Jak wyczyścić srebro? Poznaj sprawdzone sposoby.

czyszczenie srebra

Czy to biżuteria czy zastawa stołowa warto, by nasze srebra lśniły pełnym blaskiem. Aby ponownie odzyskały przyrodzone piękno nie trzeba wcale poddawać ich żadnym wyrafinowanym procesom – wystarczą domowe sposoby i materiały czy substancje, które bez problemu znajdziecie w domu, ewentualnie kupicie w najbliższym sklepie nie tracąc przy tym fortuny. Poznajcie domowe sposoby na czyszczenie srebra, aby znów móc podziwiać jego niezrównany i subtelny blask.

Oczyszczająca kąpiel

Zanieczyszczenia ze srebrnych powierzchni, szczególnie w przypadku, gdy przedmiot pokryty jest dekoracyjnym wzorem i ma dużo detali, najlepiej usunąć przy pomocy kąpieli w odpowiednio przygotowanym roztworze. Należy zaopatrzyć się w pojemnik, do którego zmieści się czyszczony przedmiot, a następnie wykonać jeden z dwóch możliwych preparatów.

Pierwszy to najzwyklejszy roztwór wody i soli kuchennej. Kolejny zawiera nieco więcej składników – należy wlać do wody i porządnie wymieszać – sodę oczyszczoną oraz sok z cytryny. Kąpiel, którą szykujemy dla naszych sreber nie będzie wymagać od nas znacznego wysiłku – czyszczony przedmiot należy zanurzyć, najlepiej w całości, w przygotowanym płynie i …zostawić w spokoju. Po mniej więcej pół godzinie należy sprawdzić, czy nas roztwór zadziałał, solidnie opłukać przedmiot i cieszyć oczy pięknym blaskiem.

Orzeźwiająca kąpiel

Kontynuując temat kąpieli zaraz przeczytacie coś co może Was zdziwić – kąpiel w napoju orzeźwiającym – i to nie byle jakim. Mniejsza o to czy bardziej smakuje Wam cola czy pepsi – dla Waszych sreber nie ma to znaczenia – wybierzcie dowolny i zanurzcie w nim srebrny przedmiot, który utracił swój blask. Po jakimś czasie odzyska go, a wy zaczniecie się zastanawiać, czy aby napój nie wpływa podobnie na Wasze zębowe szkliwo.

Pasta i basta

Jeśli nie kąpiel to może …pasta. Na początek najprostsza. Bo gotowa i czekająca w tubce w Waszej łazience. Czyszczenie srebra pastą do zębów to znana i sprawdzona metoda – aby przeprowadzić takie czyszczenie warto mieć szmatkę lub starą szczoteczkę i zdecydowanymi ruchami pozbywać się ciemnego osadu. W przypadku przedmiotów takich jak biżuteria lub inne, bardzo drobne, z dużą ilości zakamarków można tę pastę nieco rozwodnić – dzięki płynnej konsystencji z łatwością dotrze do wszelkich zagłębień.

Pasta z popiołu

Popiół w połączeniu z sokiem z cytryny sprawi, że srebra zaczną lśnić. Połączenie popiołu i soku z cytryny, jest metodą bardzo skuteczną. Jedynym problemem może okazać się zdobycie podstawowego składnika mieszanki, mianowicie popiołu, jeśli jednak uda się to Wam, zaskoczy Was skuteczność tej mikstury.

Srebro jest piękne

Po wyjęciu z czyszczących roztworów lub po użyciu past koniecznie trzeba porządnie wypłukać srebrne przedmioty oraz przetrzeć ściereczką, w celu eliminacji zacieków. Warto również wiedzieć, że im częściej będziecie używać swoich sreber tym wolniej będą matowieć. Zatem do dzieła – zakładajcie pierścionki, naszyjniki i tiary, a do obiadu ułóżcie na stole Waszą rodową zastawę – zadacie szyku, a elegancki, srebrzysty blask będzie cieszyć oczy Wasze i Waszych gości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *