Wędzenie ryb

wędzenie ryb

Ryby to produkt spożywczy, który powinno się na stałe włączyć do codziennej diety. Ich wartości odżywcze są bowiem naprawdę interesujące. W ich składzie można znaleźć: kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, witamina C oraz A, jak również cynk i jod. Dużą zaletą ryb jest to, że można przygotowywać je na wiele sposób, mogą być głównym składnikiem posiłku, jak również jedynie dodatkiem do dania. Popularne jest również wędzenie ryb, które pozwala cieszyć się ich głębokim smakiem.

Jak przygotować rybę do procesu wędzenia?

Wybór dobrej ryby, jaką się uwędzi to klucz do sukcesu jakim jest otrzymanie aromatycznej i smakowitej wędzonki. Rodzaj ryby nie jest tak naprawdę ważny – najlepiej jest wybrać taką rybę, jaką najbardziej się lubi. O wiele ważniejsze jest zadbanie o to, aby ryba była świeża. To właśnie taka najlepiej nadaje się do wędzenia. W przypadku starej lub zepsutej ryby wędzenie mogłoby nie przynieść oczekiwanych skutków. W następnej kolejności trzeba zadbać o staranne i dokładne wypatroszenie ryby i pozbawienie jej wszelkich zbędnych wnętrzności. Usunąć należy więc: łuski, skrzela oraz oczy ryby. Nie można zapomnieć również umyciu ryby i posoleniu jej. Nie wolno oszczędzać na użytej soli – rybę należy pozostawić w soli nawet na kilka godzin. Taki rodzaj solenia to tak zwane solenie na sucho. Inną opcją, z której można skorzystać jest solenie na mokro, czyli w solance. Taki roztwór przygotowuje się poprzez rozpuszczenie w dziesięciu litrach wody kilograma soli. Dobrze jest pamiętać, że im większe stężenie solanki, tym czas trzymania ryby w niej powinien być krótszy.

Jakie drewno wybrać do wędzenia ryby?

Przygotowując się do wędzenia ryby należy również zwrócić uwagę na rodzaj drewna, które wybierze się do wędzenia. Jest to niezwykle ważne, bowiem dym powstały w wyniku spalania tego drewna nada rybie specyficznego aromatu. Bezpośrednio można wywnioskować, że wybierać można spośród dwóch rodzajów drewna – z drzew liściastych lub z drzew owocowych. Tego typu drewno sprawdza się przy wędzeniu. Najlepiej jest spalać drzewa takie jak: jesion, brzoza, buk, jabłoń, czereśnia, grusza, śliwa bądź wiśnia.

Jak wędzi się rybę na gorąco?

Wędzenie ryby na gorąco może zachodzić na dwa sposoby – na mokro lub na sucho. Pierwsza z tych metod jest najszybsza i przez to najbardziej znana. W początkowej fazie wędzenia temperatura powinna być jak najwyższa, a wraz z upływem czasu musi być stopniowo obniżana. Natomiast gorące wędzenie na sucho polega na zwiększaniu temperatury – najpierw niech będzie to czterdzieści stopni, później sześćdziesiąt i tak aż do stu stopni w trakcie ostatnich dwudziestu minut wędzenia.

Jak wędzi się rybę na zimno?

Wędzenie na zimno wiąże się z użyciem nieco niższej temperatury wędzenia. Jest to około dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Takie wędzenie opiera się głównie na wydzielającym się, rzadkim dymie. Jest to proces nieco długotrwały, jednak jego konkretna długość zależy chociażby od rodzaju ryby oraz wielkości wędzonego kawałka. Ryba może więc wędzić się nawet przez kilka godzin lub dni. Im dłużej będzie to trwało, tym bardziej wyrazisty efekt zostanie osiągnięty.

W jaki sposób można wędzić rybę na grillu?

Jeśli w wiosną, latem lub jesienią często grillujesz w swoim ogrodzie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś obok mięsa czy warzyw przygotował również ryby. W wersji wędzonej smakują one również dobrze jak inne potrawy z grilla. Oczyszczone ryby nie powinno się jednak pozbawiać skóry, bezwzględnie należy jednak odpowiednio je przyprawić, inaczej będą mdłe i pozbawione jakiegokolwiek smaku. Przed ułożeniem ryby na ruszcie należy odpowiednio rozgrzać grilla i utrzymać jego stałą temperaturę. Natomiast jeśli korzysta się z grilla gazowego należy ustawić temperaturę na około 150 stopni Celsjusza. Ryby należy równomiernie rozłożyć na powierzchni grilla, wcześniej rozkładając na nim żaroodporną folię aluminiową. Nie można również zapomnieć o posmarowaniu ryb oliwą. Średni czas wędzenia ryby na jednej stronie to około dwadzieścia minut. Jednak cały czas należy kontrolować temperaturę i stan w jakim znajduje się ryba. Potem nie pozostaje już nic innego jak tylko cieszenie się smakowitym posiłkiem, w którym główną rolę odegra własnoręcznie uwędzona na grillu ryba.

Podsumowanie

Wędzone ryby można bez przeszkód nabyć w sklepach. Jednak nigdy nie ma się pewności czy ich jakość spełni Twoje oczekiwania. Najlepiej jest więc samodzielnie podjąć się wędzenia ryb. Warto wtedy stawiać na te gatunki, które cieszą się największymi walorami smakowymi oraz zdrowotnymi. Można wybierać wśród ryb morskich, chociażby takich jak śledź czy łosoś, jak również pośród ryb słodkowodnych, wśród których najpopularniejszy jest pstrąg lub karp. Można także postawić na ryby tłuste, jak makrela, tuńczyk lub sardynka, czy tez wybrać ryby chude: dorsza, sandacza, morszczuka, mirunę, pangę, flondrę lub mintaja. A więc wybierz swoją ulubioną rybę, uwędź ją zgodnie z instrukcją i ciesz się niezwykłym smakiem wędzonej ryby!