Jak tanio i funkcjonalnie urządzić mieszkanie?

Urządzenie mieszkania w funkcjonalny sposób nie musi wiązać się z wydaniem wszystkich oszczędności. Często właściwie wybrany sklep meblowy, trwająca wyprzedaż bądź zdecydowanie się na meble z drugiej ręki pozwalają na zakup wyposażenia w atrakcyjnej cenie. Ważne jest też zaplanowanie aranżacji wnętrza z wyprzedzeniem, by nie kupować pod wpływem impulsu.

cozy-studio-apartment-with-bedroom-and-living-space1

Różne ceny mebli w sklepach

Sklepy w dowolnej branży dzielą się na przeciętne, godne polecenia i ekskluzywne. Łatwo domyślić się, że ostatnia grupa w przypadku sklepów meblarskich wiąże się z uzyskaniem dostępu do najlepszych, designerskich i wyjątkowych mebli, które jednak charakteryzują równie wyjątkowe ceny. Wykazując się chęcią oszczędzenia pieniędzy, nie warto uderzać jednak do najtańszych sklepów, bo dostępne tam produkty mogą, lecz nie muszą być wysokiej jakości. Najprawdopodobniej będą nietrwałe i mimo atrakcyjnej ceny zakup się nie opłaci.

Sklep meblowy powiązany ze znaną marką, na przykład jedną z krajowych, oferujący przyzwoite ceny i wysoką jakość może być najlepszym wyborem. Niektóre sklepy mają też pakiety lojalnościowe dla nowych lub stałych klientów, wtedy udostępniają czasowe promocje lub obniżki na zakupy przekraczające określoną kwotę.

Rozsądek przy kupowaniu mebli i wyposażenia

Urządzanie mieszkania jest dla wielu osób świetną rozrywką, przyjemnością, dlatego też może się zdarzyć, że ktoś da się ponieść emocjom i zacznie kupować meble czy też inne rzeczy bez przemyślenia. Zjawisko jest znane i wykorzystują je sklepy meblowe, ustawiając np. atrakcyjne wizualnie przedmioty w wyeksponowanym miejscu bądź tworząc opłacalne na pierwszy rzut oka promocje. Kluczem do uniknięcia związanych z tym problemów jest wcześniejsze zaplanowanie wystroju wszystkich pomieszczeń i robienie zakupów z listą w ręku.

Trzeba pamiętać, że najlepsze efekty osiąga się dzięki zestawieniu ze sobą stylowych mebli i dodatków, które będą ze sobą współgrać. Nie można też zapominać o tym, że funkcjonalność mebla czy dodatków jest ich główną cechą. Piękne i niepraktyczne (niewygodne, zbyt ekskluzywne, delikatne) umeblowanie sprawi, że korzystanie z domu stanie się utrudnione.

Meble używane i z drugiej ręki

Sposobem na uzyskanie pięknych i funkcjonalnych wnętrz za niższą cenę jest też przejrzenie ofert mebli używanych. Niekiedy sklep meblowy w określone dni lub po prostu w wydzielonym miejscu prezentuje klientom ofertę mebli powystawowych bądź odnawianych, które są dużo tańsze, a wyglądają niemalże jak nowe. Niekiedy mogą mieć niewielkie wady lub dostępne są pojedynczo (nie w kompletach), i wtedy niższa cena równoważy tego typu braki. Zakup takich mebli może być bardzo satysfakcjonujący, ale trzeba wszystko dobrze przemyśleć.

Chodzi o efekt główny — często dopasowanie przypadkowych mebli do ustalonego wcześniej stylu mieszkania nie jest zbyt łatwe. Czasami trzeba czekać, aż w ofercie pojawią się inne produkty podobne do tych kupionych wcześniej. W przypadku pojedynczych mebli mogą być potrzebne przeróbki, np. zmiana koloru, wymiana tapicerki.