Ciekawostki na temat Harrego Pottera

Chyba nie ma osoby, która nigdy nie słyszałaby o Harrym Potterze. Ten fikcyjny bohater, wytworzony przez J. K. Rowling, stał się postacią, która odegrała niezwykle istotna rolę we współczesnym świecie filmu i literatury. Przygody, jakie przeżywał oraz cała historia jego życia, już od lat stanowią przedmiot zainteresowania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z Harrym Potterem wiąże się cała masa ciekawostek i zdumiewających informacji. Możesz nie wiedzieć o nich, nawet jeśli oglądnąłeś już wszystkie filmy z tej serii i przeczytałeś każdą książkę o tym sympatycznym czarodzieju. Jeśli więc jesteś fanem Pottera musisz jak najszybciej poznać najbardziej zdumiewające fakty na jego temat!

Międzynarodowy sukces książek!

Seria książek i filmów o Harrym Potterze odniosła olbrzymiej rangi sukces. I to o charakterze międzynarodowym. Z historią tego młodego czarodzieja mogą zapoznawać się ludzie w wielu zakątkach całego świata, bowiem książki te zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. W prawie osiemdziesięciu państwach zostały sprzedanych ponad 500 milionów egzemplarzy tych książek. Wielka popularność Harrego Pottera utrzymuje się ciągle na dużym poziomie i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zmienić. Wszystko za sprawą autorki, której udało się stworzyć uniwersalną i ponadczasową postać.

Jakie zyski finansowe odniosła autorka?

Wręcz genialny pomysł, na jaki wpadła autorka bardzo jej się opłacił. Przede wszystkim w kontekście korzyści finansowych, które udało jej się odnieść. J. K. Rowling stała się bowiem pierwszą na świecie osobą, którą dzięki realizacji swojej ogromnej pasji – czyli pisaniu książek, stała się miliarderką. Cała seria książek o Potterze posiada naprawdę dużą wartość. Szacowana jest ona na ponad 25 miliardów dolarów. Za wydanie poszczególnych tomów, wydawnictwo płaci pisarce przynajmniej sto tysięcy dolarów, jeśli doda się jeszcze do tego zyski uzyskane za sprzedaż praw do sfilmowania powieści, można uzyskać wręcz niewyobrażalną kwotę. Zdobycie tak ogromnej fortuny pozwala autorce już do końca życia nie martwić się o brak pieniędzy.

Kto pierwszy, ten najlepszy!

Harry Potter stał się dla J. K. Rowling prawdziwą kurą znoszącą złote jajka. Autorka po dziś dzień może cieszyć się z różnorodnych korzyści, jakie związane są z tą serią książek. Dzięki temu może bić rekord za rekordem. Jednym z najbardziej spektakularnych jest szybkość sprzedawania się jej książek. Rekordzistą w tej kwestii jest ostatni tom serii o Potterze, czyli „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Jego premiera miała miejsce 21 lipca 2007 roku, i już w ciągu pierwszych dwudziestu czterech godzin zakupiło go jedenaście milionów czytelników. W wyniku czego Rowling została autorką, której książki sprzedają się w najszybszym tempie.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o swoim ulubionym bohaterze?

 • Harry Potter urodził się 31 lipca, a więc dokładnie w ten sam dzień, co autorka tej popularnej serii. Miało to jednak miejsce piętnaście lat później, bowiem chłopiec przyszedł na świat w 1980 roku, a kobieta w 1965 roku.
 • Główny bohater bestsellerowej serii stworzonej przez pisarkę uzyskał nazwisko, jakie posiadali sąsiedzi Rowling obok których autorka mieszkała w dzieciństwie.
 • Pisanie książek to nie taka prosta sprawa, przekonała się o tym J. K. Rowling, która tworzyła pierwszy rozdział pierwszego tomu aż siedemnaście razy.
 • Autorka zawarła w głównym bohaterze cząstkę siebie – chłopiec tęsknił za rodzicami, tak jak ona za swoją zmarłą matką. Swoimi lękami podzieliła się z Ronem, który również panicznie boi się pająków. Wiele cech swojego charakteru włączyła w osobowość Hermiony.
 • Dementorzy, którzy pojawiają się w tych powieściach to usposobienie depresji, z którą autorka walczyła będąc młodą dziewczyną.
 • Autorka podaje, że uśmiercenie sowy, czyli Hedwigi miało być naocznym symbolem zakończenia się dzieciństwa Harrego.
 • Niedawno okazało się, że dyrektor Hogwartu, czyli Dumbledore był homoseksualistą i kochał się w czarodzieju Grindewaldzie.
 • Patronusem Hermiony była wydra – jej wybór nie był przypadkowy, bowiem jest to ulubione zwierzę autorki.
 • Również filmy, które były kręcone na podstawie tej serii cechowały się dużym rozmachem, podaje się, że przy nagrywaniu poszczególnych scen stworzono prawie 600 scenerii filmowych.
 • Każdy kto widział przynajmniej jedną część filmu o tym czarodzieju doskonale wie jak wiele rekwizytów zostało tam wykorzystanych. Podobno aktorzy ubierali aż 250 tysięcy różnych elementów garderoby i strojów.
 • Przykładami takich istotnych rekwizytów są typowe atrybuty, jakie posiadał Harry Potter. Są to oczywiście okulary oraz magiczna różdżka. Podobno podczas kręcenia poszczególnych scen, Potter używał kilkadziesiąt różnych, podobnych do siebie różdżek oraz prawie dwieście par charakterystycznych okularów.

Podsumowanie

Jak więc widzisz Harry Potter to bohater pełen tajemnic, z którym wiąże się cała masa interesujących i zadziwiających informacji. Warto o nich wiedzieć, bowiem pozwala to o wiele pełniej zrozumieć przygody, jakie spotykają tego młodego czarodzieja.