Cięcie wodą? Jak to możliwe?

cięcie wodą warszawa

Zdecydowana większość osób na świecie słyszała o technologii cięcia wodą i pewnie sporo ludzi zastanawiało się, jak to jest w ogóle możliwe. Jak woda ma sobie poradzić z metalem czy różnego rodzaju kamieniami? Czy to możliwe, by woda mogła wyciąć dowolny kształt w drewnie czy w ceramice? No i jak to właściwie działa? Postaramy się na te i inne pytania odpowiedzieć w dalszej części tekstu.

Podstawowe informacje związane z cięciem strumieniem wody

Aktualnie technologia cięcia wodą rozwija się w zaskakującym tempie – chyba najszybciej ze wszystkich procesów związanych z obróbką, które polegają na cięciu. Ponadto cięcie wodą staje się już niemal standardem w firmach produkcyjnych ze względu na szereg zalet płynących z zastosowania tego procesu.

Samo cięcie wodą to nic innego jak szybki oraz elastyczny proces, który pozwala na osiągnięcie dużej dokładności docięcia materiału poddawanego obróbce. Wspominaliśmy już o materiałach, które mogą zostać z powodzeniem poddane obróbce i jest ich naprawdę wiele. Praktycznie każde tworzywo możemy w ten sposób dociąć lub wyciąć na nim odpowiedni wzór.

Skąd pomysł na cięcie wodą?

By poznać historię cięcia woda, należy przenieść się do Stanów Zjednoczonych i sięgnąć lat 60. XX wieku. Oczywiście kluczowe założenia tego procesu bardzo się zmieniły i rozwinęły. Aktualnie wykorzystuje się do tego strumień wody ze ścierniwem (choć niekiedy możliwe jest użycie wyłącznie wody). Podczas obróbki strumieniowo-ściernej wytwarzane jest bardzo duże ciśnienie, dzięki czemu z powodzeniem możemy przeciąć nawet gruby materiał. Takie rozwiązanie daje również pełną precyzję i zachowanie dokładnych krawędzi obrabianej powierzchni. Jest to z pewnością jedna z głównych zalet cięcia wodą, czego niestety nie można powiedzieć o cięciu laserem czy plazmą.

Bardzo ważny jest również fakt, że podczas obróbki poprzez cięcie wodą, nie dochodzi do narażenia materiału, nad którym pracujemy, na działanie wysokich temperatur, dużego nacisku czy styczność ze środkami chemicznymi. Takie rozwiązanie jest więc w pełni bezpieczne i jednocześnie przyjazne środowisku.

Jak wygląda proces cięcia strumieniem wody?

Na początku woda trafia do specjalnej pompy, która spręża ją do bardzo dużego ciśnienia – nawet do 4000 atmosfer. Następnie kierowana jest do głowicy tnącej, a ta z kolei sterowana jest przez komputer. We wspomnianej głowicy znajduje się najbardziej istotny element wycinarki CNC, czyli kryza z kamienia szlachetnego. To właśnie na tym etapie energia potencjalna ulega zmianie na energię kinetyczną. W rezultacie więc woda osiąga prędkość zbliżona do prędkości dźwięku. Tak przygotowany strumień wody (zazwyczaj ze ścierniwem) kierowany jest w przestrzeń roboczą, czyli tam, gdzie właśnie znajduje się element, który poddawany jest obróbce. Obróbkę przeprowadza się w niskiej temperaturze przy użyciu skoncentrowanej strugi wody o bardzo wysokim ciśnieniu, przez co możliwa jest ogromna precyzja w wycinaniu określonych elementów. Jeśli zainteresował cię temat, zapraszamy na cieciewodawarszawa.pl

Wspomnieliśmy o tym, że bardzo często do wody dodawane jest ścierniwo. Do strumienia wody, jeśli to konieczne, dodaje się więc garnet, przypominający do złudzenia piasek. Ścierniwo polepsza możliwości penetracyjne, jakie niesie ze sobą woda i przez to możliwa jest obróbka materiałów twardych.

Samym strumieniem wodnym tnie się głównie materiały miękkie, takie jak papier, tapicerkę, gąbki, gumy  a nawet drewno.

Zalety i wady cięcia strumieniem wodnym

Cięcie wodą posiada wiele zalet, o których już wspomnieliśmy. Przede wszystkim daje możliwość cięcia niemalże wszystkich materiałów, dając finalnie ogromną precyzję i bezpieczeństwo podczas całego procesu. Tworzywo, które poddawane jest obróbce strumieniowo-ściernej nie jest poddawane obróbce termicznej, nie pęka, nie pojawiają się na nim rysy czy inne wady. Sam proces cięcia wodą jest w pełni ekologiczny.

Wadą tego procesu może być jedynie ograniczenie geometrii wykonywanych kształtów podczas takiej obróbki. Warto również zaznaczyć, ze cięcie wodą może zostać wykorzystane jedynie przypadku powierzchni płaskich.