Dlaczego warto trenować karate?

karate

Nie ulega wątpliwości fakt, że samoobrona stanowi bardzo częsty powód, dla którego rodzice zapisują swoje dzieci na różnego rodzaju sztuki walki, w tym także na karate. Należy jednak pamiętać, że ten powód przed rozpoczęciem treningu powinien stanowić ostatni punkt decyzyjny. Być może wiele osób nie zgodzi się z tym, jednak już na wstępie chcemy powiedzieć że karate, czyli bardzo popularna sztuka walki, stanowi przede wszystkim katalizator dla kształtowania zarówno u dzieci jak i młodzieży pewności siebie stanowczości, umiejętności dążenia do osiągnięcia zamierzonych celów, spokoju, koncentracji, a także oczywiście poprawy kondycji fizycznej. Dlaczego jednak warto trenować karate w każdym wieku, a także dlaczego szczególne znaczenie ma karate w życiu dzieci nawet tych najmłodszych? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części tekstu. Zachęcamy do lektury.

Stanowczość

Osoba, bez względu na wiek, która rozpoczyna treningi karate musi wiedzieć o tym, że rozpoczyna od tego by zmierzyć się twarzą w twarz z przeciwnikiem. Nowi uczniowie, którzy przystępują do treningów w karate, ustawiają się zatem w parach z czego jeden z nich ćwiczy opanowanie, a drugi zaś trenuje tradycyjny okrzyk bojowy i przy zachowaniu bezpiecznego dystansu smakuje uderzenia w kierunku twarzy opanowanego partnera. Bardzo często zdarza się tak, że początkujący osoby w tym momencie są bardzo spięte i nawet wzdryga ją się przy każdym wydawanym okrzyku. Jednak wraz z treningami to uczucie mija a uczniowie stają się coraz bardziej spokojni w obliczu takiego symulowanego zagrożenia. Zatem nie ulega wątpliwości fakt, że sztuki walki, w tym kratę, w sposób praktyczny są również treningiem stanowczości oraz opanowania.

Rozwój osobowości

Rodzice młodych karateków, którzy chętnie uczestniczą w treningach karate i zdobywają coraz to nowe stopnie, zauważają, że karate przyczynia się także również do ogólnego rozwoju osobowości, ale również wzmaga umiejętność zdobywania celów. Środowisko karateków, czyli klub w którym karatecy celują, jest środowiskiem pozytywnych wzorców zachowań. Uczniowie w ten sposób trenują, by ciągle poprawiać swoje umiejętności i dążą do tego by czynić to najlepiej jak potrafią. Już i nawet dzieci w wieku 6 czy 7 lat potrafią opanować oraz doskonale zapamiętać setki ruchów. Śmiało można pokusić się o osąd, że salę treningowe sztuk walki są miejscami, w których niekiedy spowodował zwyczajni ludzie odkrywają nowe umiejętności i czuję w ten sposób nadzwyczajnym determinację oraz upór w dążeniu do celu. Zatem to doskonale kształtuje cechy osobowości.

Przynależność

Bardzo często zdarza się że wiele osób ma wewnętrzną potrzebę przynależności. W przeciwieństwie do gier zespołowych, karate ma znaczącą przewagę w tej materii, przez co pozwala każdemu trenujące mu brać czynny udział w zajęciach. Ponadto karate jest sportem i było indywidualnym, co oznacza że każdemu trenujące mu trenujące mu pozwala rozwijać i doskonalić umiejętności, a tym samym występować na najwyższym poziomie kropka w przypadku dzieci przynależność do grupy społecznej również zostaje w ten sposób spełniona. Nie ulega wątpliwości fakt że aspekt duchowy i filozoficzny który towarzyszy karate również ubogaca całą sztukę walki oraz wszystkie treningi. Karate wzmaga poczucie bycia wyjątkowym, a także czuć się częścią czegoś niezwykłego.

Rozwój fizyczny

Wspomnieliśmy o tym że treningi karate to także korzyści fizyczne, co nie ulega wątpliwości. Warto wspomnieć, że zarówno górna, jak i dolna część ciała wykonuje zawiłe i skoordynowane ruchy. Wiele osób ma problem z koordynacją ruchową w tym także dzieci kropka karate i treningi mogą okazać się najlepszym lekarstwem dla rozwinięcia równowagi oraz opanowania płynności ruchów. Ponadto należy wspomnieć że pojemność płuc również zwiększa się podczas treningów.

Wzmocniona samoocena

Treningi karate poprawiają również samoocenę. Karate uczy tego, że osobnik który znęca się nad słabszymi z reguły sam zmaga się z niską samooceną i szuka on słabszych od siebie kropka ponadto wyczuwa one oznaki słabości takie jak niechęć spojrzenia w oczy zgarbiona postawa czy przyśpieszony oddech kropka jednak wcale nie chcemy powiedzieć, że karate przygotowuje najmłodszych do otwartej rozgrywki i radzenia sobie zaczepkami. trening karate znacznie wygasza sygnały prowokujące agresję a także uczy patrzenia przed przeciwnikowi w oczy kropka wspólne treningi uczą także kontroli oddechu, a praca nad pozycjami stanowi integralną częścią rozwoju równowagi, siły oraz szybkość poruszania się.

Podsumowanie

Nie ulega zatem wątpliwości fakt, że sztuki walki, w tym karate, jest chętnie trenowane przez różne grupy społeczne kropka coraz więcej rodziców decyduje się na to by pomóc swoim dzieciom w rozwoju fizycznym, jak osobowościowy i zachęca ich do treningów karate.