Cyklinowanie podłóg – co to jest?
Cyklinowanie podłogi to taki zabieg, który wykonuje się po to by przywrócić dawny wygląd drewnianej podłogi i jednocześnie ją odświeżyć i odnowić. Przy użyciu cykliniarki, czyli maszyny szlifującej, służącej do cyklinowania podłóg, szlifuje się podłogę lub parkiet, by oczyścić zniszczoną drewnianą powierzchnię. Czy powinniśmy obawiać się zniszczeń? Czy cyklinowanie podłóg to bezpieczny zabieg? I warto go wykonywać?
Kiedy należy wykonać cyklinowanie podłóg?
Cyklinowanie podłóg to zabieg, który zalicza się do dość prostych prac remontowych, a jednocześnie niesie on ze sobą spektakularny efekt. Cykliniarka, o której wspominaliśmy zeszlifowując zużytą zniszczoną warstwę, pozwala na odnowienie starej i zniszczonej podłogi. Działa ona w ten sposób, ze umieszczamy na niej papier ścierny, odpowiednio w różnej i dostosowanej do podłoża gradacji i zniszczoną nawierzchnię cyklinuje się 3-4 razy. Dzięki temu usuwa się wszystkie nierówność na drewnianej podłodze lub parkiecie, a także niweluje się powstałe w wyniku użytkowania rysy, wgniecenia czy zagłębienia. Zabieg ten pozwala również oczyścić podłogę różnego rodzaju plam i odbarwień. Powinniśmy jednak przede wszystkim pamiętać o tym, że cyklinowanie podłóg wymaga specjalnego przygotowania pomieszczenia i zorganizowania remontu w ten sposób, by mieszkanie czy dom były po prostu puste. Ponadto warto pamiętać także o tym, że cyklinowanie podłóg oraz parkietów warto wykonywać co 10-12 lat. Oczywiście jeśli zachodzi taka potrzeba wcześniej, cyklinowanie podłóg warto wykonać, by podłoga nie niszczyła się jeszcze bardziej.
Cyklinowanie podłóg – jaka podłoga nadaje się do tego zabiegu?
Cyklinowanie podłóg to zabieg, który możemy wykonać na podłodze drewnianej. Doskonale sprawdzi się na litych deskach, jak i parkietach. Jednak zanim zdecydujemy się na cyklinowanie podłóg, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim to, jakiej grubości są aktualnie deski. Należy więc pamiętać o tym, że cyklinowanie podłóg to nie tylko ściąganie lakieru czy czyszczenie oleju, ale i delikatne szlifowanie desek czy klepek parkietu. Ten zabieg renowacyjny, zabiera z podłogi około 1-2 mm. Oczywiście zeszlifowanie górnej warstwy zależy od tego, jak głębokie są ubytki oraz wgłębienia, czy zarysowania, a także przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do jakiego więc poziomu należy wyrównać posadzkę. Jak to zatem wygląda w praktyce? Ile razy możemy szlifować drewnianą podłogę? Otóż wszystko zależy od tego, jakiej grubości jest deska i czy była już cyklinowana, a także ile razy mógł być wykonywany ten zabieg. By lepiej zobrazować jak działa cyklinowanie podłóg w praktyce, wyjaśnimy to na przykładzie. Otóż jeżeli mamy drewno na naszej podłodze o grubości około 22 mm, cyklinowanie podłóg można wykonać nawet 5 razy podczas całej żywotności podłogi. Wspominaliśmy, że cyklinowanie podłóg warto wykonywać co 10-12 lat, ale jeśli nie zachodzi taka potrzeba., nie musimy decydować się na to. Niewątpliwie żywotność drewnianych podłóg jest bardzo długa i cyklinowanie podłóg może być wykonywane nawet co 20 lat lub nawet dłużej. Oczywiście jest to zabieg w pełni bezpieczny i jego celem jest jedynie odnowienie podłogi oraz przywrócenie jej dawnego doskonałego wyglądu. Nie powinniśmy jednak decydować się na to, by cyklinowanie podłóg wykonywać samodzielnie. By przebiegło ono sprawnie i zostało dobrze wykonane, warto zadanie to powierzyć fachowcom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w tym temacie.
Jak przygotować się na cyklinowanie podłóg?
Cyklinowanie podłóg to zabieg, który wymaga tego, by podłoga, wymagająca renowacji, została całkowicie opróżniona z mebli i innych rzeczy na niej stojących. Cyklinowanie podłóg nie jest zabiegiem, który wykonuje się w kilka godzin. Niestety konieczne będzie późniejsze lakierowanie czy olejowanie podłogi, a nawet może bejcowanie, co również wymaga odczekania do pełnego użytkowania posadzki. Odnowiona nawierzchnia musi wyschnąć po późniejszym jej zabezpieczeniu, by móc ją później śmiało użytkować.