Czym się kierować, wybierając fotel dla dziecka?

Czym się kierować, wybierając fotel dla dziecka?

Jak wybrać fotel dziecięcy?

Na rynku znajdziesz setki, a nawet tysiące modeli foteli dziecięcych, co przyprawia o zawrót głowy. Meble te dostępne są w różnych kolorach, wzorach, wykonane z różnych materiałów. To wszystko sprawia, że wybór odpowiedniego modelu to nie łatwe zadanie. Producenci tworzą produkty, na których widnieją postacie z ulubionych bajek, aby przykuć uwagę kupującego. Jednak walory estetycznie nie powinny być głównym czynnikiem, decydującym o wyborze konkretnego modelu. Design oczywiście jest ważny i dobrze, aby fotel komponował się do stylu, w jakim zaaranżowany jest pokój dziecięcy. Jednak wygląd nie jest najważniejszy. Istnieje szereg innych parametrów, które powinny być brane pod uwagę podczas zakupu.

Czym się kierować, wybierając fotel dla dziecka?

Fotele dziecięce to meble, które są użytkowane przez najmłodszych przez wiele godzin. Dzieci korzystają z nich nie tylko do nauki, ale również rozrywki m.in. grania w gry czy też czytania książek. Podczas zakupu fotela, przede wszystkim zawróć uwagę na:

  • ergonomię – to bez wątpienia najważniejsza kwestia. Spędzanie kilku, a nawet kilkunastu godzin przy biurku wymaga odpowiednio wyprofilowanego fotela. Dzięki temu zagwarantuje wygodę oraz prawidłową sylwetkę. Dziecko uczy się prawidłowej postawy, nie garbi się, tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia wad postawy oraz problemów z kręgosłupem, które mogłyby pojawić się w przyszłości.
  • wielkość – fotele dziecięce muszą być dopasowane do dziecka, a dokładnie go wymiarów, wagi oraz wzrostu. Tylko i wyłącznie wtedy zapewnią maksymalny komfort oraz będą ergonomiczne. Decydując się na zakup, wybieraj modele przeznaczone dla dzieci, a nie dla dorosłych.
  • Design – fotele dziecięce pełnią także funkcję estetyczną. Co prawda, schodzi ona na drugi plan, ale również jest ważna. Dobierz fotel do wystroju pokoju dziecięcego, aby komponował się z pozostałymi meblami oraz dodatkami.

Czym powinien charakteryzować się dobry fotel dziecięcy?

Mnogość modeli wcale nie ułatwia wyboru. W takim razie czym powinien charakteryzować się dobry fotel dla dzieci? Przede wszystkim fotele dziecięce powinny mieć:

  • możliwość regulacji siedziska,
  • możliwość regulacji oparcia,
  • możliwość regulacji wysokości,
  • podnóżek,
  • regulowany zagłówek.

Dzięki możliwości regulacji możesz idealnie dopasować fotel do potrzeb dziecka. Tym samym zapewnisz mu maksymalny komfort i przede wszystkim prawidłową sylwetkę. Zanim ostatecznie dokonasz wyboru, poproś dziecko, aby usiadło na fotelu. Następnie wyreguluj oparcie siedzisko oraz wysokość. Sprawdź, czy oparcie odpowiednio podtrzymuje plecy, czy po bokach są odpowiednie luzy (powinno być kilka centymetrów luzu), a stopy nie zwisają. Jeżeli maluch nie dosięga do ziemi, wybierz model z podnóżkiem. Zwróć uwagę także na regulację zagłówka, co przynosi ulgę odcinka szyjnego kręgosłupa.