Tarczyca bajkalska

tarczyca bajkalska

W czasach, gdy coraz bardziej popularna jest moda na medycynę naturalną i ziołolecznictwo, chętnie sięgamy po produkty wprost z ziołowej apteki. Jedną z roślin, które od pokoleń były wykorzystywane w medycynie, jest tarczyca bajkalska, nazywana również bajkaliną. Warto poznać jej unikalne właściwości i sprawdzić, jaki ma korzystny wpływ na cały organizm.

Tarczyca bajkalska to roślina, której w warunkach naturalnych w naszym kraju nie zobaczymy. Nie można jej spotkać na łąkach czy polach, a jedynie w ogrodach botanicznych, choć jej wygląd jest dosyć niepozorny i można ją pomylić z wieloma innymi chwastami i roślinami leczniczymi, które rosną także na naszych łąkach. W warunkach naturalnych tarczyca bajkalska rośnie między innymi na Syberii, W Chinach, Japonii i Mongolii. Jej naturalne występowanie sprawiło, że także w tamtych rejonach świata była najbardziej znana jako naturalny środek na wiele chorób i dolegliwości. W Polsce roślinę tę możemy dostać w postaci suszu do zaparzania ziołowej herbatki lub tez w kapsułkach, w których znajduje się wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej.

Prozdrowotne właściwości

Tarczycę bajkalską wykorzystywana przede wszystkim w medycynie chińskiej. Stosowana była w leczeniu astmy i innych problemów z drogami oddechowymi, gorączki, bólów brzucha i biegunki, a także infekcji dróg moczowych oraz dny moczanowej. Co więcej, roślina ta ma doskonały wpływ na serce oraz cały układ krążenia. W ciągu ostatnich lat przeprowadzono wiele badań dotyczących właściwości prozdrowotnych bajkaliny i kazało się, że zawiera ona sporo flawonoidów, które zapobiegają powstawaniu zatorów oraz zakrzepicy, choroby wieńcowej oraz innych poważnych chorób serca i układu krążenia, które znacznie obniżają aktywność oraz komfort życia osób chorych. Stosując tarczycę bajkalską można często zrezygnować z wielu innych leków wykorzystywanych w profilaktyce. Oczywiście, jeśli chcemy wykorzystać bajkalinę leczniczo, warto najpierw skonsultować się z lekarzem. Rezygnacja z innych leków i samodzielne leczenie chorób serca naturalnymi środkami roślinnymi zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy to robić poza kontrolą lekarską.

Tarczyca bajkalska obniża również ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, co ma spore działanie przeciwmiażdżycowe. Osoby, które mają w rodzinie choroby serca i są obciążone genetycznie, powinny więc zacząć stosować tarczycę bajkalską regularnie. Dzięki temu mogą mocno ograniczyć ryzyko pojawienia się nawet tych chorób, które w ich rodzinach są powszechne.

Na bezsenność i choroby alergiczne

Pozytywne składniki tarczycy bajkalskiej są również bardzo korzystne dla funkcjonowania naszego mózgu i układu nerwowego. Łagodzą stres i napięcie, pooprawiają pamięć i koncentrację, a także działają ochronnie na cały układ nerwowy. Świetnie sprawdzają się także u osób, które cierpią na bezsenność, mają problemy z zasypianiem, a po wybudzeniu się w nocy nie mogą ponownie zasnąć. Tarczyca bajkalska jest też wykorzystywana w leczeniu stanów zapalnych skóry i chorobach alergicznych objawiających się zmianami skórnymi. Wtedy stosuje się ją zewnętrznie poprzez robienie okładów bądź też korzysta z maści, w których bajkalina jest jednym z najważniejszych składników czynnych.

Choroby zębów i przyzębia

Korzeń z tarczycy bajkalskiej, który ma największe właściwości prozdrowotne, wykorzystywany jest również w profilaktyce stomatologicznej. Ma on bowiem działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. W wielu chorobach zapalnych jamy ustnej czy przyzębia tarczyca bajkalska obniża poziom bakterii, niszczy je, a co za tym idzie – przyspiesza leczenie infekcji. Ma również spore działanie profilaktyczne, dlatego można ją spotkać między innymi jako składnik pasty do zębów lub żeli do smarowania dziąseł w stanach zapalnych.

Można wyhodować samodzielnie

Choć tarczyca bajkalska rośnie naturalnie w zupełne innych strefach klimatycznych, można ją sobie wyhodować także w warunkach domowych lub we własnym ogródku. Roślina nie jest bowiem wymagająca, potrzebuje jedynie nasłonecznionego miejsca oraz umiarkowanego podlewania. Najważniejszą częścią całej rośliny jest korzeń. To właśnie on po wysuszeniu i sproszkowaniu służy do wytwarzania herbatek, nalewek czy olejków. Obecnie w aptekach można też dostać sporo preparatów tarczycy bajkalskiej w tabletkach. To zdecydowanie najbardziej wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą dzięki tej roślinie poprawić kondycję swojego organizmu i zadbać o profilaktykę chorób serca, układu krążenia, układy nerwowego czy systemu odpornościowego. Wystarczy codzienne łykanie kapsułek, aby szybko zauważyć korzystne właściwości dla całego naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *