Akcelerometr co to jest?

Współczesne urządzenia mobilne, które każdy ma ciągle przy sobie, to prawdziwe multimedialne centra dowodzenia. Mają niewielkie rozmiary, zmieszczą się w kieszeni lub torebce, a w swoim wnętrzu zawierają nic innego jak przenośny komputer. Nic dziwnego więc, że tak wiele osób nie może obejść się bez swojego telefonu, który dzięki swoim zaawansowanym funkcjom, może z powodzeniem zastąpić tam stacjonarny komputer czy laptop. Każde z takich mobilnych urządzeń jest po prostu naszpikowane różnego rodzaju czujnikami i rozwiązaniami technologicznymi, które usprawniają korzystanie z nich. Jednym z nich jest właśnie akcelerometr! Sprawdź jaką rolę odgrywa oraz w jakich innych urządzeniach, oprócz telefonu komórkowego, można go jeszcze spotkać.

Czym jest akcelerometr?

Akcelerometr to czujnik, który może przyjmować również wiele innych nazw. Wśród nich najbardziej popularne są: akceleromierz, przyspieszeniomierz, czy też przetwornik przyspieszenia. Na samym początku należy zauważyć, że jest to czujnik, którego główną funkcją jest zmiana orientacji ekranu z pionowej na poziomą lub z poziomej na pionową. Dokonuje się to automatycznie, w wyniku przekręcenia telefonu ręką. Jednak wykorzystanie tego rozwiązania zauważalne jest także w wielu innych funkcjach, które są nieco bardziej zaawansowane. Urządzenie to niweluje również uboczne skutki drżenia naszego rąk, które objawia się podczas trzymania telefonu komórkowego. Chcąc nie chcąc nasze dłonie wykonują delikatne ruchy, przez co obraz wyświetlający się na monitorze może być nieco zniekształcony. Jednak zapobiega temu właśnie akcelerometr. Jego skuteczność widoczna jest więc w zakresie stabilizacji obrazu. Jednocześnie można ją zaobserwować w sytuacji, gdy zainstalujemy w swoim telefonie tak zwany krokomierz. Aplikacja taka, współpracując akcelerometrem sprawia, że nasze kroki są liczone i możemy sprawdzić jaki dystans przebiegliśmy lub przeszliśmy. Jednak nie jest to jedyna aplikacja, która działa w oparciu o przyspieszeniomierz. Inną jest chociażby tak, która funkcjonuje jak kompas i pozwala przy pomocy ustawienia telefonu określić kierunki świata.

Gdzie można spotkać akcelerometr?

Dawniej użycie przyspieszeniomierza sprowadzało się przede wszystkim do dziedziny nawigacji, badania ruchu w częściach maszyn służących do produkcji, a nawet przeciążeń samolotów. W pierwszej kolejności były także ważnym elementem budowy poduszek powietrznych. W obecnych czasach wykorzystanie akcelerometrów jest naprawdę szerokie. Współczesna technologia w znacznym stopniu bazuje właśnie na tym przełomowym rozwiązaniu. W związku z tym nikogo nie powinno dziwić, że przyspieszeniomierz jest istotnym elementem większości urządzeń elektronicznych, z których każdy z nas korzysta na co dzień. Przede wszystkim jego zastosowanie jest popularne w urządzeniach mobilnych, takich jak: telefony komórkowe, konsole do gier, smartfony, tablety, odtwarzacze, laptopy oraz aparaty fotograficzne. Są to w dużej mierze przyrządy, które ułatwiają nam komunikowanie się z innymi, jak również wyszukiwanie informacji w wirtualnej przestrzeni, czy też oglądanie filmów lub zdjęć.

Jaką rolę odgrywa akcelerometr?

Urządzenia mobilne, z których korzystamy są bardzo często wykorzystywane przez nas go oglądania filmów, nagrań, zdjęć, czy też czytania książek. W wielu sytuacjach orientacja pionowa, w jakiej ustawiony jest wyświetlacz nie jest dla nas wygodna. Oczy szybko się meczą, tekst, czy grafika nie są dobrze widoczne, a jakość zdjęć czy filmów zdecydowanie maleje. Aby się przed tym ustrzec producenci akcesoriów mobilnych decydują się na montowanie w nich specjalnego czujnika, który dostosuje orientację wyświetlacza do indywidualnych potrzeb osoby, która w danej chwili korzysta z telefonu czy tabletu. Do tego właśnie sprowadza się główna funkcja, którą posiada akcelerometr. To właśnie dzięki niemu użytkowanie urządzeń mobilnych jest dużo bardziej komfortowe. W końcu w przypadku dzwonienia do kogoś, czy pisania wiadomości tekstowej dużo lepiej jest ustawić orientację pionową wyświetlacza. Natomiast, kiedy telefon służy nam do oglądania, wygodniej jest zmienić orientację na poziomą. Jest to możliwe właśnie za sprawą akcelerometru.

Podsumowanie

Urządzenia mobilne towarzyszą nam każdego dnia. Korzystamy z nich w pracy, podczas realizacji codziennych obowiązków, czy też w czasie wypoczynku lub komunikując się ze znajomymi i rodziną. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do używania tych nowoczesnych sprzętów, że wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia, niejednokrotnie się od nich uzależniając. Nie do podważenia jest jednak fakt, że ich przydatność znajduje się na naprawdę wysokim poziomie. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych mieści się w tak małym urządzeniu jakim jest smartfon lub tablet? Ułatwiają one korzystanie z tych urządzeń, automatyzują pewne czynności, czy też sprawiają, że komfort użytkowania telefonu jest dużo większy. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań jest właśnie opisany powyżej akcelerometr.