Odkamienianie – żelazko i czajnik
Za kamień odkładający się na żelazku lub wewnątrz czajnika odpowiada duża ilość magnezu i wapnia znajdujących się w wodzie. Pod wpływem temperatury minerały przybierają formę osadu i warstwa po warstwie „przyklejają się” do elementów urządzenia. Zwykliśmy narzekać na ten proces zapominając, że tak zwana „twarda woda” jest dla naszych organizmów znaczenie bardziej wartościowa niż woda „miękka”. Cieszmy się zatem tym, że pijąc „twardą wodę” wzmacniamy nasze serca nie zapominając przy tym, że dla urządzeń elektrycznych odkładający się osad jest rzeczywiście bardzo niebezpieczny. Pomijając już fakt doznań estetycznych należy pamiętać, że zakamienione elementy w urządzeniu zwiększają ryzyko zepsucia się sprzętu. Warto więc dbać o swoje rzeczy i na bieżąco pozbywać się osadu. Należy dodatkowo podkreślić, że osad zbierający się na dnie czajników nie wygląda może zbyt pięknie i nie smakuje zbyt dobrze jest jednak nieszkodliwy.
Wracając do urządzeń, którym kamień nie służy chcemy zaprezentować domowe metody odkamieniania żelazka i czajnika. Można zrobić to samemu i niewielkim kosztem przywrócić sprzęt do prawidłowego stanu.
Odkamienianie czajnika
Zakamieniony czajnik dłużej gotuje wodę, a napary zalewane wodą z takiego czajnika nie smakują jak należy. Proces odkamieniania jest jednak banalnie prosty – wystarczy kwasek cytrynowy lub ocet, który wlewamy do wnętrza i zagotowujemy wodę. Proces ten – w zależności od stanu naszego czajnika – czasami należy powtórzyć, najczęściej jednak wystarczy jednokrotne gotowanie. Najważniejszym etapem całego procesu jest dokładne wypłukanie kamienia, tak, aby pozbyć się twardych drobin oraz intensywnego smaku kwasku lub octu z wnętrza czajnika. Starajmy się również nie zapomnieć o tym, że właśnie odkamieniamy, bo kawa zrobiona na tak kwaśnej wodzie nie będzie smakować dobrze. Nikt nie chce przykrej niespodzianki, jeśli więc zaczynamy proces odkamieniania czajnika przeprowadźmy go od razu do końca.
Odkamienianie żelazka
Małe drobinki kamienia znajdowane po prasowaniu na odzieży informują nas, że czas najwyższy zająć się odkamienianiem żelazka. Warto to zrobić po pierwsze ze względu na stan naszej garderoby, po drugie ze względu na samo żelazko. Procedura odkamieniania jest równie łatwa jak w przypadku czajnika. Potrzebujemy tych samych środków i wolnej chwili. Roztwór octu lub kwasku cytrynowego wlewany do pojemniczka na wodę, uruchamiamy funkcję parowania i umieszczamy żelazko nad zlewem lub przygotowujemy ściereczkę w którą będzie wsiąkać skraplająca się woda. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, na koniec zaś porządnie płuczemy zbiorniczek i wilgotną szmatką przecieramy stopę żelazka.
Warto wiedzieć, że w sklepach można nabyć gotowe odkamieniacze, zanim jednak wydacie na nie pieniądze zapoznajcie się z ich składem – będzie to nic innego jak tylko mieszanka na bazie kwasku cytrynowego, nie ma więc sensu przepłacać, szczególnie, że większość z nas ma w domu kwasek cytrynowy lub ocet. Najtrudniejsze więc to zmusić się działania. Warto, bo wystarczy kwadrans i nasze urządzenia znów będą lśnić i działać niezawodnie. Konieczność zakupu nowych sprzętów nie będzie już tak korzystna cenowo.