Zmiana czasu w innych krajach

Marzec i październik to dwa miesiące, które mogą się nam różnie kojarzyć. Z jednej strony związane są z wystąpieniem pór roku takich jak wiosna oraz jesień. Jednak ich znaczenie jest istotne również ze względu na to, że to właśnie w tym okresie roku dochodzi do zmiany czasu. W końcu chyba każdy pamięta, jak już nie raz w swoim życiu przesuwał w nocy zegarki o godzinę do przodu lub do tyłu. Jednak warto wiedzieć, że problem zmiany czasu budzi wiele kontrowersji. Zwłaszcza obecnie, kiedy to pojawiają się głosy przemawiające za tym, aby zrezygnować z dokonywania zmiany czasu. Sprawdź więc najważniejsze informacje na temat zmiany czasu!

Czym jest czas letni i jakie są jego zalety oraz wady?

Mianem czasu letniego określa się czas lokalny, który jest przyjmowany przez poszczególne kraje w danym okresie roku. Zmiany czasu niosą za sobą duże zmiany, które odczuwa każdy człowiek. I to zarówno w zakresie codziennego funkcjonowania, jak również własnego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Rozwiązanie to wiąże się jednak z wystąpieniem zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków. Do zalet zmiany czasu należy chociażby: możliwość efektywnego wykorzystania światła dziennego, powiązanie aktywności człowieka z obecnością Słońca na niebie, oszczędzanie energii elektrycznej, ponadto statystyki podają, że zwiększa się także bezpieczeństwo na drogach, a w domach jest mniej włamań. Jednak również to rozwiązanie ma swoje wady. Oto niektóre z nich: więcej zawałów serca, częstsze zapadanie na depresję, problemy z wysypianiem się, obniżona koncentracja i umiejętność skupienia się, czy też ogólne osłabienie organizmu.

Kiedy następuje przesunięcie wskazówek zegara?

Zmiana czasu w Polsce występuje już od wielu lat. Jednak ciekawostką jest, że istniały okresy czasu, w trakcie których nawet w naszym kraju ludzie nie musieli przesuwać wskazówek zegara. W okresie międzywojennym, zmianę czasu przeprowadzono tylko jeden raz, dokładnie było to w 1919 roku. Od czasów drugiej Wojny Światowej miało to miejsce aż trzy razy. Pierwszy raz miał miejsce w latach 1950 do 1956 oraz 1965 do 1976. Podobnie było w roku 1982, co było bezpośrednio związane z trwaniem stanu wojennego. Kiedy jednak dokładnie wypadała doba, w której dokonywano zmiany czasu? Do 1995 czas letni był wprowadzany w ostatnią niedzielę marca i trwał do ostatniej niedzieli września. Teraz wygląda to nieco inaczej, bowiem zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej zmiana czasu następuje w ostatnią niedzielę marca – zegary zostają przestawione wtedy o godzinę do przodu. Druga zmiana czasu ma miejsce dopiero w ostatnią niedzielę października – wtedy zegary przesuwają się o godzinę do tyłu. Łatwo jest na tej podstawie wyciągnąć wniosek, który wskazuje na to, że czas letni trwa przez większą część roku. Dokładnie jest to okres około siedmiu miesięcy.

W jakich krajach następuje zmiana czasu?

Na całym świecie jest aż siedemdziesiąt państw, w których dokonuje się zmiany czasu. Patrząc z perspektywy kontynentu europejskiego, jest to praktycznie cała Europa, z wyjątkiem Rosji, Białorusi oraz Islandii. Również za oceanem dokonuje się rozróżnienia na tak zwany czas zimowy oraz letni. Wskazówki zegarów zmieniane są według ustalonych reguł zarówno w Ameryce Południowej, jak i Północnej. W przypadku tej pierwszej, zmiany czasu można zaobserwować chociażby w Urugwaju, Paragwaju oraz Brazylii. Natomiast niezwykle interesujące jest, że Meksyk, Kanada oraz Stany Zjednoczone mają dużo bardziej skomplikowane zasady związane ze zmianą czasu.

Jakie zmiany w tym zakresie chce wprowadzić Unia Europejska?

W polskim rządzie, jak również we władzach Unii Europejskiej coraz częściej pojawiają się ostatnimi czasy głosy, które przemawiają za tym, aby nie przeprowadzać już zmian czasu. Takie stanowisko argumentowane jest poprzez fakt iż rozdział czasu na letni i zimowy nie ma tak naprawdę większego znaczenia czy uzasadnienia – społecznego lub ekonomicznego. Wręcz przeciwnie – podaje się, że zmiany czasu przynoszą więcej negatywnych skutków niż korzyści. Jedną z nich jest chociażby pogorszone samopoczucie ludzi, których organizm przez długi czas nie może przyzwyczaić się do zmiany, jaka zaszła w codziennym funkcjonowaniu. Można więc również we własnym zakresie zastanowić się jak zmiana czasu na nas oddziałuje, przez co każdy może wyrobić swoje zdanie związane z tym czy zmiana czasu jest potrzebna czy też niekoniecznie.

Podsumowanie

Jak więc widać kwestia zmiany czasu jest ciągle dosyć dyskusyjną sprawą. Tak naprawdę na obecny moment nie wiadomo jeszcze, czy zmiana czasu, którą dokonaliśmy kilka tygodni temu, była tą ostatnią, czy też przed nami będą kolejne przesunięcia wskazówek zegara. Można stwierdzić, że wiele w tej kwestii zależy od polityków szczebla narodowego oraz ponadnarodowego, bowiem to właśnie decyzje jakie władze podejmą w tym temacie określą czy dalej będziemy zmieniać czas na zimowy i letni. Na dzień dzisiejszy nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na ostateczne rozstrzygnięcie tych wątpliwości.