Obróbka blachy – metody
Blacha jest doskonale znanym wszystkim materiałem. Wykorzystuje się ją w wielu branżach i obszarach ludzkiej aktywności. Sprawdza się przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle, w którym stanowi główny budulec i surowiec do obróbki. Tworzy się z niej przeróżne elementy – większe i mniejsze, mniej i bardziej skomplikowane. Aby powstały, konieczne jest jednak dokonanie odpowiedniej obróbki blachy. Sprawdź z jakich metod można korzystać w tym zakresie!
Co można zrobić z blachą?
Blacha jest dosyć popularnym surowcem, wykorzystywanym w szerokim zakresie. Bezpośrednio przekłada się to na fakt, że materiał ten można obrabiać na wiele różnorodnych sposobów. Oto najpopularniejsze działania, jakie można wykonać w zakresie obróbki blachy:
- gięcie blachy – ten rodzaj obróbki opisywanego materiału prowadzi do zmiany jego krzywizny. Prosty fragment surowca ulega przekształceniu, mimo to, wytrzymałość blachy się nie zmienia.
- cięcie blachy – jego istotą jest podzielenie dużego kawałka materiału na mniejsze fragmenty, które wykorzystuje się na późniejszych etapach prac. Jest to najpopularniejsza forma plastycznej obróbki blachy.
- wykrawanie blachy – efekty tego typu działań są podobne do tych opisanych w powyższym punkcie. Różnicą jest to, że w tym przypadku cięcia dokonuje się za pomocą specjalnych wykrojników o sprecyzowanym kształcie.
- zgrzewanie blachy – ta metoda opiera się na wykorzystaniu siły wysokich temperatur oraz plastyczności materiału, na którym się pracuje. Podgrzanie krawędzi dwóch elementów blachy doprowadza do ich trwałego połączenia.
- spawanie blachy – ten sposób jest kolejnym przykładem obróbki cieplnej. Współcześnie wykorzystuje się tutaj wiele zaawansowanych i zautomatyzowanych technologii, które usprawniają cały proces.
Gięcie blach CNC, krokowe i na prasach krawędziowych – na czym polegają?
W przypadku gięcia blach najczęściej stawia się na wykorzystywanie specjalnej prasy krawędziowej, która posiada sterowanie komputerowe CNC. Skomputeryzowane wytwarzanie przedmiotów pozwala zautomatyzować oraz przyśpieszyć wszystkie działania. Tworzą je następujące fazy – projektowanie, przetwarzanie projektu oraz jego właściwe wykonanie. A wszystko to odbywa się niemal bez udziału człowieka, zminimalizowane jest więc wystąpienie błędów. Gięcie na prasach krawędziowych jest gwarancją precyzji oraz powtarzalności. Sprawdzi się więc przy masowej produkcji identycznych elementów. Gięcie krokowe, czyli postępowe sprawdzi się zwłaszcza przy obróbce nietypowych kształtów – na przykład rur o małych średnicach, czy dyfuzorów.
Cięcie blachy – tlenowe, plazmowe i przecinarką taśmową!
Jeśli celem obróbki blachy jest nadanie arkuszowi materiału odpowiedniego rozmiaru oraz kształtu, stawia się na cięcie. W przypadku popularnych metod, takich jak cięcie tlenowe i plazmowe, wykorzystuje się specjalne palniki. Te sposoby, jak również używanie przecinarek taśmowych, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza wtedy, gdy celem jest obróbka materiałów o nieco większej grubości. Wraz z biegiem czasu techniki te zostają udoskonalane, przez co oferują niezwykłą dokładność oraz precyzję wykonania. A otrzymane rezultaty są zadowalające.
Blacha – jakie zastosowanie ma ten surowiec?
Szerokie zastosowanie surowca jakim jest blacha możemy zaobserwować na co dzień. Jest wiele sytuacji, w których korzystamy z przedmiotów wykonanych właśnie z tego materiału. Przede wszystkim mowa tutaj o samochodach i innych pojazdach, których karoseria oraz inne części są w dużej mierze wykonane z blachy. Nie sposób nie spotkać się z blachą także w branży budowlanej. To właśnie z tego surowca tworzone są konstrukcje, na których opierają się budynki. Blacha sprawdza się także jako surowiec służący do wykonywania pokryć dachowych i elementów uzupełniających – okapów, rynien, rur, czy parapetów. Na obróbce blachy opiera się także wiele branży przemysłowych. Produkowane w fabrykach elementy domowego wyposażenia oraz sprzęty codziennego użytku zwykle nie mogą powstać bez blachy.
Jak wybrać najlepszą metodę obróbki blach?
Zastanawiając się nad wyborem konkretnej metody obróbki tego materiału, należy uświadomić sobie, że blacha może przyjmować różną postać. Pod tym kątem trzeba więc wybierać rodzaj obróbki, na który się postawi. Inny sposób sprawdzi się bowiem przy blachach cienkich, a inny przy grubych. Nie można też nie zwrócić uwagi także na fakturę konkretnego fragmentu blachy. Warto także określić oczekiwane efekty, środki finansowe, jakimi się dysponuje oraz czas, jaki posiadamy na dokonanie wszelkich prac w tym zakresie. Taka analiza pozwoli zweryfikować, który sposób obróbki blachy będzie najlepszy w danym przypadku.
Podsumowanie
Doskonale widać więc, że blacha jest materiałem o szerokim zastosowaniu. Można wykorzystać ją na różny sposób – wystarczy wybrać odpowiedni sposób obróbki. Konkretna metoda powinna uwzględniać rodzaj blachy, jak również efekt jaki chce się otrzymać. Uwzględnienie wszystkich zalet oraz wad każdego z zaprezentowanych sposobów pozwala odkryć najlepsze rozwiązanie.