzie – wizyta w komorze normobarycznej ma działanie odmładzające. Za starzenie się i powstawanie zmarszczek odpowiada bowiem przede wszystkim zbyt niski poziom elastyny i kolagenu. Z wiekiem bowiem intensywność pracy komórek skóry mocno spada.

Komora normobaryczna poprawia również krążenie krwi w całym organizmie i zapewnia bezproblemowe dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do wszystkich, nawet najdalej położonych komórek. Wizyta w komorze poprawia też samopoczucie, niweluje stres, pozwala zrelaksować się i odprężyć podczas oddychania ze świadomością, że właśnie wdychamy najlepsze i najbardziej optymalne powietrze. Z komory mogą regularnie korzystać osoby, które żyją w ciągłym stresie i napięciu, cierpią na bezsenność, mają problemy z wieczornym wyciszeniem się.

Czy są przeciwwskazania do wizyty w komorze?

Wizyta w komorze normobarycznej jest dostępna praktycznie dla każdego. Przeciwskazaniem są infekcje dróg oddechowych oraz inne choroby zakaźne, ale po wyleczeniu można bez przeszkód korzystać z takiej formy wspomagania zdrowia i dobrego samopoczucia. Nieco trudniej może być w przypadku osób, które cierpią na klaustrofobię i kiepsko się czują w niewielkich, zamkniętych pomieszczeniach. Mogą one spróbować skorzystać z komory normobarycznej, jednak jeśli w trakcie trwania seansu ich samopoczucie zdecydowanie się pogorszy, lepiej go przerwać. Poza tym jednym przypadkiem, z komory normobarycznej mogą korzystać praktycznie wszyscy. Żadne choroby przewlekłe nie są bowiem przeciwwskazaniem do korzystania z doskonałej jakości powietrza pod optymalnym ciśnieniem.