Jak zrobić album scrapbooking

Album scrapbooking

Album ze zdjęciami znaleźć można w każdym domu. Jednak zwykle jest to nudna, gruba księga, która zakurzona leży na szafkach. Tak naprawdę jej jedyną atrakcją jest wartościowa zawartość, z którą wiążą się niezapomniane wspomnienia. Teraz również sam album może cieszyć oczy. Wszystko za sprawą techniki scrapbooking, która ze zwykłego albumu na zdjęcia pozwala stworzyć wyjątkowy i dekoracyjny przedmiot. Sprawdź jak zrobić album scrapbooking!

Czym jest scrapbooking?

Scrapbooking to metoda własnoręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami. Jednak w taki sposób ozdabiać można również różnego rodzaju rodzinne pamiątki, jak i okolicznościowe kartki i pocztówki. Najlepsze w scrapbookingu jest to, że nie posiada on żadnych sztywnych reguł. Wszystko sprowadza się do tworzenia kolaży z różnych artykułów papierniczych. Najlepsze jest to, że można wykorzystać zarówno elementy, które posiadamy w domu, jak i specjalistyczne artykuły do tworzenia scrapbookingu, które kupić można w profesjonalnych sklepach. Co do tego, jakie elementy ostatecznie wykorzystamy zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i stawiane przez nią granice. Dużym plusem jest to, że scrapbooking może stanowić hobby jednej osoby, jak i kreatywne zajęcie dla całej rodziny – również dla dzieci.

Co przyda się do wykonania albumu scrapbooking?

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać kreatywny album scrapbooking musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych elementów. Oto one:
• baza albumu (gruby notes lub album ze sztywnymi kartkami)
• dekoracyjne papiery (jednokolorowe lub wzorzyste)
papier scrapbooking
• linijka lub ekierka
• ołówek
• nożyczki
• różnego rodzaju kleje
• wielobarwne tasiemki, naklejki i wstążki
• dziurkacze ozdobne

Bardziej wprawionym osobom polecamy zakupić: maszynkę tnąco-wytłaczającą (najpopularniejsza i najtańsza – Sizzix Big Shot) i wykrojniki.

Powyższa lista jest jedynie przykładowym wyliczeniem. Tak naprawdę scrapbooking to zabawa, która nie ogranicza Twojej wyobraźni. Do ozdobienia własnoręcznie wykonanego albumu ze zdjęciami możesz wykorzystać wszystko co masz pod ręką.

Wykonanie albumu scrapbooking krok po kroku

Do wykonania albumu metodą scrapbooking należy się odpowiednio przygotować. Jednym z wymagań jest zebranie wymienionych powyżej materiałów. Podstawą do wykonania takiego albumu ze zdjęciami jest wytrzymała baza. Można zakupić ją w praktycznie każdym sklepie papierniczym. Jednak równie dobrze możesz wykonać ją własnoręcznie. Do jej przygotowania potrzebne są grube, kartonowe kartki, które należy stabilnie połączyć, na przykład za pomocą bindowania. Okładkę takiego albumu trzeba ozdobić właśnie za pomocą metody scrapbooking. Taki kolaż będzie wyglądał naprawdę efektywnie – im więcej technik zostanie wykorzystanych do jego wykonania tym lepiej. Ma być pomysłowo i kolorowo.

Przygotowanie albumu scrapbooking to niezwykłe hobby, które wycisza i uspokaja. W efekcie przyczynia się do powstawania wyjątkowych dzieł, które mogą być rodzinną pamiątką, a równie dobrze mogą stać się pomysłowym prezentem dla bliskich.